شنبه 01 اردیبهشت 1397 04:58:23

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 284

تاریخ انتشار : 10/07/1392 - 09:08

گزارش اختصاصي سوادكوه:

با تعاوني نمونه استان بيشتر آشنا شويد

شركتي كه 5 سال پيش تنها با 70 هزار تومان سرمايه اوليه در سوادكوه شروع به كار كرد امسال تعاوني نمونه استان شد.

با تعاوني نمونه استان بيشتر آشنا شويد

سوادكوه- سال 87 بود كه 7 جوان سوادكوهي با سر مايه اوليه 70 هزار تومان شركت تعاوني ياوران سوادكوه را در زمينه كشاورزي تشكيل دادند. اين تعاوني با پشت سر گذاشتن فراز و نشيب هاي بسيار در طول اين 5 سال امروز با داشتن 11 سهامدار، 4 كارمند با حقوق ثابت ماهيانه و عرضه خدمات مشاوره اي گوناگون در مبحث كشاورزي توانست عنوان شركت نمونه خدمات مشاوره اي، فني و مهندسي را در استان مازندران كسب نمايد.

مدير عامل اين شركت از ناملايمات و بي مهري مسئولين مي گويد و از اينكه وعده ها عملي نشده است اما با همه مشكلات اين شركت پا برجا مانده و همچنان با قدرت به كار خود ادامه مي دهد.

عباس بخشي به عنوان مدير عامل اين شركت اظهار داشت: اين تعاوني براي  بيش از 40 نفر به طور مستقيم و غير مستقيم اشتغال زايي كرده است .

اين تعاوني در زمينه هاي مختلف كشاورزي فعاليت دارد در ادامه نگاهي اجمالي به فعاليت هاي اين شركت داريم.

عمده فعالیتهای انجام شده توسط شرکت یاوران سوادکوه

 1. اجرای پروژه اصلاح الگوی کشت

پروژه اصلاح الگوی کشت در اراضی شیب دار روستای  پاشاکلای منطقه کسلیان از روستاهای تحت پوشش شهر زیراب در سطح 40 هکتار در سال زراعی 89-88،  توسط شرکت یاوران سوادکوه  اجرا گردید که در این پروژه اراضی شیب دار و بایر توسط کارشناسان توانمند شرکت با توجه به محدود بودن وقت و گذشتن زمان کاشت نهال ،طراحی-نقشه برداری  ونهال کاری گردیدکه این شرکت رتبه برتر را از لحاظ مساحت و اتمام کار در سطح استان کسب نموده و در پایان پروژه با بازدید های به عمل آمده توسط مسئولان استانی و کشوری  به ویژه معاونت سابق وزارت جهاد کشاورزی دکتر جهانسوز، شرکت یاوران  مورد تشویق  وتمجید قرار گرفت.

 1. احداث کارگاه پرورش قارچ صدفی

در سال 1389 این شرکت در زمینه تولیدی اقدام به پرورش قارچ صدفی نموده که علاوه بر اینکه ترویجی در بخش تولیدی انجام شده است درآمدی را نیز برای شرکت در پی داشته است.

 1. اجرای طرح FFS برنج در روستای سرخ کلا

در سال 1389این شرکت با داشتن کارشناسان مجرب طرح FFS (مدرسه در مزرعه) را در سطح اراضی شالیزاری منطقه سرخ کلا به نحو مطلوبی به پایان رسانده است.

 1. احداث نهالستان گردو

در سال 88 با توجه به اینکه منطقه سوادکوه مستعد جهت کشت گردو بوده شرکت یاوران اقدام به احداث نهالستان نموده و با تولید نهال گردو با استانداردها و کیفیت مناسب گامی دیگر در خدمت رسانی به کشاورزان منطقه برداشته است.                   

 1. توزیع نهال سیاه ریشه

با توجه به اینکه ارقام مختلف سیاه ریشه و بوته توت فرنگی سازگاری مناسبی با شرایط آب و هوایی منطقه داشته، شرکت یاوران سوادکوه با شناسایی ارقام مناسب و سازگار اقدام به توزیع انواع  نهال یارانه ای و غیر یارانه ای سیاه ریشه و مرکبات و بوته توت فرنگی  در سال 91-90 نموده است که در این بین3500 اصله نهال های غیریارانه ای و 1500 اصله نهال های یارانه ای در بین باغداران منطقه توزیع گردید.

در سال زراعی 92-91 نیز اقدام به توزیع بیش از 8000 اصله نهال های مثمر سیاه ریشه، مرکبات و توت فرنگی و  5100 اصله نهال غیرمثمر صنوبر در بین باغداران منطقه نموده است.

 1. انجام بیمه محصولات کشاورزی
 •  انجام بیمه برنج و ثبت آنها در سامانه سابکا.
 • ثبت بیمه نامه صادر شده مرکز شیرگاه و سفید در سامانه سابکا
 • انجام بیمه باغ گردو ، بیمه گندم و بیمه  جو و ثبت آن در سامانه سابکا
 1. صدور دفترچه باغبانی

بازدید از باغات روستاهای تحت پوشش منطقه جهت  صدور دفترچه باغبانی و اندازه گیری مساحت باغ با دستگاه GPS و مشاوره به باغداران در زمینه استفاده صحیح از سموم نباتی و میزان مصرف صحیح از کود های شمیایی و حیوانی در باغات منطقه جهت بالا بردن میزان عملکرد محصولات باغی.

 1. توزیع نهاده های کشاورزی

با عنایت به اینکه شرکت یاوران سوادکوه با عنوان بخش خصوصی و به نمایندگی از بخش دولتی در حال فعالیت    می باشد به تبع آن توزیع نهاده های دولتی کود و بذر(اعم از بذر شبدر، گندم و جو) و صدور حواله کود شیمیایی برای کشاورزان را در سطح شهرستان پوشش می دهد .

 1. خدمات فنی مشاوره ای

شرکت یاوران سوادکوه با دارا بودن کادری متخصص و مجرب در کلیه زمینه های بخش کشاورزی، کشاورزان منطقه را مورد مشاوره قرار داده، تا با ترویج مطالب کاربردی و اصولی کشاورز بتواند با کمترین امکانات موجود بیشترین   بهره وری را از محصولات زراعی و باغی خود داشته باشد.

 1. اجرای پروژه بیولوژیک برنج

با توجه به مشکلات موجود در خصوص مصرف بی رویه سموم دفع آفات نباتی شرکت یاوران سوادکوه همگام با سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی اقدام به اجرای پروژه بیولوژیک برنج (آفت ساقه خوار برنج ) و با اقدامات انجام شده از قبیل رد یابی مراحل رشدی آفت،توزیع به موقع زنبور تریکو گراما،توزیع تله های فرمونی،برگزاری کلاسهای آموزشی ترویجی در خصوص پروژه مذکور و... این پروژه مهم رادر سال جاری به وسعت 700 هکتار از اراضی شالیزاری روستاهای تحت پوشش با موفقیت به انجام رسانده است.

 1. برگزاری کلاسهای آموزشی کشاورزی فنی و حرفه ای

شرکت یاوران سوادکوه با مجوز رسمی سازمان فنی و حرفه ای اقدام به تأسیس آموزشگاه نموده و در سال 91 آموزش 4 حرفه آموزشی اعم از 2کلاس آموزشی پرورش قارچ دکمه ای ،پرورش زنبور عسل ، پرورش گیاهان دارویی با توجه به مستعد بودن و نیاز منطقه در جهت افزایش کیفی و کمی تولیدات زراعی –باغی و دامپروری  به کشاورزان و روستاییان محترم منطقه  به صورت رایگان همراه با اعطای مدرک معتبر از سازمان مذکور را برعهده گرفته است.

 1. اجرای طرح به زراعی برنج در روستای سرخ کلا

این شرکت طرح بهزراعی برنج را با نظارت خانم مهندس تهمینه نبوی کارشناس ناظر بر نج شرکت در منطقه سرخ کلا در سطح86 هکتار با تأیید کارشناسان شهرستان به نحو مطلوبی به پایان رسانده است.

 

 1. اجرای طرح FFS سیاه ریشه در روستای پاشاکلا

این طرح از بهمن سال90 تا تیرماه سال91 با30 نفر بهره برداردر روستای پاشاکلا برگزار گردید در آن، در خصوص مباحث مختلف باغداری از آماده سازی زمین برای کاشت نهال تا برداشت محصول بحث گردید.                              

 1. ثبت نام سوخت گازوئیل جهت مصرف سوخت ماشین آلات کشاورزی:

با توجه به اینکه در سوادکوه بیشتر درآمد ساکنین از طریق کشاورزی تأمین می گردد، لذا از سال88، ثبت نام سوخت گازوئیل جهت مصرف در بخش کشاورزی انجام می گیرد.

 1. فروش انواع مختلف گل و گیاه زینتی                       
 2. فروش انواع بذور سبزیجات و سبزیجات

شرکت، در فصول مختلف سال و با توجه به آب و هوای منطقه اقدام به فروش انواع مختلف بذور سبزی و سیفی جات نموده که با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است.

 1. فروش انواع ادوات کشاورزی اعم از قیچی و اره باغبانی و انواع سمپاش های پشتی

با توجه به اینکه بیشتر مردم این منطقه جزء قشر کشاورز می باشند لذا شرکت اقدام به توزیع و فروش انواع ادوات کشاورزی  اعم از قیچی و اره باغبانی و انواع سمپاش های پشتی نموده است.

 1. تهیه نقشه اراضی جهت صدور گواهی مستثنیات منابع طبیعی

در سال 91 شرکت با داشتن کارشناسان مجرب در رشته منابع طبیعی در منطقه زیراب و پل سفید با بیش از 80 مورد، تهیه نقشه با استفاده از دستگاهGPS   جهت صدور گواهی مستثنیات منابع طبیعی را انجام داد.

 1. توزیع سموم دفع آفات  و بیماریهای نباتی

در حال حاضر مصرف غیر اصولی سموم کشاورزی از مشکلات این بخش بوده، شرکت یاوران با داشتن کارشناسان متخصص اقدام به توزیع سموم نموده تا با کنترل مصرف سموم تولیدات کشاورزی را به سوی ارگانیک سوق دهد.

 1. هرس باغات
 2. اجرای پروژه FFS زنبورعسل در سال زراعی 90-89

در سال 89-90 در روستای سنگ نیشت که یکی از مراکز مهم پرورش زنبور عسل در منطقه سوادکوه می باشد با 25 بهره بردار اجرا شده است.

 1. همکاری با بانک کشاورزی استان و شهرستان در خصوص ثبت سامانه اعتبارات خرد در شهرستان سوادکوه
 2.  همکاری با اداره منابع طبیعی شهرستان سوادکوه در خصوص قرارداد طرح صیانت از عرصه جنگلی در منطقه سوادکوه با تحت پوشش نگه داشتن 6 کارگر در این بخش

جا دارد مسئولين با حمايت از  بخش هاي خصوصي در جهت جلوگيري از تعطيلي آنها عاملي شوند براي تشويق جوانان به ايجاد تعاوني هاي خصوصي، اين كار خود به تنهايي منجر به اشتغالزايي در سطح شهرستان سوادكوه مي گردد.

 

 دیدگاه شما در مورد : با تعاوني نمونه استان بيشتر آشنا شويد

با تعاوني نمونه استان بيشتر آشنا شويد

 • پربازدیدترین ها