سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 19:00:51

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 30066

تاریخ انتشار : 17/06/1394 - 18:09

اعتیاد اینترنتی

خوب بد زشت

استفاده از نرم افزارهای ارتباطی در کشور ما آنچنان بر جنبه های مختف تاثیر گذار بوده که تمامی زنگ خطر ها را به صدا در آورده تا جایی که باعث پیدایش نوع جدیدی از اعتیاد در جامع ما شده است.

خوب بد زشت

به گزارش سوادکوه آنلاین با  گسترش روز افزون شبکه های اجتماعی در میان جوامع امروزی و همچنین استقبال بیش از اندازه اقشار مختلف جامعه  از این شبکه ها  ابعاد مختلف زندگی دستخوش تحولات گوناگونی شده است.

سرعت و نفوذ بسیار قوی و تاثیر گذار این شبکه های اجتماعی نه تنها در کشور ما بلکه در سطح جهانی هم به طرز شگفت آوری به زندگی افراد ورود پیدا کرده است .

البته این نفوذ در کشور ما و استفاده از شبکه های مختلف اجتماعی مختلف از جمله وایبر، واتس آپ، تلگرام و ... بیش از سایر کشور ها بوده تا جایی که در استفاده از این شبکه ها دارای رکورد بالایی هستیم.


نکته قابل توجه این است که استفاده از این نرم افزارهای ارتباطی در کشور ما آنچنان بر جنبه های مختف تاثیر گذار بوده که تمامی زنگ خطر ها را به صدا در آورده تا جایی که باعث پیدایش نوع جدیدی از اعتیاد در جامع ما شده است.

اعتیادی که شاخصه اصلی آن اینترنتی بودن آن است که به دسته های مختلف اعتیاد وایبری، تلگرامی، فیس بوکی و ...تقسیم شده است.

این بحران زمانی حادتر می شود که این ابزار وارد محیط خانواده شده و بنیان های یک خانواده را مورد حمله قرار داده است.

وجود افرادی که در این فضاها وجدان، اخلاق و معنویت را  در استفاده از این نرم افزار ها کنار گذاشته و با نگرشی منفعت طلبانه و سودجویانه در پی سوء استفاده های شخصی خود خواهند بود فضای شبکه های اجتماعی را در کشور ما به فضایی نا امن و مسموم مبدل کرده است.

 
با کمی بررسی و تامل میتوان ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی موجود از جمله طلاق، کلاهبرداری ها ، اخاذی ها و  حتی قتل ها را در این فضاها ی مجازی  پیدا کرد.


در بین این آسیب ها آنچه که واقعا به یک معضل ملی برای کشور ما تبدیل شده  مساله طلاق است.


مسلما با از هم پاشیدن یک خانواده به واسطه طلاق فضا برای بسیاری از بی بند و باری ها و نابهنجاری ها که آسیب های اجتماعی بیشتری را به همراه خواهند داشت باز خواهد شد.


در این مجال سعی خواهیم داشت که بیشتر حول این محور و بحث آسیب های شبکه های اجتماعی و نقش آن بر افزایش آسیب های مختلف در جامعه  به ویژه طلاق بپردازیم.


خوب بد زشت


آنچه که بدیهی است  گسترش شبکه های مجازی  و فناوری های نوین ارتباطی به سهولت تعاملات اجتماعی و گسترش سریع داده های علمی اطلاعاتی در سطح جهانی کمک شایانی کرده است.


 با این همه به دلیل نبود یک سواد فرهنگی مناسب و تعریف شده در این حوزه ها در کشور ما آسیب های ناشی از این شبکه ها بیش از مزایای آن به چشم خواهد آمد.


دست های نامریی اهداف پشت پرده


امروزه آنچه که آسیب های این فضاها و شبکه های اجتماعی را در کشور ما بیش از اندازه پررنگ و برنامه ریزی شده نشان داده بحث اهداف پشت پرده  گسترده این شبکه ها است.

با توجه به اسلامی بودن کشورمان و موقعیت خاص و حساس آن در منطقه و جهان بسیاری از این فضاها و شبکه ها به یک ابزار مخفی برای دشمنان در جهت حمله به آرمان ها و اعتقادات ما با استفاده از ضربه زدن به بنیان های خانوادگی، دینی و فرهنگی ما تبدیل شده اند.


یقینا قدرتهای بزرگ و دشمنان کشورمان با برنامه ریزی های مدون و صرف بودجه های کلان  به طراحی این شبکه ها و فضاهای مجازی نگاه ویژه ای دارند، برنامه هایی که در قالب نوع جدیدی از جنگ ها که به نام جنگ نرم و تهاجم فرهنگی در جهت استیلا بر بنیان های فرهنگی ،اعتقادی و دینی کشورمان تدارک دیده شده اند.


شبکه های مجازی در زندگی مشترک


با استقبال خانواده ها از این شبکه ها و فضاهای مجازی و از  آنجا که این شبکه ها دارای قدرت اعتیاد آوری بالایی هستند و در میان اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر شاهد یک شکاف و فاصله خواهیم بود .

جذابیت و سرگرمی که این فضاها و شبکه ها دارا هستند چنان زندگی فرد را تحت تاثیر خواهد داد که استفاده از این ابزار به عنوان یکی از اساسی ترین ابزار برای فرد تبدیل خواهد شد تا آنجا که  که فرد ساعت ها از وقت خود را صرف استفاده از آن می کند.

زوجی که بدون توجه به هم مرتبا در حال استفاده و سرگرم شدن با این فضاها و ابزارها  هستندبه مرور زمان به یک نوع طلاق عاطفی و مترادف آن طلاق شرعی خواهند رسید.

فاصله گرفتن همسران از یکدیگر و کمرنگ شدن روابط جنسی و عاطفی در درون زندگی مشترک و به نوعی وابستگی به زندگی دوم مجازی، زندگی غیر واقعی که به آرامی می تواند از فضای مجازی خارج شده و وارد زندگی واقعی فرد شودکه به  همراه خود از بین رفتن حریم و حرمت های خانوادگی، بی اعتمادی به همسر، کمرنگ شدن ریشه های ارتباطی بین همسران را به همراه خواهد داشت.

متاسفانه این مسایل تا آنجا پیش خواهد رفت که شاهد بروز جرم و جنایت های وحشتناکی در محیط خانوادگی خواهیم بود.


شبکه ها و فضا های مجازی میانبری برای رسیدن به طلاق

در سال های اخیر روند  بروز پدیده طلاق در کشور به شدت و با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش  بوده است به نحوی که سیر صعودی طلاق در کشور در حال جابجا کردن رکورد های جهانی بوده است.


در ریشه یابی و سبب شناسی این پدیده شوم که تمامی ارکان ها و بنیان های یک جامعه را متزلزل خواهد ساخت در بسیاری از موارد به  شبکه های مجازی و اجتماعی و آسیب های ناشی از  آن  خواهیم رسید که نقش ویژه و پر رنگی را در شکل گیری طلاق بین زوجین خواهند داشت تا آنجا که بسیاری از روانشناسان و متخصصین مشاوره خانواده و جامعه شناسان وجود ناهنجاری هایی که در این محیط برای زوجین وجود خواهد داشت را دلیل اصلی  اختلاف های زوجین در مسایل عاطفی و جنسی که منجر به طلاق می شود می دانند .


عدم ارضای  نیازهای عاطفی و جنسی که بر اثر هرزه گردی های اینترنتی زن و شوهر و فاصله و شکافی که بین آنها به وجود خواهد آورد  باعث این می شود که فرد در فضای مجازی به تشکیل یک زندگی دومی در محیط مجازی بپردازد تا بتواند کمبودهای مختلفی را که متاسفانه در زندگی زناشویی به آن توجه نشده است را به دست آورد که این خود زمینه ساز به وجود آمدن روابط نامشروع مجازی را آماده خواهد ساخت.


مسلما با آغاز این نوع از رابطه  بنیان و کیان یک خانواده به نابودی کشیده خواهد شد زیرا وابستگی به فردی دیگر و انتظار برای حضور او در شبکه های اجتماعی و تخلیه و تامین نیازهای رفع نشده به مرور زمان فرد را از محیط خانواده دور و باعث دلسردی و بی توجهی نسبت به خانواده و همسر می گردد.

البته باید به این مساله اشاره شود که موضوع روابط مجازی و اجتماعی و نقش آن در شکل گیری پدیده طلاق یک موضوع جهانی و گسترده است که فقط مختص به کشور ما نیست این مساله نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا منجر به طلاق های متعدد، خیانت های گوناگون و جرم و جنایت های مختلف و بعضا هولناکی شده است.

و اما....


مسلما با توجه به دستاوردهای قابل توجه کشورمان در همه زمینه های مختلف سیاسی، فرهنگی، علمی، نظامی و قدرت بیش از پیش ما در سطح مجامع جهانی  دشمنان نظام با استفاده از این ابزار و فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی مترصد آن هستند که بدون هیچ رویارویی مستقیم و صرف هزینه های کمتری بتوانند در کشور ما نفوذ کرده و با تسلط بر فکر و اندیشه مردم به اهداف سلطه جویانه خود برسند .

بی شک نمی توان مانع ورود و استفاده از شبکه های اجتماعی در جامعه شویم چرا که کاری غیرمعقول و غیرقابل قبول خواهد بود در این بین آنچه که باعث پیشگیری و خنثی سازی آسیب های ناشی از استفاده از این ابزار ها و محیط ها خواهد شد بحث آگاهی و سواد استفاده از این فضاها و تکنولوژی ها خواهد بود.

اگر جمعیتی که در این محیط ها و شبکه ها فعالیت می کنند آگاهی ها و باید ها و نباید های لازم را در جهت استفاده و حضور در این شبکه ها بدانند مسلما خیلی از این آسیب ها که غالبا برنامه ریزی شده و جهت دار هستند خنثی و یا کمتر خواهد شد.

متاسفانه نهادها و دستگاه های مسئول که در این امر دخیل هستند تاکنون نتوانسته اند وظایف خود را به خوبی ایفا کنند تا جایی که مقام معظم رهبری هم بارها نسبت به شبیخون فرهنگی و نیاز به هوشیاری همه نهادها و مقام های مسئول، هشدارهای مکرری را بیان فرمودند.

مسلما مهندسی ارتباطات و مدیریت رسانه ای توسط نهادها و دستگاه های مسئول نیازمند یک عزم ملی و جهادی  و  همچنین  برنامه ریزی های حساب شده است .

 

نویسنده : میلاد قربانی-کارشناس مشاوره

دیدگاه شما در مورد : خوب بد زشت

خوب بد زشت

  • پربازدیدترین ها