شنبه 01 اردیبهشت 1397 21:45:51

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 30417

تاریخ انتشار : 24/06/1394 - 17:55

چرا فرمانده گروهک احرار الشام تغییر کرد؟

برکناری فرمانده گروهک تروریستی «احرار الشام» ارتباط تنگاتنگی با قصد ترکیه برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه و همچنین اختلاف این گروهک با دیگر گروههای تروریستی حاضر در سوریه، دارد.

سوادکوه-روز یکشنبه (13 سپتامبر)، منابع خبری اعلام کردند که «شورای مشورتی» معارضان سوریه، «ابو جابر الشیخ» فرمانده کل تروریست‌های «احرار الشام» را برکنار کرده است؛ شخصی که بیش از یک سال از زمان روی کارآمدنش نمی‌گذشت و به جای وی «ابویحی الحموی» فرماندهی این گروهک را بدست گرفته است.

به نوشته روزنامه السفیر، این اتفاق، سؤالاتی را حول ارتباط این برکناری با اوضاع فعلی سوریه، مخصوصا ایجاد منطقه «حائل» در مرز با ترکیه، بر می‌انگیزد.

برخی منابع نزدیک به «احرار الشام» سعی دارند این تغییر را چنین توجیه کنند که در راستای «گردش قدرت» بوده است.

در حالی که می‌گویند این مسأله جزء دموکراسی محسوب می‌شود و از پایه‌های آن است، گروهک «احرار الشام» دموکراسی را تکفیر و آن را تماما رد می‌کند؛ اما باید به این نکته هم توجه داشت که چه بسا چنین توجیهی در راستای تغییراتی است که این گروهک در نظر دارد در آینده به سمت آن برود و موضع خود را در قبال «دموکراسی» تغییر دهد.

یک منبع مطلع در این مورد به روزنامه السفیر گزارش می دهد که تعیین رهبر جدید برای «احرار الشام» ارتباط تنگاتنگی با اوضاع سوریه دارد و لازم بود تا شخصی رهبری این گروهک را بدست گیرد که بتواند در این شرایط ، گروه را به پیش ببرد؛ همچنین اختلافات درون سازمانی احرار الشام نیز در این جابه‌جایی دخیل بوده است.

این منبع ادامه می دهد: «ابو یحیی الحموی» 4 خصوصیت ویژه دارد که می‌تواند بر طبق شرایط فعلی سوریه، «احرار الشام» را پیش ببرد. اول اینکه وی با سازمان امنیت ترکیه ارتباط نزدیکی دارد و این ارتباط نیز به واسطه «ابوالعباس الشامی» مفتی شرعی احرار الشام که از دهه نود قرن بیست میلادی با سازمان اطلاعات ترکیه ارتباط داشته است، صورت می‌گیرد.

وی می‌افزاید: ترکیه در سایه تلاش خود برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه، به شخصی نیاز داشت که بتواند به وی اعتماد کند و «ابو جابر الشیخ» قادر به حل و فصل اختلافات درون سازمانی نبود و همچنین موضع منفی نسبت به منطقه حائل داشت.

بنا به این گزارش پیش از «ابوجابر الشیخ»، ««ابوشعیب المصری» و «ابو محمد الصادق» از رهبران شرعی «احرارالشام» به دلیل مخالفت با منطقه حائل ، از این گروهک جدا شده بودند.

 ویژگی دوم  رهبر جدید احرار الشام این است که وی موضع میانه‌ای در ازای اختلافات پیش آمده درون این گروهک دارد و به طور کلی با هیچ یک از طرف‌ها نیست و در این شرایط، احرار الشام بیش از هر چیزی نیاز به وحدت درونی دارد.

ویژگی سوم وی، این است که او اهل منطقه «حماه» است و عمده فرماندهان و رهبران «احرار الشام» از این منطقه هستند و آن‌ها نمی‌خواهند فردی خارج از منطقه «حماه» رهبری گروه را به دست گیرد.

اما ویژگی چهارم وی، این است که « ابو یحی الحموی» به گروهک «القاعده» یا «جبهة النصره» وابستگی ندارد.

اختلافات بین «جبهة النصره» و «احرار الشام» درمورد منطقه حائل در شمال سوریه بالا گرفته است و «جبهه النصره»، هر گروهی که به دنبال منطقه حائل باشد را تکفیر کرده است و در این شرایط «احرار الشام» باید خود را برای وخیم تر شدن اوضاع آماده کند.

بسیاری از رهبران «جبهة النصره» در ماههای اخیز حملات بسیاری تند و آتشینی علیه «احرار الشام» و ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه از سوی ترکیه انجام داده‌اند «ابوفراس» یکی از رهبران بلندپایه جبهة النصره، هر گونه ائتلافی با «احرار الشام» را حرام اعلام کرده است.

در انتها به گزارش الحدث نیوز، «ابو یحیی» فرمانده جدید احرار الشام در سال 1981 در شهر «حماه» در سوریه متولد شد و مدرک شهرسازی را از دانشژاه «تشرین» لاذقیه اخذ کرد.

فرمانده جدید احرار الشام، در سال 2007 دستگیر شد و در زندانی که وی بود، «ابو عبدالله الحموی» مؤسس احرار الشام و «زهران علوش» رهبر گروهک «جیش الاسلام» و «ابو عیسی الشیخ» رهبر گروهک «صقور الشام» نیز در آن زندان بودند.

وی در سال 2011 با عفو عمومی بشار اسد از زندان آزاد شد.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : چرا فرمانده گروهک احرار الشام تغییر کرد؟

چرا فرمانده گروهک احرار الشام تغییر کرد؟

  • پربازدیدترین ها