چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 07:45:29

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاريخ و فرهنگ سوادكوه
چاپ

کد خبر : 2851

تاریخ انتشار : 28/11/1392 - 19:19

اختصاصی/ سفرنامه قسمت اول:

برج لاجیم را بیشتر بشناسیم

ستیغ آفتاب بربنای مخروطی شکل،عظمت این برج را دوچندان کرده است.بنای آجری،آنچنان قرص ومحکم پا در ره خاک دارد نه آنچنان که گویی سالیان است که ازعمرخشت خشت آن می گذرد.

برج لاجیم را بیشتر بشناسیم

به گزارش سوادکوه آنلاین، کوله بارت را بردار،تا کی می خواهی زل بزنی به دیوارهای تنهایی اتاقت؟

بلندشو،مگرتیک تاک ساعت عمررا نمی شنوی؟تاکی می خواهی بنشینی و تماشاگرگذرعمر دراین کنج عزلت باشی؟ برخیز!،کوله بارت را بردار و راهی جاده شو و لذت ببراز این ناشناخته ها...از این طبیعت بکرخداوندی

برخیز و قدم در جاده بگذار و با ما همسفر شو...

منزلگاه اول:برج لاجیم

سفرمان راازسوادکوه،ازشهرجنگل وکوه های بلند،ازشهرطبیعت بکرشروع می کنیم.مقصد روستایی است به نام لاجیم !

ازشهرزیراب آغاز می کنیم.پس ازطی30کیلومتری ازشهرزیرآب،به گردنه مرتفعی می رسیم ازاین جا به بعد ارتفاعات جنگلی جای خود را به بوته ها و چمنزارهای زیبا می دهد.چندکیلومتری که درامتداد این چمنزارها به جلوبرویم به یک منطقه وسیع و گسترده، بدون پوشش بوته ای،مانندشبه جزیره ای که ازسه طرف به پرتگاه های عمیق مشرف است می رسیم.

درحاشیه پرتگاه ردپایی ازخندق هایی با دیوارهایی عظیم به چشم می خورد که بی شک درگذشته قلعه ای وسیع وبا ارزش بوده  که برج مشهورلاجیم را درمیان آن بنا کرده بودند.

ستیغ آفتاب بربنای مخروطی شکل،عظمت این برج را دوچندان کرده است.بنای آجری،آنچنان قرص ومحکم  پا در ره خاک دارد نه آنچنان که گویی سالیان است که ازعمرخشت خشت آن می گذرد. گنبدی مخروطی شکل که ازداخل به حالت مدورتغییرشکل یافته،ورودی اش درسمت شرق است وپایه های آن به وسیله یک ردیف طاق نمای زیبا تزئین شده  که هنرایرانیان راپس ازسال ها نمایان می سازد،هنری که سال ها با باد وباران دست وپنجه نرم کرد تا بماند،تا پا برجا بماند وبگویدهنرنزد ایرانیان است وبس! بگوید  چرخ دنده های عصرجدیدچه پاسخی دارد دربرابردستان ماهر یک استادکارایرانی که باذوق وهنرخود اثری برجای می گذارد که پس ازقرن ها انسان هنوزدرشگفت می ماند وانگشت به دهان فقط نظاره می کند.

درکمربند زیرگنبد،دوکتیبه به خط کوفی وپهلوی  برروی هم قرارگرفته،این دوکتیبه به شکل زیبایی با آجرهایی تراش خورده درزمینه ای ازگچ سفید نصب شده اند.

روستاییان به این برج امامزاده عبدالله می گویند اما گویا این مقبرۀ اسپهبد"شهریارباوندی" است.برروی کتیبه باخط کوفی نام کیااسماعیل ابوالفارس شهریارابن عباس به چشم می خورد حال مشخص نیست این ابوالفارس چه کسی است ودرمیان بزرگان باوندی دارای چه مقامی بوده که نامش  برسرکتیبه این برج حک شده است؟

رازآلودگی این برج ازپس قرن ها،بیشترتو را به خود جذب می کند،هرچه بیشترنگاهت درجستجوی بنا می چرخدبیشترتب وتاب ازتومی برد وبه ماندن وکشف کردن ترغیبت می کندامادیگروقت رفتن است،خورشیدنیزمانند ما کوله بارخویش رابسته وقصدعزیمت دارد،برخیز،نگاه منتظرجاده انتظارمان را می کشد...

منزلگاه ها بسیاراست وعمرکوتاه ودرگذر،برخیزتا راهی جاده شویم.

هر هفته سه شنبه ها منتظر سفرنامه سوادکوه آنلاین باشید.

نویسنده : سارا ربیعی

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر چهار شنبه 30 بهمن 1392 - 09:53
    سوادكوهي

    خيلي زيباست و فكر بسيار جالبي است كه هر هفته يكي از مناطق بكر سوادكوه رو معرفي مي كنيد با تشكر

    3 0
دیدگاه شما در مورد : برج لاجیم را بیشتر بشناسیم

برج لاجیم را بیشتر بشناسیم

  • پربازدیدترین ها