یکشنبه 03 تیر 1397 20:44:43

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 28113

تاریخ انتشار : 08/05/1394 - 09:05

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

۳۰ درصد نزولات جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد/هدررفت ۱۱ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تنها ۳۰ درصد نزولات جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سالانه بیش از ۱۱ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی خارج می‌شود.

۳۰ درصد نزولات جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد/هدررفت ۱۱ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی

سوادکوه- خداکرم جلالی با اشاره به افزایش درجه حرارت استان مازندران تا 46 درجه سانتی‌گراد و کاهش رطوبت این استان به زیر 20 درصد، ریشه مشکلات زیست‌محیطی و آلایندگی را تغییر و نوسانات اقلیمی در کشور و بی‌توجهی به منابع طبیعی دانست و اظهار کرد: خشک شدن دریاچه‌ها و چاه‌ها، فرونشستن زمین، تخریب آبخوان‌ها و شور و قلیایی شدن آب‌های زیرزمینی از پیامدهای مهم این بی‌توجهی است.

وی از ایجاد ۲.۳ میلیون هکتار جنگل‌های بیابانی در کشور خبر داد و افزود: با مشکلات موجود، شاهد رشد و توسعه بیابان‌ها و به‌عبارت‌دیگر بیابان‌زایی هستیم که امیدواریم این مسئله توسط مسئولان، موردتوجه ویژه قرار گیرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه تنها ۳۰ درصد نزولات جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سالانه بیش از ۱۱ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی خارج می‌شود، از لزوم چاره‌اندیشی در این موضوع خبر داد و با اشاره به کاهش اعتبارات آبخیزداری، خاطرنشان کرد: نیازمند مشارکت مردم برای رفع مشکلات، به‌ویژه مسئله بیابان‌زایی هستیم.

این مسئول همچنین از وجود ۱۳۵ میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی که بیش از ۱۴ میلیون هکتار آن جنگل، ۳۲.۵ میلیون هکتار بیابان و بقیه آن مرتع است، خبر داد و اضافه کرد: از ۱۳ اقلیم شناسایی‌شده در جهان ۱۱ اقلیم آن در ایران وجود دارد و از این حیث جزو پنج کشور اول جهان در حوزه تنوع اقلیمی هستیم.

جلالی ایجاد مشکلات در زمینه دریاچه ارومیه را ناشی از اقدامات نادرست و غیرکارشناسی انجام‌گرفته، ازجمله ساخت سدها بیان کرد و ادامه داد: بسیاری از مشکلات در این زمینه، ناشی از نبود جامع‌نگری است.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۵۰ هزار هکتار جنگل‌کاری با مشارکت مردم صورت گرفت و در برنامه ششم قصد داریم ابعاد گسترده‌تری را با کمک مردم اجرایی کنیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه به طرح خروج دام از جنگل اشاره کرد و یادآور شد: وجود دام در جنگل، اجازه رشد نهال را نمی‌دهد و جنگل پایدار نخواهد بود، حضور دام در جنگل باید با برنامه باشد و در برخی از مناطق به دلیل بهره‌برداری بی‌رویه مشکلاتی پدید آمده است.

این مسئول در ادامه بیان کرد: در سال ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های کشور طعمه حریق می‌شوند که ۹۵ درصد دلایل بروز این آتش‌سوزی‌ها، به دلایل انسانی است و در این زمینه نیازمند ارتقاء سطح فرهنگ در جامعه هستیم.

جلالی در پایان از تشکیل کارگروهی برای تبیین و تحلیل و اجرایی کردن دستورات رهبر معظم انقلاب و نیز تشکیل ستاد ویژه مبارزه با زمین‌خواری در این سازمان خبر داد.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : ۳۰ درصد نزولات جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد/هدررفت ۱۱ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی

۳۰ درصد نزولات جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد/هدررفت ۱۱ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی

  • پربازدیدترین ها