دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 02:39:16

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 30954

تاریخ انتشار : 03/07/1394 - 11:55

ترکیه: اهمال کاری سعودیها دلیل فاجعه منا بود

فاجعه رمی جمرات در منا که منجر به مرگ صدها زایر شد از سوی بخش عمده مطبوعات ترکیه در روز جمعه به عنوان به عنوان اهمال کاری سعودیها ارزیابی شد.

سوادکوه-  فاجعه رمی جمرات در منا که منجر به مرگ صدها زایر شد از سوی بخش عمده مطبوعات ترکیه در روز جمعه به عنوان به عنوان اهمال کاری سعودیها ارزیابی شد.

روزنامه پرشمارگان حریت با تیتر 'اهمال و فاجعه' نوشت: یک فاجعه دیگر در جریان مراسم حج در عربستان رخ داد و در جریان رمی جمرات در عربستان بیش از یک هزار و 300 زایر براثر ازدحام جان خود را از دست دادند.

این روزنامه با تاکید بر اینکه هزاران زایر بطور دهشت بار در زیر دست و پا له شدند افزود: خالد الفلیح وزیر بهداشت عربستان ، زایرین کشته شده را مسوول فاجعه خواند و گفت، اگر زایرین دستورالعملها را رعایت کرده بودند این فاجعه رخ نمی داد.

خبرترک با تیتر چهار دلیل فاجعه نوشت: اهمال کاری سعودیها آنان را در هدف مسلمانان قرار داد.
خبر ترک با سوتیتر اهمال و بی تدبیری نوشت: در مسیر منا به اندازه کافی تابلوهایی که مسیرها را نشان بدهد موجود نیست و در رمی جمرات نیز تدابیر امنیتی اتخاذ نشده بود.
به نوشته این روزنامه ایران دولت عربستان را مسوول این فاجعه خواند و در مقابل عربستان نیز زایرین کشته شده را مسبب قلمداد کرد.

ملیت با تیتر 'فاجعه دوم در حج امسال' نوشت: بعد از فاجعه بالابر در مسجدالاحرام در روزهای گذشته این بار نیز بی تدبیری موجب کشته شدن صدها نفر در منی شد.

این روزنامه با تاکید بر اینکه فاجعه یاد شده بزرگترین فاجعه مراسم حج در طول 25 سال گذشته است، نوشت: وزیر بهداشت عربستان سعودی زایرین کشته شده را مسوول فاجعه خواند.
ملت با تیتر ' فاجعه در منا: 750 کشته' نوشت: جهان اسلام می باید اداره مراسم حج در خاکهای مقدس را خود بدست بگیرد.

روزنامه بوگون با تیتر 'فاجعه در منا' به سخنان محمد گورمز رییس سازمان امور دیانت ترکیه جای داده و نوشت: به گفته گورمز در فاجعه منا یک اهمال کاری بسیار جدی موجود است.

آکشام با تیتر 'درها را به روی فاجعه باز کردند'، روزنامه 'بیرگون' با تیتر 'دو هفته بعد از فاجعه بالابر یکبار دیگر اهمال، یکبار دیگر فاجعه'، گونش با تیتر ' فاجعه بزرگ در حج' همگی بر اهمال کاری در فاجعه رمی جمرات تاکید کرده اند.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از مرکز اداره حج ترکیه در مکه چهار زایر ترک در فاجعه روز گذشته در منی کشته و 5 نفر نیز مفقود شده اند.

در پی فاجعه رمی جمرات در عربستان محمد گورمز رئیس سازمان امور دیانت ترکیه ضمن ابراز تاسف ازاین حادثه ، خواستار برگزاری نشست بین المللی برای بررسی در خصوص تامین امور حجاج شد.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت حج عربستان مشکل اساسی دارد و باید در سطح بین المللی بررسی شود خواستار برگزاری یک نشست بین المللی برای بررسی این مساله شد.

بر اساس آخرین گزارش ها به نقل از مقام های حج و زیارت شمار جانباختگان ایرانی در این حادثه 131نفر اعلام شده است. در این حادثه بیش از یکهزار و 300 تن کشته و حدود دوهزار تن زخمی شده اند.

 

منبع : تابناک
دیدگاه شما در مورد : ترکیه: اهمال کاری سعودیها دلیل فاجعه منا بود

ترکیه: اهمال کاری سعودیها دلیل فاجعه منا بود

  • پربازدیدترین ها