پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 16:06:17

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 30822

تاریخ انتشار : 31/06/1394 - 19:13

ایران با فرانسه برای ساخت ماهواره مذاکره می کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فرانسه در زمینه های فناوری اطلاعات و ارتباطات با ایران همکاری های گسترده ای خواهد داشت، گفت: مذاکره برای ساخت ماهواره ملی و پرتاب آن و همچنین سنجش از راه دور به زودی آغاز خواهد شد.

سوادکوه-  محمود واعظی دوشنبه شب در دیدار با ماتیاس فکل وزیر تجارت خارجی، ارتقای گردشگری فرانسه در محل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آغاز مذاکرات خوب ایران با فرانسه، افزود: امروز هشت شرکت مخابراتی و ماهواره ای فرانسه به همراه وزیر تجارت خارجی و ارتقای گردشگری برای مذاکره در محل وزارت ارتباطات حضور داشتند.

وی از انجام مذاکره با هیات فرانسوی در چهار محور خبر داد و گفت: اولین محور این مذاکرات همان ساخت ماهواره ملی و پرتاب آن به فضا و مشاوره و سنجش از راه دور بود که نمایندگانی از شرکت ایرباس فرانسه در این مذاکرات شرکت داشتند.

وی محور دوم مذاکرات را ساخت تجهیزات مخابراتی و آی.تی عنوان کرد و افزود: ادامه این مذاکرات با شرکت های فرانسوی در روزهای آینده به طور جدی پیگیری خواهد شد.

واعظی با اشاره به انجام مذاکره پیرامون استفاده از مشاوره های شرکت های فرانسوی با توجه به پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی که در ایران در حال پیگیری است، افزود: همچنین در زمینه امنیت شبکه و کیفیت آن مذاکرات خوبی انجام دادیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چهارمین محور مذاکرات را بحث اپراتوری ذکر کرد و افزود: یکی از اپراتورهای بزرگ فرانسوی که در 28 کشور جهان نمایندگی دارد برای انجام کار اپراتوری در ایران به زودی مذاکرات خود را آغاز خواهد کرد.

وی با اشاره به انجام مذاکرات با هیات فرانسوی در زمینه کارت هوشمند و سیم کارت، تصریح کرد: در مجموع توافق کردیم کمیسیون مشترکی در فناوری اطلاعات و امور فضایی تشکیل شده و مذاکرات را دنبال نمایند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به افتتاح مرکز تجاری فرانسه در ایران که امروز صورت گرفت، اظهار داشت: افتتاح این مرکز زمینه همکاری ها را بیشتر و نزدیک تر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در این جلسه دو نکته خیلی مهم برای تسهیل امور مورد بررسی قرار گرفت، افزود: اولین نکته آن اینکه روابط بانکی هر دو کشور باید از اسرع وقت به حال عادی برگردد و دوم آنکه بیمه کفاف فعال شود. در غیر این صورت مذاکرات ایران با فرانسه به زودی نمی تواند عملیاتی شود.

واعظی بیان کرد: مقرر شد طی تماس با مسوولین ذیربط بانکی برای برطرف شدن مشکلات فوق اقدامات جدی صورت گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد: روابط ایران و فرانسه با پشت سر نهادن هرچه سریع تر مشکلات به بهترین سطح ممکن ارتقا یابد.

در ادامه این مراسم ماتیاس فکل وزیر تجارت خارجی و ارتقای گردشگری فرانسه از استقبال خوب وزارت ارتباطات ایران از هیات فرانسوی تشکر کرد و گفت: مبادلاتی که خواهیم داشت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

وی با اشاره به حضور خود به همراه وزیر کشاورزی که ضمنا سخنگوی دولت فرانسه نیز است در ایران، افزود: به همراه ما 15 شرکت برای انجام مذاکرات در زمینه های مختلف به ایران آمده اند.
فکل با بیان اینکه با اجرایی شدن توافقات بین ایران و گروه موسوم به 1+5 مرحله جدیدی در روابط دو کشور باز شده است، گفت: روابط ایران و فرانسه از قدمتی طولانی برخوردار است همچنان که مناسبات اقتصادی دو کشور قدیمی است.

وی از آمادگی کشورش برای همکاری در همه زمینه ها با شرکت های ایران خبر داد و افزود: حضور شرکت های مختلف اقتصادی فرانسه نشان دهنده آن است که علاقه مندیم در اکثر زمینه ها با شرکت های ایرانی همکاری داشته باشیم.

وزیر تجارت خارجی و ارتقای گردشگری با اشاره به اینکه در مذاکرات امروز پیشنهاد ایجاد یک کمیسیون مشترک از سوی ایران مطرح شد، گفت: تمایل داریم در این کمیسیون مسائل را به صورت جد پیگیری کنیم.

وی با اشاره به تماس های زیادی که بین ایران و فرانسه به وجود آمده است، اظهار امیدواری کرد: با سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور ایران در 17 نوامبر به فرانسه زمینه های خوبی برای اجرایی شدن مذاکرات فراهم می شود و این سفر را برای هر دو کشور بسیار مهم دانست.

 

منبع : ایرنا
دیدگاه شما در مورد : ایران با فرانسه برای ساخت ماهواره مذاکره می کند

ایران با فرانسه برای ساخت ماهواره مذاکره می کند

  • پربازدیدترین ها