چهار شنبه 27 دی 1396 03:05:50

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 27799

تاریخ انتشار : 03/05/1394 - 16:06

به بهانه وقوع سیل در سوادکوه

حمایت های روانی اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه

متاسفانه در جریان بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه در کشور ما به بحث بهداشت روانی آسیب دیدگان و بازماندگان توجه کمی شده است که این خود باعث به وجود آمدن آسیب های روانی و اجتماعی فراوانی برای آنها و جامعه خواهد شد.

حمایت های روانی اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه
به گزارش سوادکوه آنلاین   رویارویی و جدال انسان با پدیده های طبیعی پیشینه ای به بلندی تاریخ حیات انسان دارد و این پدیده ها بارها انسان را مقهور خود ساخته و چهره جغرافیایی بسیاری از جوامع را تغییرداده است.
 
کشور ما ایران هم در طول تاریخ خود بارها با حوادث و بلایای طبیعی فراوانی روبه رو بوده و بنا بر موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد جزء یکی از 10کشور بلاخیز جهان به شمار می آید.
 
نهادهای دخیل و دست اندرکار در بحث امداد رسانی و کمک رسانی باید به این امرتوجه داشته باشند که این افراد نیازمند حمایت های روانی و اجتماعی هستند تا عوارض ناشی از آسیب ها را پشت سر بگذارند و بتوانند از نظر روانی و اجتماعی دوباره توامند شده و با مشکلات و مسالی که پس از هر فاجعه ای شدت پیدا می کند روبه رو شوند و با برنامه ریزی صحیح راه حل های مناسبی پیدا کرده و به مرحله اجرا درآورند.
 
مراحل مختلف واکنش های روانی پس از بلایا

انسان ها در رویارویی با بلایا و حوادث واکنش هایی را از خود بروز خواهند داد که می توان آنها را به 5مرحله تقسیم کرد:

مرحله تماس یا ضربه:

این مرحله در چند دقیقه پس از حادثه بروز می کند .اکثرا افراد دچار ترس و وحشت شدیدی می شوند و ممکن است بهت زده و گیج و درمانده به نظر برسند.قدرت انجام کاری را ندارند و یک جا میخ کوب می شوند این مرحله معمولا گذرا و کوتاه مدت است
 
مرحله واکنش یا قهرمان گرایی:
 
این واکنش در ساعات اولیه حادثه بروز می کند در این مرحله بین مردم همبستگی ایجاد شده و افراد احساس می کنند باید کاری انجام دهند و به طور داوطلبانه  در امداد رسانی شرکت می کنند.
 
مرحله امیدواری و فراموشی غم:

این مرحله که با فاصله یک هفته تا چندماه بروز میکند همزمان می شود با رسیدن نیروهای کمکی افراد امیدوار می شوند و به یک حالت آرامش نسبی می رسند.
 
مرحله مواجهه با واقعیت:

این مرحله با فاصله نسبتا طولانی پس از گذشت حادثه ایجاد می شود 2الی3ماه پس از وقوع افراد تازه متوجه می شوند که وسعت خسارت ها و فقدان ها تا چه حد بوده است و مجددا روحیه خود را از دست می دهند ناآرام خسته و درمانده می شوند .در این مقطع افراد افسرده و مضطرب و حساس تر می شوند و احساس تنهایی شدیدی پیدا می کنند.

تجدید سازمان:

6ماه تا 1سال پس از وقوع حادثه افراد شروع می کنند به بازسازی روانی و زندگی خود و به تدریج درک می کنند که باید به خود متکی شوند .باید توجه داشت که عدم رسیدن کامل به این مرحله منجر به باقی ماندن علايم و واکنش های روانی ،افسردگی و اضطراب می شود.

نکته حايز اهمیت این است که باید مراقب بود افرادی را که در جریان بلایا دچار واکنش های روانی شده اند بیمار یا مبتلا به بیماری روانی تلقی نکنیم.نشان های فوق واکنش های کاملا طبیعی به یک حادثه کاملا غیر طبیعی است و در بسیاری از موارد با گذشت زمان تخفیف پیدا می کند و از بین می رود.نکته دیگر هم که باید به آن توجه داشته باشیم این است که حوادث و بلایا بر همه افراد تاثیر یکسانی نخواهد داشت و برخی افراد نسبت به دیگران آسیب پذیرتر هستند از جمله کسانی که تنها زندگی می کنند یا منابع حمایتی مالی کمتری دارند،افراد بی سواد و کسانی که دسترسی به اطلاعات ندارند ،کودکان و زنان ،سالمندان و معلولین

علايم اختلالات روانی در آسیب دیدگان:

در صورت برخورد با افرادی که در حوادث با علايم زیر روبه رو هستند باید تیم های روانی اجتماعی را در جریان بگذاریم زیرا ممکن است در صورت بی توجهی فرد با فشارهای روانی شدیدی روبه رو شوند و دست به کارهای خطرناکی  مثل خودکشی بزند
1_اضطراب
2_افسردگی
3_تحریک پذیری و عصبانیت زیاد
4_تجربه مجدد حادثه
5_علايم جسمانی مبهم بدون وجود بیماری جسمانی
6_علايم اختلالات روانی شدید از جمله هذیان و توهم

با توجه به موارد فوق شناسایی و معرفی اینگونه افراد به تیم های روانی اجتماعی از نکات مهمی است که پس از حوادث افراد و دست اندرکاران باید به آن توجه داشت.

حمایت های اولیه روانی و اجتماعی

1-باید که ارتباط صحیح با آسیب دیدگان برقرار شود و وقت کافی و دقت لازم را در برخورد با آنها در نظر گرفت.
2-به افراد اطلاعات صحیح داده شود زیرا در غیر این صورت اعتماد مردم به نیروهای امدادی کاهش و نگرانی عمومی آنها را بالا می بریم و در مواردی هم که از آن اطلاعی نداریم  خیلی راحت و با آرامش به آنها بگویید که چیزی در مورد این موضوع نمی دانید و اگر هم مرکزی وجود دارد که چنین اطلاعاتی دارد شخص را راهنمایی کنیم که با آن مرکز مراجعه کند.
3-افراد را از دیدن جنازه عزیزانشان محروم نکنیم.
4- گریه کردن باعث این می شود که تخلیه احساسات افراد راحت تر انجام شود پس نباید مانع ابراز احساسات آنها شویم.
5-برای آرامش بخشیدن به افراد از باورهای دینی آنها کمک بگیریم ولی اگر به علت تحریک پذیری واکنش های نامناسبی از خود نشان دادند وارد بحث های اعتقادی و فلسفی با آنها نشویم.
6-سعی نکنیم افراد را به زور از محل سکونت خود دور کنیم اما در صورتی که خطراتی در مورد ادامه اقامت آنها وجود دارد به طور جدی به آنها گوشزد کنیم و سعی نماییم در موارد ضروری از طریق افراد محلی آنها را قانع کنیم.
7-در صورتی که علايم اختلالات روانی در افراد مشاهده کردیم در حدی که امکان دارد باعث آسیب به خود یا دیگران شوند یا تحمل رنج برایشان دشوار شده بود یا نتواند اعمال روزمره طبیعی خود را انجام دهد حتما باید فرد آسیب دیده را به تیم حمایت روانی اجتماعی معرفی کنیم ولی صراحتا عنوان نکنیم که او روانی شده است و غیره.
اکثر مردم از اینکه برچسب بیماری روانی روی آنها بخورد راضی نیستند می توان در این موارد از اصطلاحات اعصابت تحت فشار است و یا اینکه ناراحتی عصبی پیدا کرده استفاده کنیم.
8-کودکان را از والدینشان جدا نکنیم و در صورتی که مادر کودک مجروح است سعی کنیم کودکان را همراه او یا پدرش برای درمان اعزام کنیم و اگر خود کودک دچار مصدومیت شد الزاما باید پدر یا مادر و یا بستگان نزدیک او همراهش اعزام شوند.

در پایان باز هم تاکید می کنیم که حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی، آسیب های روان شناختی و اجتماعی فراوانی را بر افراد آسیب دیده و بازماندگان وارد می کند. تاثیرات روانی و اجتماعی شرایط اضطراری در کوتاه مدت، حاد و شدید است و می تواند سلامت روانی و بهزیستی روانی اجتماعی افراد را در طولانی مدت دچار آسیب جدی کند.
بنابراین یکی از اولویت های اساسی در شرایط اضطراری و بحران ها، ارائه خدمات سلامت روانی و حمایت های روانی اجتماعی است و مسولین و نهاد های دست اندر کار باید به این مساله توجه  زیادی داشته و برنامه ریزی های لازم را در دستور کار خود قرار دهند تا صدمات روانی و اجتماعی پس از وقوع حوادث را به حداقل برسانیم.
 
میلاد قربانی- کارشناس مشاوره
 


دیدگاه شما در مورد : حمایت های روانی اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه

حمایت های روانی اجتماعی در بلایا و حوادث غیر مترقبه