شنبه 25 آذر 1396 10:53:45

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 29422

تاریخ انتشار : 07/06/1394 - 21:03

باور های غلط و بازار داغ

عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی؟!

متاسفانه با توجه به تبلیغات وسیع که تولیدکنندگان و عرضه کنندگان مواد مخدر صنعتی در خصوص عدم اعتیاد آور بودن این مواد انجام داده اند عده ای از جوانان ما به همین بهانه به مصرف اینگونه مواد روی آورده اند.

عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی؟!

به گزارش سوادکوه آنلاین، امروزه با گسترش و رشد شگفت انگیز جوامع در عرصه های مختلف علمی،تکنولوژی و ارتباطات و...بشریت با چالش ها و مسائل تازه ای مواجه شده است.

استرس، اضطراب، فشارهای عصبی و فرد گرایی ناشی از تغییرات شتابان مدرنیته همگی ازاین دسته از چالش ها و مسائل هستند.

در همین حال و در راستای همزمانی با عصر ناپایداری ها (تجدد و تازگی ها) تنوع و کثرت شاهد بروز و شیوع حدود 2000گونه از انواع مواد مخدر صنعتی و شیمیایی از جنس محرک ها در سطح کشورهای مختلف هستیم به طوریکه حداقل 53میلیون نفر از آحاد جامعه جهانی متاسفانه گرفتارمصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی گردیده اند و روند رو به رشد و تغییر الگوی مصرف از مواد طبیعی(افیونی)به مواد صنعتی و شیمیایی در کشورها به ویژه کشورهای آسیای شرقی زنگ خطر تهاجم فرهنگی و اجتماعی را به صورت الگوی جدید، متناسب با عصر جدید به صدا در آورده است.

کشور عزیز ما هم با توجه به اینکه در دوران گذر قرار دارد و جمعیت جوان زیادی را هم دارا است و از حیث جغرافیایی هم در مسیر ترانزیت بین آسیا و اروپا قرار گرفته است.

در مساله تغییر الگوی مصرف و گرایش به مواد صنعتی و شیمیایی از آسیب پذیری بیشتری برخوردار گردیده است.


سابقه مواد مخدر


خشخاش بیش از 6هزار سال قبل شناخته شده و در لوحه های سومری از آن به گیاه شادی بخش یاد شده است اما سابقه ی قاچاق مواد مخدر و عرضه غیر قانونی آن به قرن هجدهم بر می گردد.

جایی که کمپانی انگلیسی هند شرقی در بنگال به کشت خشخاش و تولید تریاک و صدور آن به چین پرداخت که همین امردر سالهای42-1840تا1856منجر به جنگی میان انگلستان و چین شد که به جنگ تریاک معروف شد.


مخدرهای صنعتی و شیمیایی براساس کنوانسیون مربوطه در سازمان ملل متحد از سال 1985 میلادی ماده مخدر شناخته شده و تولید ،حمل، توزیع و حتی مصرف آن جرم دانسته شده است.


مواد مخدر صنعتی در ایران


همانطور که اشاره شد در تمام کشورهای عضو کنوانسیون سازمان ملل از جمله ایران ،مصرف مواد روانگردان جرم است ولی با کمال تاسف شاهد آن هستیم که تمایل به این نوع مواد در کشور ما که دارای جمعیت بالایی از جوانان است به سرعت در حال افزایش است تا آنجا که فروش و تبلیغ آن در شبکه های اینترنتی به دفعات و به طور آزادانه دیده می شود.


عوامل و متغییرهای مصرف مواد مخدر طبیعی و شیمیایی


دلایل روی آوردن افراد به اعتیاد بسیار زیاد و متنوع است اما در زیر به برخی از عوامل مهم آن اشاره شده است.


معتاد بودن یکی از افراد الگو در خانواده، طلاق والدین و خود فرد، فرار از خانه، معاشرت با دوستان ناباب و مصرف کننده، فشار گروه همسالان، آلوده بودن محیط زندگی، در دسترس بودن مواد مخدر، آشنا نبودن با مهارتهای زندگی، غفلت استادان معلمان و مربیان از تقویت مبانی دینی و اخلاقی، بی کاری، فقر مالی و اجتماعی اخلاقی، برقرار نبودن عدالت اجتماعی در جامعه و دهها مورد دیگر که باعث این می شود که یک فرد به اعتیاد رو بیاورد.


باور های غلط و بازار  داغ


1-عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی


متاسفانه با توجه به تبلیغات وسیع که تولیدکنندگان و عرضه کنندگان مواد مخدر صنعتی در خصوص عدم اعتیاد آور بودن این مواد انجام داده اند عده ای از جوانان ما به همین بهانه به مصرف اینگونه مواد روی آورده اند.

تصور اینکه مصرف تفریحی و تجربه یک بار مصرف سبب کسب لذت، تفریح و خوش گذرانی می شود و سبب اعتیاد نمی شود تعداد مصرف کنندگان این مواد روز به روز افزایش داده است


2-پایین بودن آسیب های ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی


تبلیغات سو در جهان و کشور ما حکایت از این موضوع دارد که آسیب های ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی به میزان قابل ملاحظه ای کمتر از انواع  مواد مخدر طبیعی است و مصرف مواد شیمیایی خطری برای سلامتی افراد ندارد در حالی که پژوهش حاکی از این است که آثار سو مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به مراتب بالاتر از آثار موادمخدر طبیعی بوده و بروز خسارتهای شدید روانی و جسمی خط بطلان بر این تبلیغات دروغین کشیده شده است.


3-ایجاد انرژی مضاعف بواسطه مصرف مواد صنعتی و شیمیایی


عده ای به علت باورهای غلط بر این باورند که مصرف مواد صنعتی سبب احساس شعف و شادمانی و انرژی مضاعف خواهد گردید ولی باید یادآور شد که مصرف مواد صنعتی سبب ایجاد توهم در ذهن و بروز لطمه به سیستم اعصاب مرکزی مغز خواهد شد.


4-افزایش قوای جنسی ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی


تبلیغات مسموم در جامعه دلالت بر این موضوع دارد که مصرف مواد صنعتی سبب افزایش قوای جنسی خواهد شد نتایج بررسی های صورت پذیرفته حکایت از آن دارد که در دراز مدت همزمان با وابستگی روانی به مواد صنعتی، کاهش میل جنسی در مصرف کننده را به دنبال داشته و سبب تضعیف قوای جنسی خواهد شد.


5-آرامش ،افزایش تمرکز و خلاقیت ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی


دسته ای از مصرف کنندگان مواد صنعتی و شیمیایی اظهار می دارند که مصرف مواد صنعتی سبب افزایش (کاذب)هوشیاری –خلاقیت و بهبود کارایی خواهد شد باید یادآور گردید که مصرف اینگونه مواد و بروز وابستگی های روحی و روانی برای مصارف مجدد سبب روان پریشی (جنون)و آشفتگی های ذهنی در مصرف کنندگان گردیده است.


آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی


آسیب های ناشی از مصرف مخدرهای صنعتی به مراتب بالاتر و خطرناک تر از مواد مخدر طبیعی است.

مصرف مخدرهای صنعتی در ابعاد اجتماعی، بهداشتی، اقتصادی، اخلاقی و مذهبی پررنگ تر نمود پیدا می کند.

مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی عموما بعد از مصرف آن دچار توهم شدید می شوند و دست به رفتارهای پرخطری می زنند که این امر ناشی از تاثیرات فوق العاده مخربی است که این مواد روی سیستم عصبی مصرف کننده دارد.

عامل بسیار مهمی که امروزه در اکثر جنایت ها و ناهنجاری ها دیده می شود مصرف مخدرهای صنعتی است که ریشه این جنایت ها و ناهنجاری ها است.

علاوه بر این می توان سلب قدرت اراده فرد، بحران هویت، سلب تفکر منطقی، ابتلا به بیماری های مختلف از جمله ایدز و هپاتیت را می توان از دیگر آثار سو مصرف این مواد به شمار آورد.

کاهش آسیب های ناشی از مخدرها


کاهش آسیب عبارت از هر اقدامی است که زیان های آسیب مواد مخدر را کاهش دهد بنابراین علاوه بر برنامه هایی که با هدف تامین بهداشت معتاد تدوین و اجرا می شود باید برنامه هایی در جهت محفوظ نگهداشتن ارزش های اجتماعی دینی اخلاقی و کاستن از زیان های اقتصادی ناشی از مواد مخدر نیز تدوین شده و به اجرا در آید.


اهداف عمده برنامه های کاهش آسیب


هدف عمده و اولیه از اجرای برنامه های کاهش آسیب با رویکردی بهداشتی، در مورد معتادان کاستن از آسیب های ناشی از مواد مخدر است که لزومی ندارد به طور قطع با ترک اعتیاد، به طور قطعی توام است که در این برنامه ها ترک اعتیاد هدفی تبعی است که در اثر اجرای برنامه کاهش آسیب برای معتاد معمولا اتفاق می افتد.


عمده فعالیت های مورد نیاز برای کاهش  آسیب و پیشگیری ومقابله


1- بالا بردن میزان آگاهی و دانش نوجوانان و جوانان با هدف تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت کننده و کسب مهارتهای زندگی برای عدم گرایش به مصرف مواد روانگردان از طریق رسانه های دیداری و شنیداری، مدارس، دانشگاهها، مساجد، ائمه جمعه و جماعات، مراکز و خانه های بهداشت در شهر و روستا به صورت آرام، مستمر، عمیق، علمی و واقع بینانه و بدور از ایجاد هرگونه ترس وحشت و اغراق در جامعه


2- ترویج فرهنگ سلامت و غنی سازی سودمند اوقات فراغت از طریق تقویت فعالیتهای جایگزین ورزشی و هنری با هدف ایجاد تحرک، نشاط و شادمانی کوتاه مدت(نشاط حسی) و بلند مدت و پایدار به منظور تقویت احساس رضایتمندی از زندگی، خوش بینی، امید، ایجاد هویت، تسلط بر خود و...


3- ارائه سبک و مدل زندگی برای زیستن در عصر پیچیده هزاره سوم و ارائه آموزش  مهارتهای حل مساله، ارتباطات فردی و اجتماعی، تصمیم گیری، روابط بین فردی، تفکر انتقادی، فکر خلاق، مقابله هیجانات، مقابله با استرس و همدلی و خود آگاهی از دوران کودکی تا دوران بزرگسالی به صورت مستمر با هدف خویش نگهبانی افراد در جامعه


4- تقویت و توسعه مهارتهای معنوی و موضوعات دینی در جامعه به خصوص در بین نوجوانان و جوانان به عنوان مهم ترین مولفه خود کنترلی


5- مشارکت جوانان در امور اجتماعی با هدف تقویت عقلانیت این نسل برای مهار و کنترل این پدیده نو ظهور 


در کنار همه ی این اقدامات نیازمند اجرای جدی قوانین برای مقابله و مجازات سوداگران مواد صنعتی و شیمیایی هستیم تا با رویکردی متوازن اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری، موجبات مصون سازی آحاد جامعه را فراهم سازیم.


در آخر


متاسفانه با وجود اینکه مساله اعتیاد به موادمخدرهای صنعتی و شیمیایی و حتی طبیعی مساله ای چند وجهی و دارای ابعاد گوناگونی است در کشور ما به صورت تک بعدی به این امر نگریسته شده و آنچه که بیشتر در کشور ما دیده شده بحث مبارزه با معلول با تعیین مجازتها است و هرگز به جست و جوی عوامل و ریشه های رو آوری به ارتکاب قاچاق موادمخدر یا مصرف آن نپرداخته اند لذا در طول حدود یک قرن مبارزه با مواد مخدر در هیچ یک از ابعاد عرضه، مصرف و کاهش آسیب های ناشی از مواد مخدر توفیق قابل توجهی نداشته ایم.

البته مشکل مواد مخدر را باید یکی از بحران های جهانی دانست و کشوری در جهان از ابتلا به آن در امان نمانده است.

 

نویسنده : میلاد قربانی-کارشناس مشاوره

دیدگاه شما در مورد : عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی؟!

عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی؟!