شنبه 25 آذر 1396 05:08:04

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 2731

تاریخ انتشار : 23/11/1392 - 21:12

اختصاصی/ همراه با مردم در صف های توزیع سبد کالا:

نا امیدی در صف های بی تدبیری

در این حین پیرمرد دیگری هم خودش را وارد بحث کرد و گفت: مردم نظام را دوست دارند و بااین مشکلات هم از پای در نمی آیند اما مسئولین هم باید بیایند و پای درد مردم بنشینند و ببینند چه کسی مشکل دارد.

نا امیدی در صف های بی تدبیری

به گزارش سوادکوه آنلاین، توزیع سبد کالا یکی از داغ ترین مسائلی است که این روزها مردم ایران را به خودش مشغول کرده است. اگر در این چند روز قدمی در شهرتان بزنید حتما صف های طولانی مردم را در مقابل مکان های توزیع سبد کالا مشاهده می کنید. این مسئله سوژه ای شد تا به میان مردم برویم و پای سفره دل آنها بنشینیم و نظر آنها را در مورد این مسئله بپرسیم.

چند روز پیش به یکی از صف های توزیع سبد کالا در سوادکوه مراجعه کردیم و ضمن گرفتن چند عکس خبری به درخواست خود مردم مصاحبه ای آزاد با محوریت مشکلات توزیع سبد کالا در شهرستان از مردم شریف این دیار گرفتیم.

در این مصاحبه که اکثریت را بازنشستگان و کارگران تشکیل می دادند مسائلی مطرح شد که در ادامه به اختصار بخشی از آنها را می آوریم.

پیرمردی که به گفته خودش بازنشسته آموزش و پرورش بود و ایستادن چند ساعته در صف او را خسته کرده بود اولین نفری بود که دادش درآمد و از تجمع همه صنوف مقابل فروشگاه فرهنگیان برای دریافت سبد کالا گله کرد.

وی از اینکه برخلاف گفته مسئولین که قرار بود برای هر صنف اعم از کارمندان، کارگران و فرهنگیان و... عامل توزیع جداگانه تعیین کنند، همه صنوف در یک جا صف ایستاده اند ناراحت بود.

جوان دیگری که دست خالی از فروشگاه برگشته بود گفت: نزدیک 4 ساعت توی صف بودم و وقتی نوبتم شد به من گفتند شماره کارت شما در دفتر ثبت نیست و به شما سبد تعلق نمی گیرد و این در حالی است که طبق سامانه پیامکی سبد کالای خانوار به من تعلق می گرفت.

البته حرف این جوان مشکل بسیاری از افرادی بود که در آنجا حضور داشتند و خیلی ها بعد از ساعت ها ایستادن در صف دریافت سبد کالا زمانی که نوبتشان می شد دست خالی برمی گشتند.

بحث داشت داغ می شد که در این میان کارگر دل خسته ای بیان کرد: اگر 80 تومان را نقدی می دادند بهتر بود، اگر می خواستیم وسیله می گرفتیم و اگر نمی خواستیم در جای دیگری هزینه می کردیم.

او که ایستادن در صف به شدت کلافه اش کرده بود با ناراحتی گفت: مردم الآن به خاطر 10 کیلو برنج آمدند در صف ، مگر تا الآن چه می خوردند؟ آیا توی این 12 ماه همین 10 کیلو برنج را می خوردند؟ اگر اینگونه مردم را جمع کنید بیشتر ناراحت می شوند.

بعضی ها هم کلا با طرح توزیع سبد کالای خانوار مخالف بودند و آن را ضربه به نظام می دانستند، یکی از این مخالفان، دلایل مخالفتش را اینگونه تشریح کرد: اولا جمع کردن مردم توی این سرما خصوصا خانوم ها کار درستی نیست، این به ضرر ما، مملکت و جمهوری اسلامی است . دوما یک عده بدبخت و بیکار هستند که سبد کالا به آنها تعلق نمی گیرد و این نهایت بی انصافی است و سوما چرا بین خانواده ای که 10 نفره هستند و خانواده ای که 2 تا عضو دارد فرقی غائل نمی شوند؟ 2 تا مرغ کجای یک خانواده ده نفره را می گیرد؟

در این حین پیرمرد دیگری هم خودش را وارد بحث کرد و گفت: مردم نظام را دوست دارند و بااین مشکلات هم از پای در نمی آیند اما مسئولین هم باید بیایند و پای درد مردم بنشینند و ببینند چه کسی مشکل دارد.

"خوبی ها را پخش می کنند و اعتراضات را پخش نمی کنند" و این جمله ای بود که نگاه همه را به سمت پیرمرد لاغر اندامی که در این صبح سرد خودش را با کلاه و کاپشن به سختی پوشانده بود جلب کرد.

او که یک کارمند بازنشسته بود رئیس جمهور را مخاطب خودش قرار دادو سخنش را اینگونه آغاز کرد: آقای رئیس جمهوری که رای آورده ای! تو اگر ملت را نداشته باشی چگونه می خواهی رئیس جمهور باشی و دوباره رای بیاوری؟ پس ملت باید باشند تا تو را بالا ببرند، باید ملت را داشت.

و اما سخنم، آقای رئیس جمهور تکلیف ما چیست؟ سی سال است که انقلاب کردیم یعنی مردم در سال 2 تا مرغ نمی توانستند بخورند؟ چگونه ناراضی نباشم در حالی که این جا داریم یخ می زنیم و هنوز نمی دانیم به ما سبد کالا می دهند یا خیر؟

نوشته های بالا بخشی از سخنان مردم با خبر نگار سوادکوه آنلاین بود و علاوه بر آن باید مطالبی را که طی این چند روز مردم تلفنی به ما اطلاع می دادند را نیز اضافه کرد. باید گفت با اینکه چند روز از شروع توزیع سبد کالا در شهرستان می گذرد اما هنوز برخی از عاملین توزیع فعال نشده اند، برخی هم به علت اتمام بسته سبد کالایی کار را متوقف کرده اند و برخی هم با دریافت تنها چند قلم از اجناس سبد کالا منتظرند تا اجناس سبد کالا تکمیل شود.

با جمع بندی صحبت های مردم  می شود اینگونه استنباط کرد: فعال نشدن تمامی عاملین توزیع، تامین نشدن اقلام سبد کالا از سوی استان، صف های طولانی و وقت گیر دریافت سبد کالا، سردرگمی مردم در اینکه آیا سبد کالا به آنها تعلق می گیرد یا خیر؟ و محروم ماندن بخش قابل توجهی از افراد کم درآمد جامعه از دریافت سبد کالا مهم ترین مشکلاتی است که در این چند روز موجب ناراحتی مردم شده است . مضافا اینکه علاوه بر مسائل مطرح شده باید به دید بین المللی و دیگر کشورها به طرح توزیع سبد کالای خانوار در ایران توجه داشت. چرا که برخی از کشورها این طرح را نوعی صدقه دادن دولت به مردم می دانند و این برای وجهه نظام چیز خوبی نیست.

در کنار آن هم باید به مسئله مهم دیگری هم توجه داشت، شایان ذکر است توزیع سبد کالا در ایام دهه مبارک فجر و در آستانه سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب به نوعی تخریب چهره نظام را در پی دارد. چرا که بعد از گذشت 35 سال از پیروزی انقلاب دولت با اجرای این طرح دوباره ملت را به پای صف های طولانی کشاند و این تصویری نا زیبا از کشور به جهانیان ارائه می دهد.

همچنین کیفیت اقلام استفاده شده در سبد کالایی نیز نباید فراموش شود. متاسفانه اگر نگاهی به تاریخ تولید برخی از این اجناس بیاندازید می فهمید که شاید اگر از آنها استفاده نشود بهتر باشد. استفاده از برنج بی کیفیت هندی به جای برنج داخلی نیز بحثی بود که حتی صدای نمایندگان مجلس را هم درآورد. برنجی که می شد با خرید آن از کشاورزان داخلی کمک بزرگی به بخش کشاورزی کرد اما در کمال ناباوری دولت عزیز این کمک را از فرزندان خود دریغ کرد و آن را در اختیار همسایه قرار داد.

با جمع بندی مسائل بیان شده می توان به چند نتیجه رسید.

اول اینکه دولت در اجرای طرح توزیع سبد کالای خانوار اندکی شتاب زده عمل کرد، دولت می توانست با اندکی تأمل بیشتر ضمن اینکه نیازمندان بیشتری را شناسایی می کرد قبل از اجرای طرح ابتدا عاملین توزیع را به طور کامل تغزیه می کرد تا هنگام اجرای طرح همه به طور متوازن وارد شوند و از ازدحام بی مورد مردم جلوگیری شود.

دوم اینکه بهتر بود دولت زمان اجرای این طرح را به زمان دیگری موکول می کرد و از اجرای  طرح توزیع سبد کالا در ایام جشن های انقلاب جلوگیری می کرد. اجرای این طرح در این زمان وجهه بدی از نظام در اذهان جهانی ترسیم می کند و این برای کشور خوشایند نیست.

سوم اینکه دولت با خرید محصولات داخلی برای طرح سبد کالا و جلوگیری از واردات بی رویه می توانست کمک موثری برای تولید کنندگان و کشاورزان داخلی باشد و در سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی از خروج ارز از کشور جلوگیری کند.

به دولت توصیه می شود در مورد زمان اجرای طرح و خرید اقلام سبد کالا از خارج تحقیق شود و اگر قصدی در کار بود حتما با عاملین برخورد شود، چرا که مسائلی این چنینی علاوه بر تخریب وجهه نظام در جهان مردم را هم نسبت به مسئولین دلسرد می کند.

نویسنده : امید مدیری

دیدگاه شما در مورد : نا امیدی در صف های بی تدبیری

نا امیدی در صف های بی تدبیری