سه شنبه 29 خرداد 1397 15:05:41

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 30826

تاریخ انتشار : 31/06/1394 - 20:33

سفیر اسبق ایران در یمن مطرح کرد؛

تفاوت دیدگاه عربستان با آمریکا بر سر یمن

علی اصغر قریشی گفت: عربستان در یمن مواضع خود را دنبال می‌کند و برای حمله به یمن به دنبال کسب رضایت آمریکایی‌ها نیست.

سوادکوه- علی اصغر قریشی در نشستی که با موضوع بررسی اوضاع یمن در مرکز راهبردی تربیت اسلامی برگزار شد، با اشاره به اختلاف نظر عربستان و آمریکا در موضوع یمن گفت: عربستان در قضیه یمن از ابتدا به دنبال این نبود که موافقت آمریکا را بگیرد گرچه آمریکایی‌ها از این اقدام حمایت کردند، ولی در مسئله یمن عربستان مواضع خود را دارد و این منطقه برای عربستان بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: اگرچه آمریکایی‌ها مخالفت علنی خود را با عربستان در مسئله یمن اعلام نمی‌کنند اما آنچه که از  مقالات مراکز مطالعاتی آمریکا و مقاله‌ای که اخیرا از مشاور امنیتی رئیس‌جمهور آمریکا منتشر شده به دست می‌آید، بیانگر است که نگاه متفاوتی بین آمریکا و عربستان وجود دارد و مسئله مهم برای آمریکا در یمن القاعده است و اولویت آن‌ها مبارزه با این گروه تروریستی است.

سفیر اسبق ایران در یمن در خصوص حمله عربستان به تعز و حمایت از گروه‌های القاعده و داعش در این کشور گفت: تعز از شهرهای فرهنگی یمن به شمار می‌رود که فرهیختگان زیادی در این شهر هستند اما انصارالله در این شهر به شدت مقاومت می‌کند و این عامل باعث شده است که عربستان این شهر را به شدت بمباران کند.

وی اضافه کرد: گروه‌های داعش و القاعده هرکدام بخش‌هایی از این شهر را در دست دارند و عربستان اختلافاتی که با این گروه‌ها دارد را کنار گذاشته و برای مقابله با انصارالله به آنها کمک مالی و تجهیزاتی می‌کند.

قریشی در خصوص نفوذ عربستان در صنعا عنوان کرد: عربستان از سه محور الحدیده در غرب، مارب درغرب -که تعداد زیادی تانک و زره پوش در ورودی الودیه مستقر کرده است- و عب و ذمار در جنوب، قصد نفوذ به صنعا را دارد که البته حتی اگر موفق به تصرف صنعا بشود مسئله تمام شده نیست، زیرا عربستان در باتلاقی گیر کرده است که به این راحتی نمی تواند بیرون بیاید.

 

منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : تفاوت دیدگاه عربستان با آمریکا بر سر یمن

تفاوت دیدگاه عربستان با آمریکا بر سر یمن

  • پربازدیدترین ها