یکشنبه 02 اردیبهشت 1397 18:52:31

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 30065

تاریخ انتشار : 17/06/1394 - 17:52

مازندران و ایران؛

مکرر کربلا با تابلوی 17 شهریور

جیمی کارتر، رئیس جمهور امریکا به شاه مجوز داد تا برای مرعوب کردن مردم ایران، یک کشتار ویژه و حمام خون به راه اندازد تا به زعم خود همچون 15 خرداد سال42، انقلاب سرکوب شود. بدین جهت بود که میدان ژاله تهران با لاله‌های سرخ به میدان 17 شهریور و میدان شهداء تبدیل شد.

مکرر کربلا با تابلوی 17 شهریور

سوادکوه- در پی اوج‌گیری اعتراضات مردمی و مشاهده علائم حقیقی انقلاب، برای اجرای ترفند جابجایی مهره‌ها، جمشید آموزگار را به عنوان نخست وزیر معرفی کردند که فاجعه سینمای رکس آبادان را بوجود آورد و سرانجام پس از یکسال در مقابل قاطعیت انقلابی مردم در چهارم شهریور 57، مجبور به استعفاء شد و مهندس جعفر شریف امامی، که از رجال مشهور وابسته به رژیم شاه و به مدت 15 سال رئیس مجلس سنا و در سال1339 نخست وزیر بود، به قصد کنترل اوضاع مامور تشکیل کابینه شد.

نقشه شاه و امریکا این بود که با تغییرات تا حدی از خشم و نفرت عمومی بکاهد.

شریف امامی برنامه دولت خود را براساس "آشتی ملی" و "احترام به روحانیت" قرار داد و با آزادی 237 نفر از زندانیان سیاسی و تعطیلی قمارخانه‌ها و کازینوها خواست چهره خود را مردمی نشان دهد ولی این ترفندها کارساز نشد و در همان روز که مصادف با شهادت مولای متقیان علی علیه‌السلام بود، تظاهرات و برخوردهای خونین ادامه یافت.

در پنجم شهریوی 57، تظاهرات گسترده مردم در شهرهای قم  ، تهران و... ادامه پیدا کرد و ده‌ها نفر نیز به شهادت رسیدند. رژیم شاه در یک عقب نشینی آشکار، تقویم شاهنشاهی را که از چندی پیش (سال 1354) رسمی کرده بود، مجدداً به تقویم هجری شمسی مبدل ساخت.

در بیست و سوم ماه مبارک رمضان (ششم شهریور 1357)، امام خمینی(ره) خطاب به ملت مسلمان ایران پیامی منتشر کرد و نسبت به حیله‌های دشمنان اسلام و تعویض مهره‌ها، تغییر تقویم و... اعلام خطر کرد.

راهپیمایی بزرگ عیدسعید فطر

در روز عید سعید فطر 1357، مردم در شهرهای خمین، تهران، قم، کرج، ایلام و دیگر شهرها پس از برگزاری نماز عید، به حرکت در آمدند و شعارهای کوبنده بر ضد رپیم سر دادند. بزرگ‌ترین راهپیمایی‌ها در تهران با شرکت قریب به یک میلیون نفر برگزار شد و روزنه امید پیروزی و نقطه عطف تاریخ‌سازی را در نهضت اسلامی پدید آورد.
امام خمینی(ره) به مناسبت عید سعید فطر اعلامیه‌ای 

 
آنچه قطعی و یقینی است، رقم شهدای 17 شهریور از 4 هزار نفر افزون‌تر بود و یکی از بزرگ‌ترین فجایع تاریخ انقلاب در میدان شهداء اتفاق افتاد.
 

منتشر و در آن خطاب به ملت ایران فرمودند: "مردم مسلمان ایران به دنبال برگزاری نماز عید دست به عبادت ارزنده دیگری زدند که آن فریادهای کوبنده علیه دستگاه جبار و چپاولگر برای به پاداشتن حکومت عدل الهی است که کوشش در این راه از اعظم عبادات است و فدایی دادن در راه آن، سیره انبیاء عظام خصوصاً نبی اکرم اسلام و وصی بزرگ او امیرمومنان است. ملت عظیم‌الشان ایران! نهضت خود را ادامه داده و هرگز سستی به خود راه ندهید که نمی‌دهید. مطمئن باشید به امید خدا پیروزی و سرافرازی نزدیک است".

جمعه خونین 17 شهریور

در اولین ساعات جمعه 17 شهریور سال 1357، ارتشبد غلامعلی اویسی از رادیوی تهران و حومه اعلام حکومت نظامی کرد و مردم تهران که از حکومت نظامی اطلاع نداشتند، پیش از ساعت 6 صبح و پس از ادای فریضه نماز برای چهارمین روز متوالی، از خانه‌ها بیرون آمدهو سیل‌آسا روی به خیابان‌ها آوردند. مرکز تجمع آنان میدان ژاله(میدان شهدای کنونی)، بود. همین که مردم به خیابان‌ها رسیدند، ناگهان با دیدن تانک‌ها و زره‌پوش‌های نظامی و ماموران مسلسل به دست حکومت نظامی غافلگیر شدند.

مردم بدون اعتناء به سربازان، به حرکت خود ادامه دادند. همگان در دل احساس نوعی شجاعت و از جان گذشتگی می‌کردند. از خیابان‌های اطراف، سیل انبوه جمعیت با سر دادن شعارهای انقلابی به سمت میدان ژاله در حرکت بودند.

ماموران مسلح پس از چندبار اخطار، از زمین و هوا جمعیت را ناجوانمردانه هدف رگبار مسلسل قرار دادند. فریاد الله اکبر و لااله الا الله همه جا را پر کرد. جمعیت وحشت‌زده و هراسان به هر سمتی می‌دویدند، تا مأمنی برای خود پیدا کنند و گروهی روی زمین دراز کشیده بودند و رگبار مسلسل‌ها اجازه حرکت به ایشان نمی‌داد. ضجه و ناله و فریاد با صدای گلوله درهم آمیخته بود و بوی خون و دود و باروت همه جا به مشام می‌رسید.

با نزدیک شدن ظهر، بتدریج میدان ژاله که اینک واقعاً به میدان شهداء تبدیل شده بود، در هاله‌ای از سکوت مرگبار فرو رفت. در حول و حوش میدان آنچه به چشم می‌خورد، جنازه شهدایی بود که در صحنه نبرد نابرابر همچنان باقی مانده و خون‌هایی که هر گوشه‌ای از میدان را گلگون کرده بود.

تعداد شهدای17 شهریور تهران

رژیم در حال اضمحلال پهلوی، تعداد کل شهدای 17 شهریور را 58 نفر و مجروحان این فاجعه را 205 نفر اعلام داشت و تجمع گسترده و عظیم مردم تهران را نقشه خارجی اعلام کرد.

شمار دقیق قربانیان مظلوم حادثه 17 شهریور در میدان شهداء تهران هیچ‌گاه مشخص نشد، لیکن آنچه قطعی و یقینی است، این رقم از 4 هزار نفر افزون‌تر بود و یکی از 

 
17شهریور طومار عمر پهلوی را درهم پیچید. گل‌ها در 17 شهریور، گلوله‌ها را شکست دادند
 

بزرگ‌ترین فجایع تاریخ انقلاب در میدان شهداء اتفاق افتاد.

پیام امام خمینی(ره)

امام خمینی(ره) در ششم شوال 1398، فردای 17 شهریور، جمعه سیاه، با ارسال پیامی به ملت شریف و شجاع ایران صمن ابرراز همدردی با ملت، کشتار وحشیانه را محکوم کردند و دولت آشتی ملی را دولتی تحمیلی و غیرقانونی اعلام فرمودند: "...چهره ایران امروز گلگون است و دلاوری و نشاط در تمام اماکن به چشم می‌خورد.

آری این چنین است راه امیرالمومنین علی علیه‌السلام و سرور شهیدان امام حسین(ع)...، ای کاش خمینی در میان شما بود و در کنار شما در جبهه دفاع برای خدای تعالی کشته می‌شد...،17 شهریور مکرر عاشورا و میدان شهداء مکرر کربلاظئ و شهدای ما مکرر شهدای کربلا و مخالفان ملت ما مکرر یزید و وابستگان او هستند."

17 شهریور در مازندران

دکتر حسین اسلامی دراین باره اظهار کرد: تا پیش از هفده شهریور تظاهرات پراکنده و جسته و گریخته در ساری انجام می گرفت.
وی افزود: ما معمولا تا پیش از آن و هنوز حکومت نظامی و خون و خون‌ریزی نشده بود، در مسجد جامع جمع می شدیم و کارها اغلب پنهانی و حالت جنگ و گریز داشت.

رئیس مرکز ساری شناسی خاطرنشان کرد: خیابان جمهوری ساری به جهت شرایط ویژه و کوچه‌های فراوان با چند راهی‌های زیادی که داشت، امکان فرار و جنگ و گریز ما را با ماموران فراهم می‌کرد.

اسلامی تصریح کرد: مردم یک لحظه وارد خیابان می‌شدند و شعار می‌دادند و سر و صدا می‌کردند و با پیدا شدن ماموران، به کوچه‌های اطراف که تماماً مامن، پناهگاه و راه فرار بود، می‌رفتند و اغلب مردم هم درب خانه‌ها را باز می‌گذاشتند.

این محقق تاریخ در ادامه می‌افزاید: ما با مسجد قبا پشت حسینیه ارشاد در تهران ارتباط داشتیم و اعلامیه‌ها را پنهانی می‌آوردیم و همه کارها را با احتیاط انجام می‌دادیم و در عین حال، در تمام محلات جوانان اقدام به ایجاد تشکل کرده بودند.

پژو هشگر تاریخ مازندران با اشاره به اینکه ما در اواخر تیر 57 اعتراض‌ها را شروع کردیم، افزود: کمتر از دو ماه بعد از آن باخبر شدیم که در تهران تظاهرات چندصد هزار نفری شد و قرار است فردای آن اجتماع میلیونی انجام شود.

اسلامی به روی کار آمدن شریف امامی در آن روزها اشاره کرد و گفت: اخبار تهران غروب 17 شهریور به ما رسید وهیجان مردم لحظه به لحظه بیشتر می‌شد.

وی ادامه داد: وقتی اخبار 

 
در تمام ایران 17 شهریور، عظمتی برای مردم ایجاد کرد که باعث تسریع در پیروزی انقلاب شد.
 

شبانه از رادیو شنیده شد، دیگرکنترل مردم ممکن نمی‌شد و از فردا، تظاهرات چند هزار نفری و چند ده هزار نفری در خیابان انقلاب و شیخ طبرسی و جمهوری با شعار تند شروع شد.

وی با تاکید بر اینکه 17 شهریور نقطه آغاز و در حقیقت پیروزی بزرگ مردم بود، اضافه کرد: از فردای 17 شهریور همه چیز دگرگون شد و همه جرات پیدا کرده بودند و از فردای آن روز دیگر ما قدرت برتر شدیم.
رئیس مرکز ساری شناسی خاطرنشان کرد: 17شهریور کار رژیم را یکسره کرد و راه بازگشت و آشتی را بست.

اسلامی گفت: وقتی شعار می دادیم "هفده شهریور روز ننگ شاه ****** هفده شهریور افتخار ما" این واژه "روز ننگ شاه" به ما قدرت و توان مضاعف می‌داد که ما شاه را به زیر خواهیم کشید.

وی افزود: وقتی همه با هم سرود "هفده شهریور روز ننگ شاه" را می‌خواندیم، مردم بعضاً اشک می‌ریختند.

حسین اسلامی با اشاره به زلزله طبس در شهریور 57، بیان کرد: من بلافاصله با صادق صفاری و مرحوم سیدرحیم منافی به طبس رفتیم.

وی اضافه کرد: خودم شاهد بودم هلی کوپترهای بزرگ ارتش با صدها سطل پلاستیکی سفید رنگ آب نوشیدنی روی زمین نشست که به مردم آب خوردن بدهند که جوانان و دانشجویان دانشگاه تهران و دانشکده فنی رفتند جلو گفتند برگردید.

اسلامی تصریح کرد: خلبان روی پله ایستاد و اصرار و گریه می‌کرد که این آبها برای شاه نیست و ما آنرا برای مردم آوردیم ولی بچه‌ها می گفتند شما همان گلوله به ما دادید بس است و نهایتاً بالگرد با همان آبها برگشت.

17شهریور طومار عمر پهلوی را درهم پیچید

این پژوهشگر تاریخ مازندران با بیان اینکه مردم اجازه حضور دولتی‌ها را در منطقه نمی‌دادند، اظهار کرد: در همان طبس ستاد امداد امام درست کردند که دیدن این همت مردم از سراسر کشور واقعاً غرورآفرین بود.

وی با تاکید بر اینکه در یک کلام در هفده شهریور تیر خلاص به رژیم شاه زده شد، خاطرنشان کرد: ما از فردای 17 شهریور دل شیر پیدا کردیم و دیگر مردم از زندان و از مرگ هم نمی‌هراسیدند.

دکتر اسلامی 17 شهریور را یک سکوی پرش مردم در براندازی رژیم شاه دانست و گفت: ما بعد از آن از کوچه پس کوچه‌ها به خیابان آمدیم و از جنگ و گریز پنهانی به جنگ آشکار رژیم رفتیم و دیگر گریز نداشتیم.

گل‌ها در 17 شهریور، گلوله‌ها را شکست دادند

علی نقی اباذری در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، درباره اتفاقات 17 شهریور 57 گفت: زمانی 

 
17شهریور بیداری بزرگی بود که باعث سقوط رژیم پهلوی شد، شاید اگر 17 شهریور اتفاق نمی‌افتاد به این زودی انقلاب پیروز نمی‌شد.
 

که اتفاقات 17 شهریور به‌وجود آمد ما هنرستان شبانه‌روزی در جاده قائم‌شهر بودیم که دانش‌آموزان به‌خاطر این حادثه اعتراض کردند و این اعتراضات به داخل شهر کشیده شد.

وی افزود: راهپیمایی از مدرسه ما شروع شد و تا داخل شهر ساری ادامه پیدا کرد و افراد حاضر در راهپیمایی در طول مسیر شعارهای کوبنده می‌دادند و نظامیان هم با تانک و ماشین‌های نظامی ایستاده بودند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: مردم شعار به نفع امام و برعلیه شاه می‌دادند و برای ارتش طوری شعار می‌دادند که ارتش را مجبور به واکنش نکنند و ارتشیان را برادر خود می‌خواندند.

اباذری تصریح کرد: بعضی‌ها در طول راهپیمایی گل داشتند و داخل لوله تفنگ سربازان می‌گذاشتند.

وی بیان کرد: آنها می‌خواستند در تهران حمام خون راه بیندازند و جلوی مردم را بگیرند ولی این اتفاق باعث شد که مردم بیدار شوند.

17شهریور، روز ریزش ارتش از بدنه رژیم شاهنشاهی

اباذری ادامه داد: برای این‌کار ارتش مسلحانه جلوی دانشجویان ایستاد اما بعضی از سربازان تیراندازی نکردند و به‌سمت مردم آمدند و کسانی که جلوی مردم ایستادند از بدنه ارتش نبودند بلکه افراد خائن بودند.

وی تاکید کرد: در تمام ایران 17 شهریور، عظمتی برای مردم ایجاد کرد که باعث تسریع در پیروزی انقلاب شد.

اباذری با بیان اینکه رژیم با سرکوب دانشجویان به‌دنبال رعب و وحشت در دل مردم بود، گفت: اما برخلاف تصور آنها مردم بیدارتر شدند و همان‌طور که امام فرمودند "هر چه بیشتر مردم ما را بکشید مردم ما بیدارتر می‌شوند" مردم بیدارتر شدند.

وی خاطرنشان کرد: 17شهریور بیداری بزرگی بود که باعث سقوط رژیم پهلوی شد، شاید اگر 17 شهریور اتفاق نمی‌افتاد به این زودی انقلاب پیروز نمی‌شد.

اباذری یادآور شد: اسلحه‌ها نمی‌توانند پیروز شوند، بلکه ایمان و شجاعت مردم است که می‌تواند پیروزی را به همراه بیاورد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: روز بعد از 17 شهریور در میدان شهدا ساری جمعیت بسیار زیادی حضور پیدا کردند و حتی نظامیان قصد تیراندازی داشتند.

وی افزود: سربازان با خودروهای نظامی آماده بودند که اگر خطایی از سمت تظاهرکنندگان سر زد به‌سمت آنها تیراندازی کنند برای همین، مردم با شعارهایی مانند "ارتش برادر ما است" سعی می‌کردند آنها را آرام نگه دارند.

علی نقی اباذری با اشاره به نقش پررنگ روحانیون و مسجدی‌ها در وحدت مردم و پیروزی انقلاب، خاطرنشان کرد: باید به روحانیت احترام گذاشت و تلاش کنیم که این انقلاب را به دست صاحب اصلی آن یعنی آقا امام زمان(عج) برسانیم.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : مکرر کربلا با تابلوی 17 شهریور

مکرر کربلا با تابلوی 17 شهریور

  • پربازدیدترین ها