یکشنبه 03 تیر 1397 11:52:33

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاريخ و فرهنگ سوادكوه
چاپ

کد خبر : 3053

تاریخ انتشار : 06/12/1392 - 17:23

اختصاصی/ سفرنامه قسمت دوم:

اسپهبد خورشید غاری به ژرفای تاریخ

افسانه این غار تو را به فکر فرو می برد! اما وقت رفتن است ،مهیای رفتن می شوم، نگاهم را ازغار برمی گردانم اما هنوز در ذهنم هزارسوال بی جواب مانده است.

اسپهبد خورشید غاری به ژرفای تاریخ

به گزارش سوادکوه آنلاین، بازهم کوله بار بر پشت راهی شده ام.می خواهم  بروم به  دوردست ها...

می خواهم به لایتناهی برسم...به نامنتهای زیبایی...

سفرگنجینه ای ازناشناخته هاست.گام هایت که جاده را لمس می کند دیگرتو می مانی و خدا،تو می مانی و یک دنیا زیبایی وشگفتی...

تو نیز راهی شو! دست بکش ازین چرخ دنده های عصرمدرن، بیرون بیا ازاین آلودگی که روح وجان تو را درخویشتن به تحلیل برده است.

کوله بارخویش بربند و پا به پای من بیا...

منزلگاه دوم:غار اسپهبد خورشید

کوله باربرپشت راهی جاده سوادکوه-تهران  می شویم، این بارمقصدغاریست بس شگرف! غاری که حکایت ها درسینه دارد.

در ارتفاعات کوه البرز وتنگه تلاقی رود"دوآب"به فاصله 1.5کیلومترازجاده سوادکوه-تهران برسینه خطیرکوه  طاقی  عظیم  ازغاراسپهبدخورشید دیده می شود.

غاری که  بسان نگین انگشتری  دردل کوه می درخشد و خاطره سال های دور را در دل  مردم این بوم کهن  زنده می کند.

محلی ها می گوینداین غارافسانه ای ازپایگاه های استراتژیک ومراکز دفاعی  اسپهبدان مازندران  در زمان های دوربوده ،ودرصدراسلام نیزهم زمان با شورش مردم طبرستان  و قیام "وندادهرمز"پناهگاه  اوبوده است.

نگاهت راکه به غارمی اندازی قدم هایت بی اختیارتو را به درون غارهل می دهد ودرعجب میمانی ازاین همه استقامت، از این همه هوش ومعماری که چگونه بشرقرن ها پیش بدون هیچ ماشین مکانیزه ای توانسته چنین ماهرانه  بردل کوه دژی برپا سازد که پس ازقرن ها نیزهنوزمانده تا یادبودی باشد ازهوش واستعداد ایرانی! نگاهم درون غارمی چرخد، چشمانم بازمی ماند و حیرت زده!

درون غار به شکل تالار ودایره ای شکل است، درازای  آن حدود 20 متر،عرض آن بعبارتی 14 و ارتفاع آن حدودا 15  متری می رسد.

طاق این غار با 80 متر پهنا و 80 متربلندی جز طاق های مهم دنیا به شمار می آید. در داخل طاق نماهای غار،قلعه،برج،آتشکده،آب انبار،حمام وتنور وجود داردکه با سبکی بسیار زیبا با سنگ وساروج ساخته شده است.

باچشمانی بازنگاهم ازین سوبه آن سوی غارمی چرخدوحیران می مانم  اما در ذهنم هیاهویی بپاست! می خواستم بدانم چراغار را اسپهبد خورشید نام نهاده اند؟ شایدحکایتی دارد این غار با نام اسپهبدخورشید...

دیگرتاب و توان که ازدست می دهم  دست به دامان راهنمای غارمی شوم، می گوید اسپهبدخورشید یکی ازسرداران طبرستان بوده است که درزمان حمله عرب ها ،زن وفرزندان خود را در این غارمی گذارد وخود راهی جنگ می شود اما عرب ها این دژ را محاصره می کنند و چون راهی به درون نمی یابند آب ورودی  به این غار رامسموم  کرده و همه سکنه این غارراهمراه با همسر و فرزندان اسپهبدخورشید قتل عام  و دژ را فتح می کنند. آری پس نام این غارحکایتی از خورشید است وغروب عشق او!

یادگاریست از پس قرن ها تا جاودانه بماند و برتارک این بر و بوم بدرخشد.این غاردردوره اسلامی بنام"عایشه کریکل دژ"نام گرفت،راهنما درمورد وجهه تسمیه آن می گوید:زنی به نام عایشه دراین دژمتحصن بوده وجمعی ازدزدان و راهزنان را به دورخود جمع کرده  و به غارت گری می پرداخت؛ به همین دلیل به چنین نامی مشهورشده است اما در زبان مردمان بومی سوادکوه این غار به "لاپ کمر"معروفتراست،لاپ به معنی بریدگیست وچون دردل کوه  طاق غاربه صورت شکاف وبریدگی است مردمان این نام را بر آن نهاده اند.

به بیرون غارکه می آیی  منظره آن تو را مدهوش می کند، تمرکزاین غار برای دیده بانی بسیارزیاد است و در  ورودی جاده برج دیده بانی نسبتا بزرگ با 5 اتاق و 1 اتاقک  در زیرآن 5اتاق دیده می شود.افسوس که این برج دیده بانی  کاملا روبه نابودی است.

افسانه این  غار تو را به فکر فرو می برد! اما وقت رفتن است ،مهیای رفتن می شوم، نگاهم  را ازغار برمی گردانم اما هنوز در ذهنم هزارسوال بی جواب مانده است،پا برخاک جاده می گذارم

  توهم ،هم قدم بامن بیا!بیا تاراهی منزلگاه بعدی شویم...

ادامه دارد...

هر هفته سه شنبه ها منتظر سفرنامه سوادکوه آنلاین باشید.

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : اسپهبد خورشید غاری به ژرفای تاریخ

اسپهبد خورشید غاری به ژرفای تاریخ

  • پربازدیدترین ها