یکشنبه 02 اردیبهشت 1397 15:06:41

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 296

تاریخ انتشار : 10/07/1392 - 17:37

اختصاصی سوادکوه:

نرمش قهرمانانه در تقابل تاریخی جریان حق و باطل

همه این ها یعنی اینکه نرمش فقط یک تغییر تاکتیک است و لحن سخن گفتن در آن عوض می شود و تقابل با جبهه دشمن با همه مشخصات آن ادامه خواهد داشت

نرمش قهرمانانه در تقابل تاریخی جریان حق و باطل

سوادکوه- هنوز چند روز بیشتر از تدبیر رئیس جمهور کشورمان در مذاکره تلفنی با رئیس جمهور امریکا نمی گذرد که اوباما دوباره همه گزینه ها را روی میز گذاشت تا همه پیشبینی ها در مورد عدم اعتماد به غرب به خصوص امریکا محقق شود. رویکرد دولت تدبیر و امید به دیپلماسی و تاکید به حل مشکلات کشور از طریق برقراری ارتباط با امریکا و عدم توجه کافی به ظرفیت بزرگ داخلی باعث انتقاداتی شده بود که متاسفانه منتقدان از سوی برخی دولتمردان و حامیانشان به گروه های افراطی ملقب شدند که نان خود را در ادامه یافتن تحریم ها می خورند.

در ایام تبلیغات ریاست جمهوری یازدهم بود که عباراتی مانند کدخدایی امریکا بر دهکده جهانی و وجود کلید حل مشکلات داخلی در اصلاح سیاست خارجی و تنش زدایی بر سر زبان ها افتاد. پس از انتخابات و پیروزی دکتر روحانی نیز مشاهده شد که سیاست اصلی دولت برای حل مشکلات حول دیپلماسی قرار گرفت و زمزمه هایی از آغاز مذاکره با امریکا در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل شنیده شد. اما در کنار همه این زمزمه ها مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت در هفته دولت نکته ای را متذکر شدند. ایشان خطاب به دولتمردان فرمودند: «يك شاخص ديگر تكيه به ظرفيّت درون‌زاى كشور است؛ نگاهمان به بيرون نباشد. اين، توصيه‌ى ما است؛ اين معنايش اين نيست كه از امكاناتى كه در بيرون هست استفاده نكنيم؛ اين دو حرف با هم اشتباه نشود. اميدمان را به بيرون از ظرفيّت داخلى كشور ندوزيم. در بيرون از مجموعه‌ى كشور و نظام جمهورى اسلامى، جبهه‌ى بزرگى وجود دارد كه با همه‌ى توان از سى و چند سال پيش به اين طرف كوشيده نگذارد كه اين انقلاب ريشه‌دار بشود، نگذارد كه اين نظام جمهورى اسلامى پايدار بماند، نگذارد كه پيشرفت كند، نگذارد كه در زمينه‌هاى گوناگون الگو بشود. نميشود از دشمن و روشهاى خصمانه‌اى كه كرده، انتظار دوستى و محبّت و صميميّت داشت. نمي گوييم از اينها استفاده نكنيد، امّا ميگوييم اطمينان نكنيد، اعتماد نكنيد، چشم به آنجا ندوزيد، چشم به داخل بدوزيد.»

اما ادامه اصرارها به نرمش در برابر امریکا باعث شد تا مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان و مسئولان سپاه برای دومین بار از اصطلاح نرمش قهرمانانه استفاده کنند. ایشان قبلا در 17 مرداد سال 75 نیز این اصطلاح را به کار برده بودند که تلفیق شاخص های بیان شده نشان می دهد که شناخت طرف مقابل، تلاش فعالانه و مبتکرانه دیپلماتیک، حفظ مواضع قوی و متعرضانه و تهاجمی، عدم تواضع در برابر قدرت های بین المللی به خصوص امریکا، فراموش نکردن دشمن و مبارزه، شناسایی آماج حمله دشمن و توجه به آرمان ها باید در نرمش قهرمانانه لحاظ شود. نکته مهم اینجاست که ایشان در روز اول فروردین امسال نیز از عدم خوشبینی خود نسبت به مذاکره با امریکا سخن گفته بودند.

همه این ها یعنی اینکه نرمش فقط یک تغییر تاکتیک است و لحن سخن گفتن در آن عوض می شود و تقابل با جبهه دشمن با همه مشخصات آن ادامه خواهد داشت چرا که تقابلی که امروز بین ایران و امریکا وجود دارد یک تنش موقت سیاسی نیست که بعضی ها از پایان دشمنی با امریکا سخن می گویند؛ بلکه این رودررویی در ادامه تقابل تاریخی جریان حق و باطل است. ماهیت جبهه حق هرگز این اجازه را نمی دهد که با ماهیت جبهه باطل جمع شود تا برای حل مشکلات خود به تفاهم برسند و یا به یکدیگر کمک کنند. آن هم در شرایط امروز جهان که این جدال تاریخی به اوج خود رسیده بطوریکه هر دو طرف برای بقای خود می جنگند و کوچکترین اشتباه نه تنها هویت وجودی هر یک را زیر سوال می برد بلکه اصل وجودی آن ها را نیز تهدید می کند.

حال آیا امریکا می پذیرد که یک نظام اسلامی قدرتمند در حساس ترین منطقه جهان به حیات سیاسی خود ادامه دهد؟ آیا مسئولین اجرایی کشور به دنبال این هستند که با جلب نظر دشمن ترین دشمنان خود که در طول 35 سال گذشته همه کار برای از بین بردن این نظام کرده است، به انرژی هسته ای دست یابند، پیشرفت کنند و رفاه اجتماعی را به دست آورند؟ چه بده و بستانی بین این دو جریان برای رسیدن به تفاهم صورت می گیرد؟ آیا امریکا قبول می کند که ایران هسته ای را بدون هیچ پیش شرطی بپذیرد؟ امریکا چه چیزی از ایران می خواهد؟ سوریه؟ لبنان؟ فلسطین و یا فرهنگ و هویت نظام جمهوری اسلامی را؟

در تاریخ می بینیم که در مبارزات حق در برابر باطل، همواره شاخصه مهمی به نام «نصرت الهی» به یاری مومنین آمده است. امروز هم توصیه ای که به دولتمردان می توان داشت این است که به جای غلتیدن به دامان دشمن برای رسیدن به اهداف، بهتر است به قدرت لایزال الهی توکل شود، چراکه طبق وعده الهی «إن تنصرالله ینصرکم». اگر به وعده خداوند ایمان داریم، می توانیم با تکیه بر نیروی ایمان، اتحاد ملی و درمان ریشه ای اقصاد بیمار داخلی، بدون نیاز به زورگویان بین المللی به عزت و افتخار برسیم.

اکنون که سفر رئیس جمهور به نیویورک انجام شد و مذاکره تلفنی با اوباما در حالی صورت گرفت که نیاز تبلیغاتی امریکا به مذاکره با ایران بیش از نیاز ایران بود، و تنها چند روز پس از آن، دستاوردهای این مذاکره در دیدار اوباما و نتانیاهو با روی میز ماندن گزینه نظامی نمایان شد؛ امید می رود که آشکار شدن تدلیس امریکا، تدبیر دیگری را در سیاست های دولت تدبیر و امید رقم بزند. ادامه بازی مذاکره با امریکا بیشتر به قماری شبیه است که به بازنده آن رحمی نخواهد کرد و این در حالی است که عدم رسیدن به موفقیت از همین حالا به چشم می خورد.

 

نویسنده : علی جعفری

دیدگاه شما در مورد : نرمش قهرمانانه در تقابل تاریخی جریان حق و باطل

نرمش قهرمانانه در تقابل تاریخی جریان حق و باطل

  • پربازدیدترین ها