دوشنبه 28 خرداد 1397 19:53:21

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 30343

تاریخ انتشار : 23/06/1394 - 09:29

کارشناس مسائل اقتصادی:

دولت تا کنون هیچ کار خاصی در مورد اقتصاد مقاومتی انجام نداده است/نرخ سود تسهیلات برای بنگاه‌های خصوصی بسیار بالاست

قاسم نیکجو کارشناس مسائل اقتصادی کشور در مورد تشکیل کارگروه اقتصاد مقاومتی توسط دولت اظهار داشت: بحث مطالبه کردن اجرای اقتصاد مقاومتی، وقتی هنوز هیچ تئوری خاصی از طرف دولت در مورد فرمان رهبری ارائه نشده است و در عمل دولت هیچ نشانه ای از اقتصاد مقاومتی نیست، درست نیست.

دولت تا کنون هیچ کار خاصی در مورد اقتصاد مقاومتی انجام نداده است/نرخ سود تسهیلات برای بنگاه‌های خصوصی بسیار بالاست

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از دانا، قاسم نیکجو، کارشناس مسائل اقتصادی کشور در مورد بیانات رهبری و مطالبه پیگیری اقتصاد مقاومتی از دولت گفت: بحث مطالبه کردن اجرای اقتصاد مقاومتی، وقتی هنوز هیچ تئوری خاصی از طرف دولت در مورد فرمان رهبری ارائه نشده است و در عمل دولت هیچ نشانه ای از اقتصاد مقاومتی نیست، درست نیست.بحث اقتصاد مقاومتی و سیاست های این برنامه طبق فرمایشات رهبری باید در سیاست های جزیی دولت نیز دیده شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: یکی از المان های اقتصاد مقاومتی مدیریت اقتصاد کلان است، به طور مثال مدیریت تورم، مدیریت رکود، المان های مهمتری در اقتصاد مقاومتی محسوب می شوند.

سیاست دولت روحانی از اول مهار تورم بود که متاسفانه به بهای افزایش رکود اقتصادی کشور اتفاق افتاد. کنترل شدید حجم پول و نقدینگی با توجه به اینکه اقتصاد کشور سالیان دراز است که درگیر یک تورم پایدار بوده با انتظارات تورمی مردم در کوتاه مدت مطابقت ندارد و این عدم تطابق باعث می شود تقاضا در اقتصاد  کلان کاهش پیدا کند و یک رکود شدید ایجاد می شود.این عمل را نمی توان یک هنر محسوب کرد، وقتی دوستان بحث کاهش تورم را مطرح می کنند به عنوان موفقیت های اقتصادی دولت درست نیست.

این اقتصاد دان کشور اظهار داشت: به نظر بنده وقتی تورم به این صورت کاهش پیدا می کند نباید رکود اقتصاد تشدید پیدا کند و یا بنگاههای اقتصادی رو به تعطیلی بروند و نرخ بیکاری هم به شدت زیاد شود، که این ها الان همه در دسترس هستند.با کاهش تورم باید نرخ بیکاری نیز کاهش پیدا می کرد و از صنایع داخلی و تولیدی حمایت می شد.

یکی از المان های مهم اقتصاد مقاومتی این است که بنگاههای خصوصی به منابع مالی دسترسی داشته باشند و وام به تاسیسات بدهند، اما الان چنین چیزی برای یک بنگاه تولیدی فراهم باشد با یک نرخ سود بسیار بالا روبرو خواهد بود و عمل نکردن به این موضوع به مدیریت دولت در سیاست های بانکی بر میگردد.

قائم‌مقام مدیرعامل  سابق کارگزاری بورس آثل در مورد نرخ سود بانکی در اقتصاد مقاومتی گفت: در هیچ جای دنیا تعیین نرخ سود بانکی را به بازار آزاد واگذار نمی کنند اما در حال حاضر تعیین این نرخ در کشور ما دست بانک ها افتاده که مطمنا با سیاست های اقتصاد مقاومتی هیچ تناسبی ندارد. یک شرکت خصوصی برای وام گرفتن باید نرخ سود بالای 28 درصد را قبول کند! حرف دولت وقتی که اعلام می کند که در پایان 94 به نرخ 14درصد تورم خواهید رسید و از طرفی دیگر نرخ سود بانکی به 22 درصد می رسد یک پارداوکس بزرگ است که در هیچ جای دنیا امکان پذیر نیست!

قاسم نیکجو در مورد سیاست های دولت برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی افزود:یکی از مهمترین سیاست های مهمی که دولت می تواند اعمال کند این است که از دادن نقشی مهم به بانک ها در تعیین نرخ سود بانکی دست برداد. اگر دولت این نقش را به بانکها بدهد  در واقع آنها را وارد یک رقابت ناسالم می کند که این رقابت ناسالم منجر به افزایش نرخ سود بانکی می شود.

وی ادامه داد: هیچ اقتصادی، حتی اقتصاد آزاد، تعیین سود بانکی را در اختیار بانکهای تجاری  قرار نمی دهد و دولت و بانک مرکزی شدیدا روی این نرخ کنترل زیادی دارند. در حالت اقتصاد مقاومتی که بیشتر نیاز به دخالت دولت در بازارهای مالی احساس می شود (که در دنیا هم این پارادایم است) تا بازارهای مالی شدیدا توسط دولت کنترل شود اما در روبرو بازار های کالا شدیدا ازاد می شود که فعلا در ایران کاملا برعکس است .این موضوع باعث اختلاف است و در آخر همخوانی نرخ تورم با نرخ سود بانکی یک ربای بزرگ است.

کارشناس اقتصای در ادامه اظهار داشت: دولت باید در اولین فرصت پارادایم های خود را در بازارهای مالی تغییر بدهد و بانک مرکزی یک نقش منفعل را نداشته باشد و به سمت نقش فعالتری برود.

کارشناس برجسته اقتصادی در مورد بیانات رهبری در پایان گفت: شعاری عمل نکردن در واقع رهنمودهای کلی رهبری رامطرح می کند و جزییات برمیگردد به سمت مسئولان در رده های پایین تر!

دولت تا به اینجا هیچ کار خاصی در مورد بیانات رهبری انجام نداده است و به نظر بنده به دلیل نداشتن برنامه جامع حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و ارائه سوپسیدهای یارانه ای که بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز انجام می دهند، در آینده نیز برنامه ای برای اجرای این سیاست ها ندارد.


منبع : دانا
دیدگاه شما در مورد : دولت تا کنون هیچ کار خاصی در مورد اقتصاد مقاومتی انجام نداده است/نرخ سود تسهیلات برای بنگاه‌های خصوصی بسیار بالاست

دولت تا کنون هیچ کار خاصی در مورد اقتصاد مقاومتی انجام نداده است/نرخ سود تسهیلات برای بنگاه‌های خصوصی بسیار بالاست

  • پربازدیدترین ها