دوشنبه 04 تیر 1397 07:03:07

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 28275

تاریخ انتشار : 12/05/1394 - 09:09

12 مرداد؛ سالروز تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مازندران؛ رسالتی سترگ با دستانی خالی!

برگزاری مناسبت‌ها، مراسم عمومی و راهپیمایی‌های سراسری کشور علاوه بر تعظیم شعائر مذهبی، ملی و انقلابی به‌عهده یکی از کهن‌ترین و پرسابقه‌ترین نهادهای کشور است که پس از 35 سال هنوز در مرکز مازندران حتی ساختمان اداری متعلق به خود ندارد.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مازندران؛ رسالتی سترگ با دستانی خالی!

سوادکوه- در 12 مرداد 1359 بود که با تائید امام خمینی (ره)، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به‌منظور سازماندهی و نظم بخشیدن و اداره صحیح مراسم عمومی، برگزاری راهپیمایی‌های عظیم و سرنوشت‌ساز و تقویت و تحکیم حضور موثر آحاد ملت در مراسم عمومی و بزرگداشت ایام‌الله و مناسبت‌های متعدد انقلاب اسلامی تشکیل شد، که باوجود مسئولیت خطیر آن و تاکیدهای مهم حضرت امام و مقام معظم رهبری، این شورا در مازندران با مشکلاتی مواجه است که ساختمان اداری برای استقرار با ثبات در آن، از زمره این مشکلات است که در این ارتباط، کمک جدی استاندار مازندران را مطالبه می‌کند.

شورایی که اگر نبود ...

برای پی بردن به نقش موثر و هوشمندانه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، می‌توان به نبود این شورا اشاره کرد که اگر این شورا با ابتکار حضرت امام تشکیل نمی‌شد و با حمایت‌های جدی مقام معظم رهبری ادامه حیات نمی‌یافت، بسیاری از حماسه‌های حضور ظرف 35 سال اخیر هم می‌توانست که به‌وجود نیاید.

مقام معظم رهبری در زمینه نقش و عملکرد این شورا می‌فرمایند: «اگر ما این شورای هماهنگی را نمی‌داشتیم، بی‌شک ناسازگاری‌ها و اشکالات فراوانی را در ایجاد و اداره و راه‌اندازی مراسم مختلف شاهد بودیم، الحمدلله این شورا تشکیل شد و به همین دلیل هم این شورا باید بماند و به طور جدی باید تقویت و سطح فعالیت‌های آن بالا برود.»

رهبر معظم انقلاب سپس در جمع‌بندی، اظهار می‌کنند: «وجود این تشکیلات (شورای هماهنگی) برای سازماندهی و نظم بخشیدن و اداره صحیح مراسم عمومی از قبیل دهه فجر و امثال آن بسیار مفید و لازم است و من از آن حمایت می‌کنم.»


چند مراسم شاخص

مراسم و فعالیت‌هایی که در شرایط کنونی در برنامه کار شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قرار دارد، عبارتند از: دهه فجر انقلاب اسلامی، راهپیمایی 22 بهمن، روز قدس، 12 فروردین، روز کارگر، روز معلم، سالگرد ارتحال حضرت امام، 15 خرداد، 7 تیر، 17 شهریور، هفته دفاع مقدس، 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، روز زن، 9 دی و ...

مسئولان شورا در مازندران چه می‌گویند؟

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی میاندورود، اظهار می‌کنند: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به‌عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی به‌منظور ساماندهی و مدیریت برگزاری مراسم‌های ملی و عمومی و رسمی کشور با بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای فرهنگی و مردمی است که به هماهنگی و انسجام فعالیت‌های تبلیغی بین دستگاه‌ها و مراکز تبلبغی نظام می‌پردازد.

مصطفی طیبی افزود: اساس شکل‌گیری این نهاد برمی‌گردد به سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که هر یک از نهادهای انقلابی در تلاش بودند تا به هر نحو ممکن و از طریق روش‌های تبلیغی هم‌چون برگزاری راهپیمایی‌ها، چاپ و انتشار پوستر و کتاب و مقالات و ... انقلاب اسلامی ایران را حفظ کنند.

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی میاندورود، خاطرنشان کرد: این احساس بعضاً منجر به ناهمگونی و بروز مشکلات اجرایی می‌شد تا اینکه حضرت امام راحل(ره) در 12 مرداد سال 1359 با توجه به لزوم ایجاد هماهنگی و انسجام بین دستگاه‌ها، با تدبیر حکیمانه خود نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را تشکیل دادند.

طیبی تصریح کرد: موضوع فعالیت در شورا بر می‌گردد به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، سازماندهی، نظارت و راهبری مراسم و فعالیت‌های ملی و مذهبی طبق دستورالعمل‌های موجود و برنامه‌های ابلاغی از سوی مرکز شورا که این شورا برای انجام وظایف محوله خود اقدام به تشکیل ستادهای مختلف با حضور نهادها و ادارت و تشکل‌های مرتبط با آن می‌کند.


شورایی بدون اعتبار مالی

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی رامسر نیز گفت: از جمله اقدامات شورای هماهنگی که مصوب شده برگزاری جلسات ماهانه و دعوت از مسولین و صاحب نظران شهرستانی است تا بتوانیم در پیش برد اهداف و برنامه‌های ابلاغی عملکرد خوبی را داشته باشیم. 

محسن محمدنیا افزود: تقویت همکاری و هماهنگی بین اعضای شورا از جمله اقدامات دیگری است که همیشه سعی می‌کنیم این مهم را روز به روز بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در شهرستان رامسر عدم دارا بودن از یک سیستم صوتی مناسب است که متاسفانه همیشه در یوم‌الله‌ها دچار مشکل می‌شویم و باید بگوییم که این مشکل می‌بایست چه از طریق نهادهای شهرستانی و یا استانی رفع شود تا بتوانیم از این بابت دغدغه‌ای نداشته باشیم.

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی رامسر تصریح کرد: اعتبارات مناسبی برای برپایی مراسمات انقلابی و مناسبتی درنظر گرفته نمی‌شود و باید در واقع گفته شود که هیچ مبلغی تخصیص پیدا نمی‌کند.

این مسئول بیان کرد: متاسفانه در ایام الله‌ها در طول سال از طرف برخی ادارات کم کاری‌‌هایی را می‌بینیم که می‌طلبد روسا و مسئولان شهرستانی توجه لازم را نسبت به برنامه‌های شورای هماهنگی داشته باشند.

محمدنیا با اشاره به اینکه هماهنگی و ارتباط مستمر خوبی بین استان و شهرستان وجود دارد، گفت: انتظار می‌رود مسئولان استان و شهرستان برای بهتر برگزار شدن برنامه‌های ابلاغی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اقدامات و همکاری‌های بهتر از پیش را داشته باشند تا بتوانیم در جهت تبلیغ ارزش‌های انقلابی و اسلامی در شهرستان عملکرد خوبی داشته باشیم.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مازندران؛ رسالتی سترگ با دستانی خالی!

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مازندران؛ رسالتی سترگ با دستانی خالی!

  • پربازدیدترین ها