چهار شنبه 27 دی 1396 00:47:33

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر
چاپ

کد خبر : 27419

تاریخ انتشار : 24/04/1394 - 20:15

با بررسی تطبیقی مذاکرات هسته ای و صلح حدیبیه؛

توافقی که نوید سقوط نظام استکبار را می دهد

فضای داخلی و بین المللی توافق احتمالی هسته ای را می توان مشابه فرآیندی منجر به صلح حدیبیه دانست، فضایی که در اندک زمانی به ارتقای موقعیت مسلمین و زوال کفار منجر شد.

توافقی که نوید سقوط نظام استکبار را می دهد

سوادکوه- با وجود گذشت مدت زمانی کوتاه از انتشار برنامه جامع اقدام مشترک میان تهران و شش قدرت جهانی، صاحب نظران داخلی، منطقه ای و بین المللی به تشریح و تحلیل این بیانیه و زوایا و ابعاد مختلف آن پرداخته اند، با این حال هر یک از تحلیل گران از ظن خود و با پس زمینه ذهنی خود به نتایج توافق احتمالی و پیامدهای آن پرداخته اند.

بطور نمونه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز خرسندی از توافق امروز گفت: «سازمان ملل متحد آماده است تا به طور کامل در روند اجرای این توافق تاریخی و مهم همکاری داشته باشد.» فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، ضمن ابراز خرسندی از توافق ایران و شش قدرت جهانی به خبرگزاری فرانسه گفت که جهان با این توافق پیشروی خواهد کرد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان یک موفقیت مهم استقبال کرد و از تمام طرف ها خواست تا هر چه سریع تر این توافق را اجرا کنند. نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای آمریکا توافق اتمی با ایران را یک توافق تاریخی و محصول سال های رهبری سخت، شجاعانه و با دید باز توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، بشار اسد، رئیس جمهوری آن کشور در پیام‌های جداگانه ای برای آیت‌الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی دستیابی به توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ را به آنان تبریک گفته و را دستاوردی تاریخی و پیروزی عظیم توصیف کرده است.

در دال کشور نیز گروه های و شخصیت های مختلف به اظهار نظر پرداخته اند. حسن روحانی در توئیتر نوشته است «...با حل این بحران افق‌های جدیدی برای همکاری درباره چالش‌های مشترک نمایان می‌شود...». عباس منصور آرانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشته است که فعلا باید متن اصلی و ضمائم آن را ببینیم تا بتوانیم قضاوت کنیم که توافق چگونه انجام شده است. علی لاریجانی رئیس مجلس گفت اظهار داشته است که امروز مذاکرات هسته‌ای توفیقی برای ملت ایران داشته و بعد از سال‌ها به نتیجه رسیده است و در این زمینه باید از وزیر خارجه و تیم دولت تشکر کنیم چرا که وقت کافی گذاشته و مسائل را مورد بررسی قرار دادند.

مخالفان داخلی و خارجی توافق نیز کم نبوده اند راب نیکولسون، وزیر خارجه کانادا اظهار نظر کرد: «ایران به دلیل جاه‌طلبی‌های هسته‌ای رژیم، ادامه حمایتش از تروریسم، درخواست‌های مکررش برای نابودی اسرائیل و بی ‌توجهی به حقوق ابتدایی بشر، هم چنان یک تهدید جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است.» کابینه امنیتی اسرائیل نیز به اتفاق آرا توافق هسته‌ای ایران را رد و در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسرائیل به این توافق پایبند نخواهد بود. جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز توافق هسته ای با ایران را خطرناک توصیف کرد.

انقلاب اسلامی و احیای حکومت دینی

برآورد تحولات تاریخی در طول سده های گذشته و مطالعه افکار و ایدئولوژی رهبران انقلاب ها نشان می دهد که انقلاب اسلامی ایران آن چنان که فوکو نیز بر آن صحه گذارده انقلابی متفاوت از سایر انقلاب هاست، انقلابی که بر مبنای معنویت تحقق یافته و در پی احیای حکومت نبوی برآمده است. نظریه ولایت فقیه امام خمینی (ره) و دیدگاه سایر رهبران انقلاب و عملکرد متفاوت نظام جمهوری اسلامی در طول سال های حیاتش نسبت به سایر انقلاب های جهانی نشان می دهد که هدف بنیان گذاران و توده های مردمی احیای حکومت اسلامی مبتنی بر سیره رسول الله بوده است، از این رو قیاس میان دو حکومت، اهداف و عمل کرد آن ها امری قابل پذیرش است. آن چنان که امام راحل بارها به مقایسه این دو حکومت پرداخته و جمهوری اسلامی را اولین نظامی دانسته که پس از قرن ها و بر پایه آرای عمومی در پی ایجاد نظمی بر اساس مبانی دینی و خواست عمومی برآمده است.

در طول سال های حیات نظام نو پای اسلامی، همواره و جهت تبیین و برنامه ریزی سیاست های نظام، قرآن، شرع مقدس، سیره رسول مکرم اسلام و اهل بیت  به عنوان منابع کلیدی مورد بهره برداری قرار گرفته است. نگاهی اندک به اظهارات رهبران نظام به ویژه امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری به وضوح گواه این مطلب است، اگرچه در مواقعی نیز دشمنان داخلی نظام و منافقین ریاکار نیز جهت دستیابی به مقاصد خویش گاها با قیاسی مع الفارق به تحولات صدر اسلام می پردازند.

بدون تردید و با برآورد مذاکرات هسته ای در طول ماه های اخیر که به بیانیه مشترکی میان طرفین منتهی و احتمالا توافقی پیشرو منجر خواهد شد نیز می توان مصادیقی در صدر اسلام یافته و آن را با اهداف انقلاب اسلامی که تحقق حمایت از مسلمانان، استکبار ستیزی، پیاده سازی احکام اسلامی و... تطبیق و مقایسه نمود.

تلاش برای انحراف انقلاب اسلامی

از ابتدای انقلاب تا کنون در برهه های متعدد دشمنان نظام اسلامی و برخی مغرضین داخلی تلاش نموده اند که زمینه سقوط و یا استحاله نظام اسلامی را فراهم آورند. پایداری و مشروعیت بالای مردمی جمهوری اسلامی عملا تمامی تلاش های پیشین نظیر حمایت نظامی مستقیم از صدام حسین در خلال جنگ هشت ساله، برنامه ریزی های گوناگون نظیر کودتا و مداخله مستقیم هم چون واقعه طبس و...را ناکام گذارده و آن ها را به سوی تغییر از درون تحت عناوینی هم چون اصلاحات سوق داده تا بلکه زمینه ایجاد استحاله و پوکی از درون را مهیا نمایند.

در خلال مذاکرات هسته ای نیز طیف فوق تلاش نمودند تا وانمود سازند که مذاکرات فوق و تحقق احتمالی توافق آغازی برای عبور از اهداف و بنیان های اولیه انقلاب خواهد بود. به عنوان تنها یک نمونه صادق زیبا کلام از اساتید سکولار دانشگاه تهران در اظهارات امروز خود صراحتا از آغاز«پايان مرگ بر آمريكا» سخن رانده است، این نظر زیبا کلام درباره روزهای پس از توافق است: «سرانجام توافق هسته‌ای بعد از 12 سال به نتيجه رسيد. دولت روحانی كه از روز اول اتمام مذاكرات را در دستور كار خود قرار داده بود، توانست بعد از 23 ماه رفت و آمد و گفت‌وگو با 6 قدرت جهانی، توافق خوب را رقم بزند. توافقی كه برد- برد باشد. بر اين اساس بايد تاكيد كرد كه برخی حوادث و رويدادها  نقطه عطف در تاريخ يک ملت و سرنوشت يک كشور هستند. معتقدم امروز نيز چنين نقطه عطفی رخ داده است.  توافق هسته‌ای در حقيقت  نقطه عطفی در تاريخ انقلاب  خواهد بود. 13 آبان سال 1358 يک نقطه عطفی بود كه با خود راديكاليسم را آورد. آن نقطه عطف با خود «مرگ بر آمريكا» را آورد.  13 آبان سال 58 غرب‌ستيزی و دشمنی با غرب و كشورهای عربی منطقه را به همراه داشت. من معتقدم كه از 23 تيرماه سال 94 به عنوان نقطه عطفي در تاريخ ايران و جهان ياد خواهد شد كه آشتی جمهوري اسلامي ايران با دنيا را به دنبال خواهد داشت. 23 تيرماه سال 94 آغاز«پايان مرگ بر آمريكا» است. اين روز به عنوان اتمام مرگ بر غرب  در دنيا به ثبت مي‌رسد.» نمونه هایی از این دست را در گفتار بسیاری از روشنفکران کشور و حتی برخی مسئولین دولتی می توان مشاهده نمود.

در سطح جامعه بین المللی نیز شماری از رهبران و استراتژیست های غربی دل به آن بسته اند که توافق فوق بتواند راهی برای عبور ایران از اهداف اولیه انقلابش فراهم نماید چنان که باراک اوباما در اظهارات روز گذشته اش و بلافاصله پس از اعلام بیانیه مشترک چنین گفت: « تفاوت های ما واقعی هستند و تاریخ دشوار بین کشورهای ما قابل چشم پوشی نیست، اما قابل تغییر است. مسیر خشنت و ایدئولوژی سرسختانه، سیاست خارجی مبتنی بر تهدید به حمله به همسایگان و محو اسرائیل به بن بست می رسد... این توافق فرصتی را برای حرکت در جهتی تازه مهیا می کند، ما باید آن را غنیمت بدانیم.»

تلاش های فوق بی گمان ناکام خواهد ماند، چرا که نظام اسلامی با اتکا به توده های میلیونی بارها گردنه هایی به مراتب سخت تر از این را با موفقیت از سر گذرانده است. مقام معظم رهبری در دیدار چند روز پیش خود با دانشجویان در پاسخ به سؤال یک دانشجو درباره‌ی «تکلیف استکبارستیزی بعد از مذاکرات» فرمودند: «...مگر مبارزه با استکبار تعطیل‌بردار است؟ این از مبانی انقلاب است. اگر مبارزه با استکبار نباشد ما تابع قرآن نیستیم، آمریکا اتمّ مصادیق استکبار است، خودتان را آماده کنید برای ادامه‌ی مبارزه با استکبار.»

چرا توافق هسته ای صلح امام حسن نیست؟

شماری از معارضین و دشمنان انقلاب اسلامی نیز زمان آغاز دور جدیدی از گفتگوها با 1+5 که به اواخر دوره احمدی نژاد باز می گردد، توافق احتمالی را یا جام زهر نامیده و یا برای توجیه آن، توافق را مصداقی از صلح امام حسن برآورد کرده اند.

برآورد فضای داخلی، منطقه ای و بین المللی که نظام اسلامی در آن قرار گرفته است به وضوح حکایت از تفاوت شرایط کنونی با برهه امام حسن مجتبی است. موقعیت اقتصادی بالای نظام، که هم اکنون ایران را به عنوان شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان قرار داده، موقعیت ژئوپلتیکی کشور، نفوذ فزاینده جمهوری اسلامی در سطح منطقه، برخورداری از انرژی گسترده نفت و گاز و نیاز مبرم جامعه بین المللی به مشارکت ایران در امور منطقه و جهان همه به وضوح نشان از تفاوت موقعیت کشور با شرایط زمان امام حسن دارد. اظهارات مقامات غربی مبنی بر قدرت بالای ایران خود حکایت از قیاس نادرست شرایط فوق دارد. نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صراحتا در کنگره آمریکا از دست بالای ایران در پایتخت های عربی نام برده و باراک اوباما در موضعی ضعیف اظهار داشت که اگر می توانست تمامی پیچ و مهره های برنامه هسته ای ایران را تعطیل می نمود ولی امکان تحقق آن وجود ندارد.

توافق هسته ای مصداق صلح حدیبیه است

صلح حدیبیه نام آشنایی برای مسلمانان و تاریخ دانان است، صلحی که در آن رسول اکرم و مشرکین به توافقی موقت در میان خود رسیده و در اندک زمانی زمینه استیلای مسلمین در تمامی شبه جزیره عربستان را فراهم نمود. بی گمان نگرش انقلابی به توافق هسته ای فوق و هدایت آن در مسیر صحیح نهایتا نظام اسلامی را به سوی نتایج حاصل از صلح حدیبیه در جامعه بین المللی سوق خواهد داد.

صلح حدیبیه چیست؟

در سال ششم هجرت،رسول الله(ص) به اتفاق حدود1400 نفر از مسلمانان عازم زیارت خانه خدا شدند که در بین راه مشرکین قریش سد راه ایشان شده و نگذاشتند مسلمانان از منطقه حدیبیه جلوتر بروند. لذا مسلمانان پس از توقفی چند روزه بدون انجام عمره به مدینه بازگشتند و قرار شد سال بعد زیارت خود را انجام دهند. در مدت توقف مذکور چندین بار پیامبر اکرم(ص) با نمایندگان مشرکین مذاکره کردند و یک بار هم نماینده ایشان به مکه رفت که نهایتا به انعقاد پیمان یا همان صلح حدیبیه انجامید که در آن مسلمین و مشرکین در برابر یکدیگر تعهداتی را پذیرا شدند.

الف) قریش و مسلمانان پیمان می‌بندند که در ده‌سال، با یک‌دیگر نجنگند و به یک‌دیگر شبیخون نزنند.

ب) هرگاه فردی از مکه از میان قریش بگریزد و به مسلمانان پناه آورد، (حضرت) محمد باید او را به قریش بازگردانند، ولی اگر یکی از مسلمانان به سوی قریش گریخت، قریش موظف به بازگرداندن او نیست.

ج) قریش و مسلمانان آزادند با هر قبیله‌ای که خواستند پیمان ببندند.

د) (حضرت) محمد و پیروان او بایست این سال به مدینه بازگردند و در سال آینده و سال‌های پس از آن، می‌توانند برای زیارت کعبه به مکه بیایند، به شرط آن‌که سه روز بیشتر در مکه نمانند و سلاحی جز شمشیر در غلاف، به همراه نداشته باشند.

ک) مسلمانانی که در مکه هستند، به موجب این پیمان، در انجام تکالیف و اعتقادات مذهبی خود آزادند و کسی حق ندارد به آنان آزار برساند و یا آن‌ها را مسخره کند، و یا آنان را به رها کردن آئین اسلام، بازدارد، بت‌پرستان قریش نیز در انجام عبادات مذهبی در مدینه آزاد هستند و مسلمانان حق تعرض به آن‌ها را ندارند.

ن) قریش و مسلمانان پیمان می‌بندند که اموال یک‌دیگر را به رسمیت بشناسند.

ی) مسلمانانی که از مدینه به مکه وارد می‌شوند، جان و مالشان محترم است و کسی حق تعرض به آنان را ندارد.

مقایسه تطبیقی صلح حدیبیه با توافق هسته ای

1.چهره ی رحمانی اسلام

با وجود آن که شماری از اصحاب به رسول خدا پیشنهاد نبرد با کفار را مطرح نمودند، ایشان پذیرفت علی رغم نرفتن به حج به کفار نشان دهد که اسلام میلی به رویارویی نظامی ندارد و بر مبنای گفتگو و مذاکره در پی رفع اختلاف های فی مابین است و همین رویکرد در آینده زمینه رشد و نفوذ بیش از پیش را برای مسلمین در پیش داشت. فتح الفتوح پیامبر(ص) این بود که با دشمن قسم خورده‌اش، ابوسفیان و سایر سران قریش بنشیند و شمشیرها را کنار بزند و قلم و کاغذ وسط بیاید و آن چیزی که هزاران شمشیر نمی‌تواند حل کند، آن را با قلم بتواند حل کند، این فتح الفتوح است.

در خلال فرآیند مذاکرات اخیر نیز مقامات کشورمان در راس آن ها مقام معظم رهبری بارها ضمن تاکید بر حرام بودن دستیابی به سلاح های اتمی به ایجاد فضایی گفتگوی چند طرفه جهت نشان دادن خواسته های نظام تاکید کردند. مذاکرات فوق ضمن نشان دادن عدم تمایل ایران به هرگونه ستیز و خون ریزی گواه منطق بالای ایران و مذاکره کنندگان کشورمان بود تا آن جا که شخص جان کری نیز به تمجید از رویکرد مبتنی بر منطق و گفتگو از سوی ایران اعتراف نمود.

توافق فوق و پیامدهای آن می تواند به مرور بر میزان نفوذ جمهوری اسلامی بی افزاید، نفوذی که هم اکنون در سطح بسیار بالایی قرار دارد. مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با دانشجویان در رابطه با نفوذ بالای ایران فرمودند: « ...با خبریم که آمریکایی ها و مرتجعان منطقه در نشستهای پنهان خود، برای یکدیگر از نفوذ ایران در منطقه درد دل می کنند اما کاری هم از دستشان بر نمی آید...نفوذ ایران اسلامی در منطقه، موهبتی خدادادی است، نه فیزیکی و متکی بر سلاح...»

2. عناد ورزی/ تحریم و بد عهدی کفار و آمریکایی ها

تا پیش وقوع صلح حدیبیه، مشرکین انواع و اقسام فشارها را بر مسلمین تحمیل می نمودند. حضور سخت مسلمانان در شعب ابی طالب و تحریم های فزاینده مشرکین بر آن ها نمونه ای در همین رابطه است. وضع حدیبیه نیز مانع از خصومت ورزی و بد عهدی مشرکین نشد تا آن جا که پیمان شکنی ها موجب از هم گسیختگی صلح گردید.

اکنون و با گذشت 1400 سال از آن رویداد شاهد وضعیتی این چنینی هستیم. دشمنان جمهوری اسلامی قریب به چهار دهه است که از هر گونه اقدامی و فشاری بر علیه نظام جمهوری اسلامی ابا نداشته اند و شدید ترین تحریم ها را بر علیه ایران تحمیل نموده اند.

با این حال و با وجود توافق احتمالی فی مابین در روزهای اخیر قابل تصور که با توجه به پیشینه آمریکایی ها، توافق فوق مدت زمانی طولانی دوام نخواهد داشت، کما این که شاهد آنیم که بلافاصله پس از وضع آن شروع به تفسیری متفاوت و گاها متعارض از توافق نموده اند.

عهد شکنی احتمالی آمریکایی ها دستاوردهای گوناگونی را برای نظام اسلامی در بر خواهد داشت. لغو تحریم و امکان اندک برای احیای آن ها، نشان دادن چهره واقعی واشنگتن نزد افکار عمومی بین المللی و صداقت جمهوری اسلامی از دستاوردهای فوق خواهند بود.

3. انعطاف، قاطعیت و تعهد مسلمین

رسول اکرم(ص) در خلال مذاکرات، در عین بردباری و انعطاف لازم در برابر دشمن که حتی مورد اعتراض برخی از یارانش نیز قرار گرفت، اما در اجرای مفاد قرارداد و پایبندی به مفاد آن چنان قاطعیت و اقتدار به خرج دادند که حتی ابوسفیان هم از نادیده گرفتن یا بازی گرفتن آن قرارداد به شدت واهمه داشت و  مشرکین  می دانستند که با پاسخ محکم رسول الله(ص) مواجهه خواهند شد. یعنی لطافت پیامبر ناشی از صلابت ایشان بود نه ذلت و تحقیر در برابر دشمن.

در خلال مذاکرات اخیر نیز مقام معظم رهبری بارها ضمن تاکید بر اصول از باز بودن دست مذاکره کنندگان برای استفاده از تاکتیک های مختلف خبر داده اند و اظهار داشته اند که در صورت تعهد طرف مقابل، جمهوری اسلامی نیز خود را متعهد به حفظ توافق خواهد کرد. حسن روحانی رئیس جمهور نیز بلافاصله پس از خواندن بیانیه مشترک در سخنانی بر این امر صحه گذارد و گفت: «اگر آن‌ها به توافق پایبند باشند ما هم بر توافق پایبندیم. ملت ایران اگر عهد و پیمانی بست پای آن ایستاده و ما پای این پیمان می‌ایستیم به شرط آنکه آن‌ها هم پای پیمان خود بایستند.»

4. بهره مندی از مفاد صلح

در یکی از مفاد صلح حدیبیه آمده است که قریش و مسلمانان پیمان می‌بندند که اموال یک‌دیگر را به رسمیت بشناسند. به رسمیت شناختن حقوق طرفین در حالی صورت پذیرفت که کفار به لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی در موقعیت برتری از مسلمانان قرار داشتند. وضع چنین صلحی دست مسلمین را باز گذارد تا با خیالی آسوده و با استفاده از امکانات اقتصادی و فرهنگی خود ضمن تبلیغ اسلام در شبه جزیره زمینه ارتقای موقعیت نظامی خود را فراهم آورند. که دستاورد آن را در فتح مکه و گسترش نفوذ مسلمانان در سال های پس از صلح به وضوح می توان مشاهده نمود.

در توافق احتمالی وضع شده میان ایران و شش قدرت جهانی نیز بسیاری از قوانین ظالمانه من جمله بلوکه شدن اموال ایران و تحریم هایی که مانع از فروش نفت، مبادلات مالی و... می شد برداشته شده است، امری که می تواند به فال نیک گرفته شده و زمینه سرمایه گذاری گسترده ایران در کشور و منطقه را فراهم آورد. بی گمان بسیاری از متحدین ایران در منطقه هم چون حزب الله لبنان، انصارالله، بشار اسد، مجاهدین عراقی به لحاظ اقتصادی در موقعیت ضعیف تری  نسبت به رقبای خود که حمایت عربستان سعودی، اسرائیل و ترکیه را پشت سر خویش دارند، قرار دارند. ایران با حمایت از نهضت های آزادی بخش و ارگان ها و سازمان های محور مقاومت می تواند از فضای فوق بهره برده و بر قدرت جبهه مقاومت در خاورمیانه و حتی شمال آفریقا بی افزاید.

علاوه بر آن درآمدهای آزاد شده و سرمایه گذاری های احتمالی خارجی فضایی مساعد برای رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال و افزایش درآمدهای ملی فراهم خواهد آورد، اموری که با اتکا هم زمان به اقتصاد مقاومتی جهت آمادگی برای فشارهای احتمالی در آینده می تواند قدرت جمهوری اسلامی را دو چندان نماید.

5. گفتگو با دول همسایه

ارسال نامه به رهبران دولت های بزرگ و دعوت ايشان به اسلام از جمله خسرو پرويز پادشاه ايران زمين از جمله اقدامات رسول مکرم اسلام در سال های پس از صلح حدیبیه بود. ایشان با بهره مندی از فضای صلح زمینه ارتباط گیری با سایر ملت ها را فراهم نمود، کما آن که دستاوردهای این اقدامات را در سال های بعد و پس از فتح ایران و روم می توان مشاهده نمود.

تنش میان ایران و همسایگانش به ویژه اعراب در طول سال های اخیر بارها از سوی کارشناسان خاورمیانه مطرح شده است. شکل گیری گروه های تروریستی نظیر داعش و النصره و الصاق آن ها به دین مبین اسلام موجب افزایش بحران میان مسلمانان را فراهم آورده است. حال فرصت مناسبی است که پس از توافق زمینه ایجاد گفتگو میان مسلمانان و دولت های اسلامی فراهم گردد. مقام معظم رهبری بارها از کشورهای اسلامی به ویژه اعراب منطقه خواسته است تا با گفتگو زمینه ایجاد ائتلافی را مهیا نمایند تا بتوانند بدون حضور دول بیگانه امنیت را به خاورمیانه باز گردانند.

تنش کنونی موجود در خاورمیانه و رشد فزاینده آن اکنون بیش از هر زمانی ضرورت آغاز گفتگوها میان مسلمانان را نشان می دهد.

اعتلای نظام اسلامی و زوال نظام سلطه

بررسی تحولات نظام جمهوری اسلامی در طول 37 سال گذشته نشان می دهد که نظام اسلامی هیچ گاه به اندازه موقعیت کنونی از جایگاه مستحکم و بالایی برخوردار نبوده است. به واقع و با گذشت زمان و کسب تجارب گسترده، نظام اسلامی در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و اجتماعی و... رشد نموده و جایگاه خویش را تثبیت کرده است.

در عرصه سیاسی و به مرور بر پختگی جریان و احزاب کشور افزوده شده و با برگزاری انتخابات های متعدد بر مشروعیت و امنیت نظام افزوده شده است. به لحاظ نظامی زمانی کشور توانایی ساخت کمترین سلاح های معمولی را نداشت اما اکنون به خودکفایی کامل رسیده است، در حوزه اقتصادی فضایی مهیا شده که کشور در شدیدترین فشارها توانایی اداره جامعه را داشته و به امور بنیادین مردم رسیدگی شده است، نفوذ منطقه ای کشور نیز که به مرور افزوده شده و عملا ایران به قدرت مند ترین کشور منطقه بدل نموده است.

در رابطه با توافق هسته ای بایستی گفت که اعلام توافق جامع هسته ای، نقطه آغاز مسیری است که امکان دارد به اندازه روند حصول توافق هسته ای پیچیده باشد. با این حال و با وجود برخی نقایص موجود در توافق و در صورت تعهد کامل مسئولین و گام نهادن در راستای اعتلای نظام و پایبندی به اصول کلیدی انقلاب می توان از فضای فوق به بهترین شکل بهره برداری نمود و بر قدرت جمهوری اسلامی افزود. برایند تاریخ جهان اسلام نشان می دهد که مسلمین چگونه توانستند از صلح حدیبیه استفاده کرده و زمینه رشد و انتشار اسلام را فراهم نمودند.مسلمانان پس از بازگشت از حديبيه هم‏چون گذشته با بصیرت دشمنی خود را با مشركان و كفار حفظ كردند و اين تصور كه با اين صلح همه مشكلات حل مي‏شود را نداشتند.

سیاست های کلان جمهوری اسلامی در طول سال های اخیر نشان داده که مسئولین کشوری و لشکری با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود توانسته اند موجب تقویت جایگاه منطقه ای و بین المللی کشور را فراهم نمایند، هم چنان که مذاکره کنندگان مان را می توان سرداران دیپلماسی نامید که در این حوزه و با استفاده از تاکتیک های دیپلماتیک به احقاق حقوق ملت پرداخته اند، سرداران نظامی و سیاسی مان با بهره گیری از ظرفیت های کلان نظام اسلامی به اقناع افکار عمومی در سطح خاورمیانه پرداخته و بر نفوذ معنوی کشور افزوده اند، بر همین اساس است که روز به روز بر وزن محور مقاومت افزوده و از وزن محور سازش کاسته شده است.

فعالیت موازی و هم پوشان دست اندرکاران جمهوری اسلامی از چشم دشمنان این نظام پنهان نمانده، چنان که نتانیاهو در کنگره آمریکا صراحتا اظهار داشت که در حالی غرب در پی مصالحه با ایران برآمده که در بعد نظامی پیشروی ها و نفوذ ایران به مرور افزوده شده و این کشور عملا چهار پایتخت عربی را به تصرف خود درآورده است.

در پایان بایستی گفت که توافق احتمالی هسته ای را به شرط پایبندی قلبی مسئولین امر به بنیان های انقلاب اسلامی می توان به فال نیک گرفت، چرا که فضایی را برای ترمیم ناکاستی ها و ارتقای موقعیت نظام فراهم می نماید. به واقع تقابل انقلاب استکبار ستیز ایران با ایدئولوژی امپریالیستی آمریکا امری نیست که در طول چهار دهه اخیر پنهان مانده باشد. رشد، نفوذ و توسعه افکار و آرمان های انقلاب اسلامی آن چنان که موجب رخت بر بستن افکار لیبرالی و سلطه گرانه از سطح ایران و به مرور از سطح خاورمیانه شده است، در آینده ای نه چندان دور می تواند به زوال نظام سلطه به رهبری آمریکا بی انجامد.


منبع : فرهنگ نیوز
دیدگاه شما در مورد : توافقی که نوید سقوط نظام استکبار را می دهد

توافقی که نوید سقوط نظام استکبار را می دهد