پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 17:44:08

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 27708

تاریخ انتشار : 02/05/1394 - 07:46

فرهنگ انقلاب در چالش اباحی‌گری

مسئولانی بی‌تفاوت در قبال تربیت دینی جامعه

امروزه، بسیاری از مسئولان را می‌توان نام برد که خود دچار ناهنجاری‌های فرهنگی و رفتاری هستند. وقتی خود حجاب را رعایت نکنند و در رفتارشان، عفاف وجود نداشته باشد و یا همسر و دخترانشان نمونه‌ای از بد حجابی باشند، چگونه می‌توان از آنها انتظار شایسته داشت؟

مسئولانی بی‌تفاوت در قبال تربیت دینی جامعه

سوادکوه- حجاب به عنوان مهم‌ترین عامل حفظ عفاف، قانونی است که از سوی خداوند برای همه ادیان و فطرت انسانها وضع شده تا بهترین خدمت را به انسان‌ها ارائه دهد که صیانت از حریم فردی و خانوادگی و حفظ مناسبات سالم و صحیح بین انسان‌ها از زمره این خدمات است.

با آغاز فصل گرما، وضع حجاب در مازندران و شهرهای مختلف آن بویژه از سوی مسافران، نگران‌کننده‌تر از گذشته است. عدم واکنش مسئولان دولتی و نداشتن هیچ طرح و برنامه‌ای در این زمینه، واکنش‌هایی را از سوی متدینان و دلسوزان شهرهای مازندران بوجود آورده، که در قالب تجمع و راهپیمایی‌های آرام از سوی دختران و بانوان محجبه و درخواست آنان از مسئولان برای چاره‌اندیشی در این زمینه، خود را نشان داده است.

این تجمعات اعتراضی، که به صورت خودجوش از طرف دختران محجبه و بانوان مازندارن شکل می‌گیرد، به گفته اغلب دست‌اندرکاران آن، معتقد است تا با رساندن مراتب نگرانی و دلواپسی خود به مسئولان، آنان را نسبت به فسادهای ناشی از رهاسازی حجاب و عفاف و برخورد لیبرالیستی و بی‌مبالات با آن آگاه کنند.


*فرهنگ، اولویتی فانتزی 

شهیده بزرگی، محقق اجتماعی، مشکل بزرگ فرهنگی جامعه را در فراموشی یزرگ مسئولان نسبت به سلامت روح و روان جامعه می‌داند و می‌گوید: بخشی از فرهنگ شامل نهادینه کردن ارزش‌های انسانی و اسلامی از طریق آموزش تئوری و عملی از سوی متولیان مختلف در خانواده، جامعه، معلمان، اساتید، رسانه‌ها و ... است که باید طراحی‌های لازم در مرکزی مهندسی و پخته شود و در این زمینه از همه توان‌ها و ظرفیت‌های تخصصی باید بهره برده شود، آن گاه از طریق قرارگاه واحد، عملیات اجرایی به صورت هوشمندانه فرماندهی و هدایت و اصلاح شود و به صورت مستمر با دریافت بازخوردها، کار تداوم یابد.

وی به لزوم هماهنگ شدن ظرفیت‌های همه دستگاه‌ها ذیل مدیریت واحد اشاره کرد و گفت: علاوه بر ضرورت پرهیز از کارهای جزیره‌ای، متاسفانه در حال حاضر حتی این افدام ناهماهنگ هم انجام نمی‌شود، باید ابتدا مسئولان خود به لزوم فعالیت‌های سیستمی فرهنگی اعتقاد قلبی و راسخ داشته باشند تا بتوانند منشاء حرکتی تاثیرگزار شوند.

این محقق در ادامه افزود: امروزه، بسیاری از مسئولان را می‌توان نام برد که خود دچار ناهنجاری‌های فرهنگی و رفتاری هستند. وقتی خود حجاب را رعایت نکنند و در رفتارشان، عفاف وجود نداشته باشد و یا همسر و دخترانشان نمونه‌ای از بد حجابی باشند، چگونه می‌توان از آنها انتظار شایسته داشت؟


*حجاب، معروفی فراموش شده

زهره محمودیان، مدرس دانشگاه، حجاب را بهترین حافظ حضور دختران و بانوان در جامعه برای فعالیت‌های اجتماعی ذکر می‌کند و اظهار می‌دارد: علاوه بر تاکید خداوند بر لزوم و وجوب رعایت حجاب از سوی زنان و مردان، آثار اجتماعی این مقوله حیاتی نیز قابل بررسی و تامل است.

وی با برشمردن محاسن استراتژیک حجاب، می‌افزاید: بدحجابی و بی‌حجابی، تعرض به حقوق طبیعی دیگران در برخورداری از یک زندگی سالم است. وقتی دختر و یا خانمی با وضع تحریک‌کننده در جامعه حاضر می‌شود، عملا به حقوق زنان دیگر در داشتن همسری پاک و وفادار تجاوز کرده و موجبات انحراف و افساد دیگران را فراهم می‌آورد.

این پژوهشگر دانشگاهی ادامه می‌دهد: در جامعه ما بدلیل بی‌تفاوتی مسئولان در مسائل فرهنگی، موضوع "حق" و "تکلیف" کاملاً نادیده گرفته می‌شود. افراد که حق حضور در جامعه را پیدا می‌کنند، مکلف به رعایت الزاماتی هستند که "بایدها" و "نبایدهای" اخلاقی از الزامات گریزناپذیر می‌باشد که متاسفانه سال‌هاست در کشورمان به فراموشی سپرده شده و نسل کنونی نیز با این بی‌قانونی، مأنوس شده است.


* اساسی ترین عرصه و در عین حال مظلوم ترین ساحت

خانم پولایی، دبیربازنشسته، با اشاره به ضعیت ناگوار و بحران‌آفرین کنونی عرصه فرهنگ، جهت‌گیری غیر فرهنگی بسیاری از خانواده‌ها را ناشی از فقدان آگاهی نسبت به معارف دینی و انسانی می‌داند و می‌گوید: متاسفانه در منظومه تربیتی جامعه بر محور دین، هیچ نگاه کلان و آینده‌نگر، که از جایگاه حقوقی و حکومتی امور پیچیده و فرهنگی را تدبیر کند، وجود ندارد و این خلاء فاحش، موجب شکل‌گیری فرهنگ غیر دینی و در اغلب موارد ضد دینی شده که اگر چاره‌اندیشی فوری از سوی حکومت و نظام نشود، فاجعه‌ای رخ خواهد داد که بهیچوجه آثار ویرانگر آن قابل جبران نیست.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : مسئولانی بی‌تفاوت در قبال تربیت دینی جامعه

مسئولانی بی‌تفاوت در قبال تربیت دینی جامعه

  • پربازدیدترین ها