سه شنبه 29 خرداد 1397 11:00:11

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31088

تاریخ انتشار : 05/07/1394 - 16:17

شوک جامعه آمریکا بخاطر قتل جوان ایرانی

قتل یک جوان 22 ساله ایرانی‌آمریکایی در «لاگونا نیگل» یک منطقه مرفه نشین ساحلی در جنوب کالیفرنیا، موجی از اعتراض به رفتارهای نژاد پرستانه را در آمریکا برانگیخته است.

 شوک جامعه آمریکا بخاطر قتل جوان ایرانی

سوادکوه- با توجه به گزارش پلیس ایالتی که در شبکه‌های مهم خبری کالیفرنیا منتشر شد، شایان مزروعی جوان 22 ساله ایرانی در پی یک دگیری در یک بار محلی به قتل رسیده است. تحقیقات پلیس نشان می دهد «گریک تنبر» (قاتل) که سابقه فعالیت مجرمانه و بازداشت داشته یک هفته پس از آنکه به کمک دوست دختر خود از صحنه قتل متواری شد، دستگیر شده است.  


اظهارات شاهدان عینی گویای آن است که قاتل که یک سفید پوست نژاد پرست بوده است، با اشاره به علامت فروهر که شایان مرزوعی روی بازوی خود خالکوبی کرده بود، او را خارجی خوانده و با او درگیر شده است، این درگیری پس از مشاجره لفظی به اخراج فرد مهاجم از بار معروف «پاتسیز آیریش پاب» منجر شده و حتی مسئول بار از شایان به دلیل توهینی که به او شده است پوزش می خواهد، اما ساعتی بعد و هنگامی که شایان قصد بازگشت به خانه خود را داشته فرد مهاجم که در بیرون بار کمین کرده بود، با حمله به او، این جوان ایرانی‌- آمریکایی را به قتل رسانده و از صحنه جرم فرار می‌کند.

 

انتشار خبر این قتل فجیع به موجی از اعتراض به رفتارهای نژاد پرستانه در جنوب کالیفرنیا دامن زده و به تحصن صدها شهروند این ایالت در مقابل محل زندگی آقای مزروعی می‌انجامد. این افراد خواهان اجرای عدالت درباره قاتل آقای مزروعی هستند.
 

خانواده مزروعی نیز با راه اندازی کمپینی به نام عدالت برای شایان مزروعی JUSTICE FOR SHAYAN MAZRORI خواهان مجازات عادلانه برای عاملان قتل شایان هستند. پدید آورندگان این کمپین با اشاره به سابقه مجرمانه فرد قاتل که پیش از این به جرم معاونت در قتل فردی به نام «کری لامون» تنها به 6 سال حبش متهم شده بود، اذعان کرده‌اند اگر مجازات مناسبی برای وی در نظر گرفته می‌شد، اینک نباید شاهد مرگ یک انسان دیگر به وسیله وی می‌بودیم.
 

گریک تنبر

این کمپین که تاکنون بیش از 70 درصد از امضاهای مورد نیاز خود برای طرح دعوی در دادگاه را جذب کرده‌ است، ضمن اعتراض به عدم دستگیری دختری به نام «الیزابت تورنبرگ» که به عنوان دوست دختر قاتل، زمینه فرار وی از صحنه جرم را فراهم کرده است، خواهان رسیدگی به این پرونده و پاسخگویی مقامات قضایی اورنج کانتی و ایالت کالیفرنیا به افکار عمومی جامعه شده‌اند.
 

شایان مزروعی فرزند یکی از خانواده‌های سرشناس ایرانی در ایالت اوکلاهما است که سابقه چند ده ساله در ایالات متحده آمریکا دارند.


منبع : جام نیوز
دیدگاه شما در مورد : شوک جامعه آمریکا بخاطر قتل جوان ایرانی

 شوک جامعه آمریکا بخاطر قتل جوان ایرانی

  • پربازدیدترین ها