دوشنبه 28 خرداد 1397 23:39:33

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 29833

تاریخ انتشار : 14/06/1394 - 15:36

رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را منصوب کردند

۱۰ وظیفه و مأموریت شورای عالی فضای مجازی در دوره جدید

رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره چهار ساله منصوب کردند.

۱۰ وظیفه و مأموریت شورای عالی فضای مجازی در دوره جدید

به گزارش سوادکوه آنلاین، حضرت آیت الله خامنه‌ای در این حکم، با اشاره به اهمیت شورای عالی فضای مجازی در «مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات این عرصه»، و همچنین وظيفه اصلی اين تشکیلات یعنی «سياستگذاری، مديريت كلان و برنامه‌ريزی و تصميم‌گيري‌هاي لازم و به‌هنگام و نظارت و رصد كارآمد و روزآمد در فضای مجازی»، 10 محور مهم وظایف و مأموریتهای شورای عالی فضای مجازی را ابلاغ کردند.

متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم
پيدايش فضای مجازي در چند دهه‌ اخير يكی از بزرگترين نمادهای تحول جهانی است. رخدادي كه تأثيرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سياسی، امنيتی و دفاعی در عرصه‌ ملی و بين‌المللي نمود بيشتری پيدا می‎كند.

اكنون  بيش از سه سال از تشكيل شورای عالی فضای مجازی می‌گذرد: شورائی كه با مركز ملی فضای مجازی وابسته به آن، به عنوان نقطه كانونی مواجهه‌ هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب اين عرصه، برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفيت‌ها و مقابله با آسيب‌ها و تهديدات آن شناخته شده است.

وظيفه اصلی اين تشكيلات سياستگذاري، مديريت كلان و برنامه‌ريزی و تصميم‌گيری‌های لازم و به‌هنگام و همچنين نظارت و رصد كارآمد و روزآمد در اين عرصه ميباشد. لذا لازم است با توجه به تحولات سريع و پيچيده در اين ميدان از يك طرف و نيازهای واقعي و متراكم كشور از طرف ديگر، خود را برای انجام رسالتی سنگين در يك دوره چهار ساله آماده كند.

اينجانب ضمن تأكيد بر مفاد حكم اوليه تشكيل شورا و پيوست آن، ضروری می دانم كه نكات و موارد زير، مورد اهتمام و توجه جدی رئيس و اعضای محترم شورای عالی فضاي مجازی قرار گيرد.

1- انحلال شوراهای عالی مصوب در گذشته كه موازی این شورا هستند، به‌منظور تحكیم جایگاه فراقوه‌ای و موقعیت‌محوری و كانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی.

2- تثبیت و تقویت جایگاه مركز ملی فضای مجازی به عنوان بازوی شورای عالی فضای مجازی در جهت تحقق تصمیمات آن شورا با وظایف: رصد وضعیت جاری فضای مجازی و پیش‌بینی و آینده‌نگری تحولات دراین فضا در سطح ملی و بین‌المللی،‌ ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف ذیربط در ابعاد علمی، فنی، ‌اقتصادی، ‌بازرگانی، ‌حقوقی، انتظامی، ‌امنیتی و دفاعی مرتبط با فضای مجازی و نظارت مستمر بر عملكرد دستگاه‌ها و بخش‌های ذیربط در چارچوب مصوبات شورای عالی.

3- ارتقای جمهوری اسلامی ایران به قدرت سایبری در طراز قدرت‌های تأثیرگذار جهانی و برخورداری از ابتكار عمل و قدرت تعامل با دیگر كشورها در جهت شكل‌دهی به قواعد و قوانین مرتبط با فضای مجازی در عرصه جهانی با رویكرد اخلاق‌مدار و عادلانه.

4- اهتمام ملی و همه‌جانبه و سرمایه‌گذاری جدی در امر ایجاد و توسعه انواع فناوریها و صنایع كاملاً پیشرفته و رقابتی خصوصاً با استفاده و ایجاد رشته‌های نوین دانشگاهی و تربیت سرمایه‌های انسانی متعهد،‌ متخصص و كارآمد مورد نیاز در بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، محتوایی و خدماتی در تمامی ابعاد فضای مجازی به‌ویژه در برنامه ششم توسعه و برنامه‌ریزی سالانه كشور.

5- تسریع در راه‌اندازی شبكه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و مؤثر مركز ملی بر مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن.

6-    اهتمام ویژه به سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی كشور و نیز حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و مقابله مؤثر با نفوذ و دست‌اندازی بیگانگان دراین عرصه.

7-    ترویج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبك زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی و نیز ارتقای فرهنگ كاربری و سواد فضای مجازی جامعه.

8- احراز جایگاه و سهم مناسب برای اقتصاد دانش‌بنیان در فضای مجازی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی كشور و برنامه‌ریزی همه‌جانبه برای بهبود شرایط كسب وكار مرتبط با فناوری‌های مجازی و بهره‌گیری از فرصت‌های اشتغال‌زایی ونیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه.

9- توسعه محتوا و خدمات كارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه و جلب مشاركت‌های مردمی و بكارگیری ظرفیت‌های بخش خصوصی در این زمینه.

10- تدوین و تصویب نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی.
تركیب اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی فضای مجازی برای دوره جدید به شرح زیر اعلام می شود:

اعضای حقوقی این شورا عبارتند از: رئیس‌جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مركز، دادستان كل كشور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح كشور، معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور، رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس  شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی:  حجج اسلام و آقایان دكتر سیدسعیدرضا عاملی، دكتر حمید شهریاری، دكتر رضاتقی‌پور، دكتر مهدی اخوان بهابادی، مهندس مسعود ابوطالبی، دكتر كامیار ثقفی، دكتر رسول جلیلی و مهندس سیدعزت‌الله ضرغامی.

از خداوند متعال توفیق خدمتگزاری روزافزون برای همه‌ی حضرات مسألت می‌كنم.

سید علی خامنه‌ای


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : ۱۰ وظیفه و مأموریت شورای عالی فضای مجازی در دوره جدید

۱۰ وظیفه و مأموریت شورای عالی فضای مجازی در دوره جدید

  • پربازدیدترین ها