چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 09:37:55

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 30228

تاریخ انتشار : 21/06/1394 - 16:12

به مناسبت روز سینما

سوادکوه شهرستان بدون سینما؛ شهرستانی بدون خاطره ی جمعی !

شهرستان سوادکوه از جمله شهرستانهایی است که از وجود سینما به عنوان یک نماد فرهنگی بی بهره است.

سوادکوه شهرستان بدون سینما؛ شهرستانی بدون خاطره ی جمعی !

به گزارش سوادکوه آنلاین، توسعه فرهنگ و هنر، عرصه های مختلف دیگر اعم از اقتصادی، اجتماعی، عمرانی و... را متحول می کند.

پرداختن به مسائل فرهنگی آغاز و استمرار حركت در مسیر توسعه پایدار را تضمین کرده و بر این اساس می توان به نقش و اهميت مقوله فرهنگ به عنوان بستر و زيرساخت اصلي دیگر ساز و کار های اجتماعی پی برد.

با محوریت قرار دادن شاخصه های توسعه فرهنگی در ایجاد بسترهای مناسب سرمایه گذاری می توان در جهت جذب سرمایه گذاران برای ایجاد اشتغال و خروج از رکود در سوادکوه گام های موثری برداشت.

همواره در خصوص سینما و ضرورت و اهمیت وجود آن صحبت های بسیار زیادی شده و چون این هنر از فرهنگ توده ی مردم تغذیه می کند، یکی از نیرومندترین گونه های فرهنگی و هنری محسوب می گردد.

 امروزه دیگر سینما به عنوان یک وسیله ی ساده برای سرگرمی محسوب نمی گردد بلکه سینما پا را فراتر گذاشته و فرهنگ یک جامعه را در می نوردد و تجربه نشان داده که نادیده گرفتن آن برای یک جامعه بسیار مضر است.

سوادکوه  سالهای سال بدون سینما بوده است حال آنکه  یکی از مهمترین نمادهای فرهنگی مرتبط با پیشرفت یک جامعه ی پیشرفته و نیز بالا رفتن سواد در آن جامعه، در ابتدا تئاتر و سپس سینما است.

نبود سینما در شهرهای پل سفید و زیراب، لذت تماشای بسیاری از فیلم های سینمایی روز کشور را از مردم این شهرستان دریغ کرد که  می توان به آخرین اثر سینمایی  در حال اکران سینماهای کشور فیلم محمد رسول الله ساخته مجید مجیدی  اشاره کرد که به عقیده کارشناسان شاهکار سینمایی است.

 سینما دوستان در سوادکوه برای دیدن فیلم هایی سینمایی به شهرهای همجوار می روند در صورتیکه با وجود یک سالن سینما در این شهرستان، به جای رفتن به این شهرها و صرف هزینه های کلان و خطرات بین راه،  تنها با  خرید یک بلیط،  فیلم های مورد علاقه خود را به تماشا بنشینند.

زمانی که یک شهر، چه کوچک و چه بزرگ، این نماد را ندارد می تواند یکی از نشانه های عقب ماندگی آن شهر باشد و برای مردم سوادکوه که دارای تاریخ و  فرهنگ غنی  هستند، نبود آن جای تاسف دارد.

شهرستان بدون سینما؛ شهرستانی بدون خاطره ی جمعی

حضور در سالن سینما باعث برانگیختگی حسی در درون تماشاچیان می گردد که قابل قیاس با دیدن یک فیلم در خانه نیست و سینما به گونه ای بی واسطه و مستقیم قادر است که شیوه های ذهنی را بار دیگر بسازد و بر پرده به نمایش بگذارد.

 زنده کردن این دقایق فردی یک تجربه ی بشری را به معانی که هماهنگ کننده است بدل می کند و به این گونه موضوعی هرچند کوچک برای افراد درونی و بزرگ می شود.

 زمانی که شهروندان یک شهر  قادر به داشتن این تجربه ی درونی نباشند، خواه ناخواه خاطره ای جمعی نیز در درون آنها ایجاد نمی گردد و هویتی مشترک شکل نمی گیرد حال آنکه بسیاری از مردم سوادکوه از این خاطره جمعی بی بهره بوده و هستند.

 

رابطه ی سینما و حقوق شهروندی

زندگی شهرنشینی به دنبال مهاجرت های زیاد و به لحاظ وجود خرده فرهنگ ها، وضعیت متفاوتی را پیش روی شهروندان قرارداده است.

 وجود سینما با تببین ابعاد مختلف حقوق شهروندی و زندگی شهری، می تواند مردم را درآشنایی بیشتر و بهتر با زندگی شهری و حقوق شهروندانی که در شهر زندگی می کنند، کمک کند.

وجود سینما باعث می گردد که شهروندان بواسطه ی در کنار هم نشستن در محیطی به نام سالن سینما با وجود فرهنگ های متفاوت، از داشتن یک خاطره ی جمعی با دیگری بهره مند شوند.

 سینما همواره در ارتقا و تقویت فرهنگ عمومی مردمان جوامع خود، نقشی تاثیر گذار دارد اما  نبود سینما در سوادکوه باعث گردیده که این مساله در شهرستان کمتر بروز نماید.

سینما و کودکان

همواره تجربه ی دیدن یک فیلم در زمان کودکی در سینما باعث می شود که سرمایه گذاری فرهنگی و هنری برای نسل های آینده بالا رود و کودکان با شیوه های ارتباطی و آموزشی آشنا شوند و بر فعالیت های فرهنگی، هنری، اجتماعی و.... آنها تاثیر مثبتی گذارد.

 با توجه به بافت فرهنگی جامعه و مختصات ارتباطات خانواده  نیاز به باهم و در کنار هم بودن همواره وجود داشته و سینما یکی از مکان هایی می باشد که این امکان را میسر می کند.

سینما؛ یکی از پایه های فرهنگی شهر

سینما؛ یکی از رسانه های پرمخاطبی می باشد که اکثر جوانان تمایل به آن دارند و یکی از پایه های فرهنگی هر شهر محسوب می گردد.

 سینما دارای کارکردهای بسیار متفاوتی می باشد که یکی از کارکردهای آن ایجاد روحیه شوق و نشاط در نسل جوان است. زمانی كه جوانان مکان خاصی جهت گذراندن اوقات فراغت خود نداشته باشند خواه نا خواه به تفریح های نا مناسب روی می آورند و همین امر می تواند زمینه ساز افزایش آسیب های اجتماعی است .

سینما دارای قدرت بسیار زیادی است و قادر است که تجربیات فردی را مجسم کند و از نو آن را بیافریند. حضور در چنین فضایی و کسب چنین تجربه ای همواره برای همه ی شهروندان لازم و ضروری است. چراکه؛ پرده سینما قادر است، جهانی را بازنمایی کند که هر یک از ما آگاهانه یا ناآگاهانه دست به ساخت آن زده ایم.دیدگاه شما در مورد : سوادکوه شهرستان بدون سینما؛ شهرستانی بدون خاطره ی جمعی !

سوادکوه شهرستان بدون سینما؛ شهرستانی بدون خاطره ی جمعی !

  • پربازدیدترین ها