شنبه 01 اردیبهشت 1397 04:52:16

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 27497

تاریخ انتشار : 27/04/1394 - 19:36

بر اساس گاه شماری مازندرانی

مراسم سنتي 26 عيد ماه در سوادکوه برگزار شد

مراسم سنتي 26 عيد ماه كه به جشن مردگان شهرت يافته است درسوادکوه برگزار شد.

مراسم سنتي 26 عيد ماه در سوادکوه برگزار شد

به گزارش سوادکوه آنلاین در اين مراسم سنتی كه پيش از ظهر امروز در شهرستان سوادکوه برگزار شد مردم شهر و روستاهای سوادکوه به صورت جمعی به قبرستان محل سكونت خود رفته و با برپايی مراسم روضه و پخش ميوه و شيرينی اين روز را به ياد پدر و مادر و بستگان خويش جشن مي‌گيرند.

در اين روز سنتيی كه بيشتر در روستاهای سوادکوه مرسوم بوده است هر فرد به نيت اموات خويش غذاهاي از قبيل شيرينی، خرما، هندوانه، خربزه و مركبات را تهيه و به قبرستان محل میبرند و در مكان معينی اين غذاها جمع آوری شده و بعد از برپايی روضه اين غذاها بين مردم توزيع شده و ميل ميیكنند.

در اين روز قبرستان روستاهای سوادکوه مملو از زن و مرد و بچه‌هايی است كه به نيت اموات خويش در قبرستان محل جمع شده تا ياد و خاطره آنها را گرامی دارند چونكه معتقدند در اين روزمردگان در جمع خانواده‌هاي خويش حاضر شده و در جشن آنها شريك می شوند.

مراسم سنتی 26 عيدماه يكي از مراسم‌هايي است كه گذشت زمان آن را كمرنگ نكرده و با گذشت ساليان زياد همچنان مردم مازندران به ويژه شهرستان سوادکوه آن را گرامی مي‌دارند.

همچنین حین برگزاری این جشن مسابقات کشتی سنتی لوچو برای شناسایی چهره پهلوان‌ترین فرد منطقه اجرا می‌شود که از دیرباز جوایزی به پهلوانان اهدا شده که در قدیم بیشتر این هدایا قوچ و دیگر دام‌های بومی بوده است.

گفتنی است مردمان سوادکوه آیین‌ها و مراسم‌های همچون جشن خرمن، تیر ماه سیزده شو و... که ریشه در باورها، اعتقادات و مسایل اسطوره‌ای دارد، متاثر از مشاغل سنتی آنهاست را بر اساس گاه شماری مازندرانی برگزار می‌کنند.دیدگاه شما در مورد : مراسم سنتي 26 عيد ماه در سوادکوه برگزار شد

مراسم سنتي 26 عيد ماه در سوادکوه برگزار شد

  • پربازدیدترین ها