جمعه 01 تیر 1397 21:48:46

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 30559

تاریخ انتشار : 27/06/1394 - 07:52

حمله ایران به رژیم صهیونیستی در آژانس انرژی اتمی

جمهوری اسلامی ایران در جلسه عصر پنجشنبه نشست کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، رژیم صهیونیستی را به عنوان تنها مانع اصلی در مسیر تحقق ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای مورد انتقاد شدید قرار داد.

حمله ایران به رژیم صهیونیستی در آژانس انرژی اتمی

سوادکوه- نماینده کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه خود با اشاره به گذشت بیش از چهل سال از تصویب ابتکار پیشنهادی ایران برای تأسیس یک منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه اظهار داشت که قطعنامه های مربوط به تأسیس منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه که همیشه بدون رأی گیری به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده است، حاکی از اهمیت تحقق این هدف متعالی در منطقه پر آشوب خاورمیانه است. 
رضا نجفی افزود: جمهوری اسلامی ایران با پیوستن به معاهده عدم اشاعه هسته ای (ان. پی. تی) و قرار دادن تأسیسات هسته ای صلح آمیز خود تحت پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی عزم راسخ خود را برای تحقق امحاء کامل سلاح های هسته ای نشان داده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی ما در بیانات خود در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران در تاریخ 9 شهریور 1391 این مهم را که « سلاح هسته ای نه تأمین کننده امنیت و نه مایه تحکیم قدرت سیاسی است، بلکه تهدیدی برای این هر دو است ... ، ما شعار «خاورمیانه ی عاری از سلاح هسته ای» را مطرح کرده ایم و به آن پایبندیم» مورد تایید قرار دادند.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از بیانات خود خطاب به شرکت کنندگان در نشست کنفرانس عمومی آژانس گفت که به رغم کوشش های جهانی برای تأسیس منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه، مایه تأسف است که بعد از دهه ها، هیچ پیشرفتی در زمینه تحقق آن حاصل نشده است.
به گفته نجفی، به دلیل عدم الحاق اسرائیل به معاهده 'ان.پی.تی' و رد موضوع قرار گرفتن تأسیسات هسته ای مخفی آن تحت نظام راستی آزمایی آژانس، تحقق چنین منطقه ای به عنوان یک آرزوی مهم و ریشه دار کشورهای منطقه هنوز محقق نگردیده است. چنین سیاست ناسازگار و سرسختانه ای تأسیس چنین منطقه ای در خاورمیانه در آینده ای قابل پیش بینی را به جد مورد تردید قرار داده است. 
وی افزود: با وجود درخواست های مکرر جامعه بین المللی که در قطعنامه 1995 ان. پی. تی. در باره خاورمیانه، قطعنامه های مربوطه مجمع عمومی، آژانس و سازمان همکاری های اسلامی متجلی است، رژیم اسرائیل مستحضر به حمایت سیاسی و نظامی شمار مشخصی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، نه به ان. پی. تی. پیوسته و نه تأسیسات هسته ای زیرزمینی مخفی سری خود را تحت پادمان های آژانس قرار داده است. فعالیت هسته ای ممنوع این رژیم صلح و امنیت منطقه را به طور جدی تهدید می کند و رژیم عدم اشاعه را به مخاطره می افکند.
نجفی در ادامه اظهار داشت که تصمیم یک جانبه تعویق کنفرانس تأسیس منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه که قرار بود در سال 2012 برگزار شود، به بهانه های واهی تنها با هدف حمایت از رژیم اسرائیل در مقابل محکومیت های بین المللی انجام شد. چنین تصمیم غیر منطقی نقض آشکار تصمیم اتخاذ شده به اتفاق آرا در کنفرانس بازنگری 2010 ان. پی. تی. بود. 
وی تصریح کرد، تنها راه تأسیس منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه و اجرای جهان شمول پادمان های آژانس در منطقه آن است که رژیم اسرائیل به منظور تن دادن به تصویب فوری و بدون قید و شرط ان. پی. تی. به عنوان یک طرف فاقد سلاح های هسته ای و قرار دادن کلیه فعالیت ها و تأسیسات هسته ای زیرزمینی خود تحت پادمان های کامل آژانس از ناحیه جامعه بین المللی تحت فشار مداوم قرار داشته باشد. چنین رهیافتی باید در آژانس از جمله از طریق تصویب قطعنامه «اجرای پادمان های آژانس در خاورمیانه» در کنفرانس عمومی آژانس ادامه یابد.
جمهوری اسلامی ایران در این نشست همچنین به عنوان رییس جنبش عدم تعهد نیز بیانیه ای را در زمینه اجرای پادمان های آژانس در خاورمیانه قرائت کرد. جنبش عدم تعهد در این بیانیه، با تذکر عدم توازن عظیم موجود در توانمندی های نظامی موجود در منطقه به ویژه با توجه به برخورداری رژیم اسرائیل از سلاح های هسته ای، تأسیس منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه را گامی مثبت در مسیر دستیابی به خلع سلاح هسته ای جهانی دانست و حمایت خود را از تأسیس چنین منطقه ای تکرار کرد. 
جنبش عدم تعهد همچنین از ناکامی مدیرکل آژانس در امر اجرای مفاد قطعنامه آژانس در زمینه اجرای پادمان های جامع آن برای پوشش کلیه فعالیت های هسته ای در خاورمیانه ابراز تأسف نمود و ضمن درخواست از وی برای ادامه کوشش ها و رایزنی های خویش در این زمینه، آمادگی کامل خود را برای همکاری با مدیرکل برای اجرای قطعنامه مصوب آژانس در این زمینه را اعلام کرد. جنبش عدم تعهد همچنین پیش نویس قطعنامه پیشنهادی مصر در زمینه تأسیس منطقه خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای را مورد تایید قرار داد. 
در جریان این نشست قطعنامه ای با حمایت 126 کشور عضو آژانس به تصویب رسید که طی آن از رژیم اسرائیل می خواهد به معاهده عدم اشاعه سلاح های کشتارجمعی (ان پی تی) پیوسته و تاسیسات هسته ای خود را تحت نظارت پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد. همچنین قطعنامه دیگری که در زمینه توانمندی هسته ای رژیم اسرائیل ارائه شده بود با مخالفت کشورهای گروه غرب به تصویب نرسید.


منبع : ایرنا
دیدگاه شما در مورد : حمله ایران به رژیم صهیونیستی در آژانس انرژی اتمی

حمله ایران به رژیم صهیونیستی در آژانس انرژی اتمی

  • پربازدیدترین ها