پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 12:13:28

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 26996

تاریخ انتشار : 11/04/1394 - 13:39

مشکلاتی جبران ناپذیر

استفاده از تبلت و تلفن های همراه هوشمند برای کودکان

این روزها یکی از سرگرمی های کودکان بازی کردن با تبلت و تلفن های همراه هوشمند است با توجه به اینکه امروزه تکنولوژی با سرعت سرسام آوری پیش می رود نقش پدر و مادر در استفاده فرزندان از این تکنولوژی ها بسیارمهم و حیاتی است.

استفاده از تبلت و تلفن های همراه هوشمند برای کودکان

به گزارش سوادکوه آنلاین امروزه مشاهده میکنیم  که کودکان به جای بازی کردن با همسن وسالانشان سرگرم بازی با تبلت و موبایل هستند که گاهی استفاده آنها از این وسایل ساعتها به طول می انجامد و ارتباط آنها را با دنیای اطرافشان قعطع می کند و باعث اعتیاد به آن می شود .

یقینا استفاده زود هنگام کودکان از تکنولوژی تبعاتی را به دنبال خواهد داشت که جبران ناپذیرخواهد بود.

متاسفانه گاهی والدین به دلایل مختلف مثل مشغله های زیاد و ناآگاهی از چگونگی برخورد کردن با این موضوع این ابزار را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند.

با کمی اغراق می توانیم بگوییم که خرید تبلت و تلفن های هوشمند بدترین گزینه ممکن در مقابل تقاضای خرید آن توسط فرزندان یا در جهت تشویق آن ها است.

بچه ها در این سن نیاز اورژانسی به برقراری ارتباط تلفنی ندارند و از طرف دیگر با استفاده بیش از حد از آن صدمات زیادی را هم به جسم و هم به روان خود وارد میکنند.

درست است که تکنولوژی مزایای زیادی دارد اما این ابزار باید متناسب با سن و سال و نیاز فرد باشد  ودر مورد کودکان هم باید ابزار و بازی ها یی که تقویت حسی و حرکتی آن ها رابه همراه دارد دارای الویت بالایی هستند.

قبل از اینکه کودکان در سنین پایین با تکنولوژی های این چنینی آشنا شوندباید حس های آنها مانند حس دیدااری،شنوایی و... تقویت شوند.

کودکانی که با وسایلی مثل تبلت بازی می کنند از فعالیت باز می مانند در نتیجه هماهنگی بین اندام ها به خوبی در آن ها شکل نمی گیرد و دچار مشکلات حسی حرکتی می شوند.

علاوه بر موارد فوق استفاده زود هنگام از تکنو لوژی برای کودکان تمرکز آن ها را مورد آسیب قرار می دهد  این کودکان در آینده نزدیک در تمرکز بر روی دروس خود دچار مشکل می شوند و افت تحصیلی آن ها را به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر ضربات روحی بسیار زیادی که در بالا به آن اشاره کردیم تلفن های همراه و تبلت ها صدمات جدی جسمی را نیز به همراه خواهند داشت.

مدام لمس کردن صفحه گوشی هنگام بازی کردن مفاصل انگشتان را دچار مشکلات جدی می کند که درمان کردنش حتی در ابتدای ابتلا هم ساده نیست و بعد از مدتی درمان این آسیب ها هم غیرممکن می شود.

حاصل مدام بازی کردن با تبلت و گوشی چشم هایی همیشه خسته است و بیماری های سنگین چشمی را درپی دارد.مشکلات ذهنی یکی دیگر از مواردی است که استفاده بیش از اندازه و زود هنگام از تکنولوژی به  همراه خواهد داشت مشکلات ذهنی که پژوهشگران ادعا می کنند باعث تیک های عصبی و ظاهری نیز می شود.

استفاده دراز مدت از این ابزار روی مغز تاثیر مخربی دارد و می تواند باعث ابتلا به سرطان مغز شود.

والدین باید در نظر داشته باشند که بچه ها دوست دارند همواره با آنها همسازی کنند آنها دوست دارند مثل پدرو مادر راه بروند ،حرف بزنند و مثل آنها زندگی کنند در نتیجه والدین را الگوی خود قرار می دهند اگر نگاهی به عادت های فرزندان بیاندازید می بینید که اگرشما به مطالعه بسیار علاقه دارید آنها هم این علاقه را در خود به وجود می آورند و اما اگربیش از ازاندازه شما را سرگرم کار با  موبایل یا تبلت ببینند آنها نیز به هر قیمتی که شده سعی  در استفاده از آنها دارند
در بحث استفاده کودکان از تکنولوژی، متقاعد کردن کودک توسط پدر و مادر نقش پر رنگی دارد.

والدین باید فرزند خود را قانع کنند که تبلت یا موبایل مناسب سن او نیست، در مرحله اول صحبت کردن پیرامون وسایل مورد نیاز و مناسب سن او  و در مرحله دوم جانشین کردن وسایل و ابزار دیگر از نکاتی هستند که در متقاعد کردن فرزندان باید با آن توجه داشت.


در پایان باید گفت استفاده از تبلت و تلفن های همراه هوشمند برای کودکان در این سنین مثل راه رفتن بر روی لبه تیغ است و در عین اینکه کودک را نباید آزاد گذاشت نباید زیاد هم محدودش کرد به همین خاطر است که باید تعادلی برقرار شود تا کودک رشد و تکامل طبیعی خود را در طول کودکی و نوجوانی طی کند تا دجار مشکلات جبران ناپذیری که زندگی فرد را تا آخرعمر تحت تاثیر قرار می دهد نشود.

میلاد قربانی-کارشناس مشاورهبرای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر پنج شنبه 11 تیر 1394 - 20:00
    mahdi

    سلام چند وقتی کیفیت دریافت سیگنال های دیجیتال در زیراب و پل سفید بسیار بد است. گله مندی ما به صدا و سیما هم تا الان پاسخی رو در بر نداشته امیدواریم شما دوستان با پخش درد دل مردم با این ابزار جمعی صدای ما رو به گوش مسئولین برسونید. یکی از دوستان من که برقکاره تو چند روز گذشته از حجم بالای تماس برای تنظیم آنتن خبر داده که اکثرا بی فایده بود. تشکر

    0 0
دیدگاه شما در مورد : استفاده از تبلت و تلفن های همراه هوشمند برای کودکان

استفاده از تبلت و تلفن های همراه هوشمند برای کودکان

  • پربازدیدترین ها