پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 00:43:44

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 30571

تاریخ انتشار : 27/06/1394 - 11:54

فهرست بزرگترین زلزله‌ های دنیا

چهارشنبه شب گذشته زمین لرزه‌ای با قدرت 8.3 ریشتر بخش‌هایی از شیلی را لرزاند؛ اما آیا این زمین لرزه بزرگترین زمین لرزه تاریخ بوده است؟

فهرست بزرگترین زلزله‌ های دنیا

سوادکوه- چهارشنبه شب گذشته زمین لرزه‌ای با قدرت 8.3 ریشتر در شمال شیلی رخ داد که باعث لرزش سانتیاگو پایتخت شیلی هم شد؛ زلزله‌ای که بزرگی آن بسیار کمتر از زمین‌لرزه 9.5 ریشتری «والدیویا» شیلی بود که سال 1960 رخ داد.

زلزله 8.3 ریشتری شیلی حتی در فهرست 17 زمین لرزه بزگ قرون بیست و بیست و یکم هم جایی ندارد. فهرستی که بزرگترین زمین لرزه آن با 9.5 ریشتر و کمترین آن با 8.5 ریشتر را نشان می‌دهد.

در سال 1960 زمین لرزه‌ای با قدرت 9.5 ریشتر والدیویا در شیلی را لرزاند. تعداد جان باختگان در این حادثه بطور دقیق مشخص نیست و منابع مختلف برای آن اعدادی بین 3500 تا 6 هزار کشته را ذکر کرده‌اند. این زمین لرزه روز یکم خرداد 1339 رخ داده است.

چهار سال بعد نیز زمین لرزه‌ای با قدرت 9.2 ریشتر آلاسکا را لرزاند. این زمین لرزه 139 کشته بر جای گذاشت.

در 26 دسامبر سال 2004 نیز زمین لرزه‌ای با بزرگی 9.1 در مقیاس ریشتر غرب سواحل سوماترای اندونزی را لرزاند، زمین لرزه‌ای که باعث رخ دادن سونامی در اقیانوس هند شد و در 14 کشور بیش از 230 هزار کشته برجا گذاشت که البته شمار این کشته‌ها در برخی منابع از جمله فهرست مرگبارترین زلزله‌ها 280 هزار نفر ذکر شده است.

شدت امواج حاصل از سونامی این زمین لرزه به حدی بود که خسارت‌هایی را در یمن، ماداگاسکار و حتی آفریقای جنوبی بر جا گذاشت.

امواج این سونامی سواحل شرقی قاره آفریفا، سواحل جنوبی قاره آسیا و سواحل شمالی و غربی قاره استرالیا ره درنوردید و علاوه بر کشته‌های بسیار، موجب ناپدید شدن تعداد بی شماری از افراد گشت.

زمین لرزه بزرگ بعدی با قدرت 9 ریشتر و در 11 مارس 2011 در نزدیکی سندای در استان میاگی در شمال شرقی ژاپن رخ داد. این زمین‌لرزه سبب شد در تمامی مناطق ساحلی ژاپن در کنار اقیانوس آرام هشدار سونامی و درخواست تخلیه این مناطق اعلام شود.

 این هشدار حداقل در 20 منطقه ساحلی دیگر در آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی نیز اعلام شد. این زمین لرزه امواج سونامی به ارتفاع 15 متر در ژاپن و امواج کوچکتری در کشورهای دیگر ایجاد کرد و دولت ژاپن نام رسمی «زمین‌لرزه بزرگ شرق ژاپن» را برای این فاجعه انتخاب کرد.

این زمین‌لرزه خسارات بسیار زیادی شامل تخریب شدید جاده‌ها و راه‌آهن و ایجاد آتش‌سوزی در برخی مناطق را بر ژاپن وارد کرده‌است. در حدود 4.4 میلیون خانوار در شمال شرقی ژاپن بدون برق و 1.4 میلیون نفر بدون آب مانده‌اند. تعدادی از ژنراتورها الکتریکی از کار افتاده‌اند و حداقل سه راکتور هسته‌ای در پی انباشته شدن گاز هیدروژن منفجر شده‌اند.

خسارات این زمین لرزه به حدی بود که نائوتو کان، نخست وزیر وقت ژاپن اعلام کرد: پس از پایان جنگ جهانی دوم در طی 65 سال گذشته این بدترین و سخت‌ترین بحران ژاپن بوده است.

اما در این میان بیشترین تلفات یک زلزله در این دو قرن را زمین لرزه‌ای با قدرت 8.7 ریشتر رقم زده است. 28 جولای 1976 زمین لرزه‌ای با قدرت 8.7 ریشتر و در عمق 7.5 کیلومتری، تانگشان در شمال شرق چین را لرزاند.

این زمین لرزه که در مکان دوم پر تلفات ترین زمین لرزه‌های تاریخ جای گرفته است، 242 هزار و 419 کشته بر جای گذاشته که در برخی منابع مانند فهرست مذکور، برای آن تا 779 هزار کشته نیز ذکر شده است.

در زیر فهرستی از قوی ترین زمین‌لرزه‌های 115 سال اخیر را می‌توانید مشاهده کند. فهرستی که زمین لرزه دو روز پیش شیلی در آن جایی ندارد.

فهرست بزرگترین زلزله‌ های دنیا

منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : فهرست بزرگترین زلزله‌ های دنیا

فهرست بزرگترین زلزله‌ های دنیا

  • پربازدیدترین ها