شنبه 02 تیر 1397 20:19:26

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 27602

تاریخ انتشار : 30/04/1394 - 17:27

رئیس اداره ورزش و جوانان سوادکوه خبر داد

برگزاری مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

رئیس اداره ورزش و جوانان سوادکوه از برگزاری مسابقات کشتی لوچو در این شهرستان خبر داد.

برگزاری مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

رضا احمد زاده امروز در گفت وگو با خبرنگار سوادکوه آنلاین  اظهار داشت: چهارمین دوره مسابقات کشتی پهلوانی محلی لوچو در روستای سرخکلای زیراب برگزار شد.

گفتنی است لوچو از دو کلمه هم وزن لو و چو ترکیب شده است که هر یک دارای معنی جداگانه است لو به معنای لبه و کنار چیزی و واژه چو به معنی چوب است لذا لوچو به لبه چوب اطلاق می‌شود. 
 
 در اصطلاح، لوچو به چوب بلند،‌ با طول تقریبی سه متر  و قطر حدود 6 تا12 سانتی متر گفته می‌شد که پارچه خلعتی بر بالای آن بسته می شد این چوب در محل برگزاری کشتی نصب و پارچه روی آن افراشته می شد و مجموعا به صورت سمبل و نشانه مسابقات کشتی محسوب می شد. 
 
در مسابقات بزرگ و رسمی که جوایز  و هدایا گوسفند و گاو بود که به پای چوب لوچه بسته می شد این کشتی در حالت رسمی خود در ایام بیکاری روستاییان در یک یا چند متوالی که ممکن است به دو هفته نیز می رسید و بیشتر در اعیاد مذهبی و ملی و قبل و بعد از نشانه و یا پس از درو کردن شالی و نیز به هنگام تشکیل بازار های محلی و عروسی ها انجام می شد برگزار کنندگان مسابقه بیشتر پیشکسوتان و ریش سفیدان و معتمدان محلی بودند بزرگان منطقه پس از فراهم کردن مقدمات زمان و مکان مسابقه را تعیین و آنرا به اطلاع محلات همجوار و نیز پهلوانان و مردم سایر بخش‌ها و شهرستان ها می رساندند. دیدگاه شما در مورد : برگزاری مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

برگزاری مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

  • پربازدیدترین ها