یکشنبه 26 آذر 1396 21:25:18

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 26982

تاریخ انتشار : 11/04/1394 - 05:34

استانی شدن انتخابات

انتخابی برای وکیل‌المله‌ها یا وکیل‌الدوله‌ها؟!

از محاسن بزرگ طرح استانی شدن انتخابات مجلس، راهیابی کاندیداهای مورد نظر دولت‌ها به مجلس است که به یمن تبلیغات گسترده و هزینه‌های بی‌حد و حساب با پشتوانه مالی و حمایت‌های دولت‌ها انجام می‌پذیرد.

انتخابی برای وکیل‌المله‌ها یا وکیل‌الدوله‌ها؟!

سوادکوه-  وقتی نماینده از حوزه انتخابیه خود که سال‌های سال در میان مردم خود زندگی کرده و دارای سوابق قابل ارزیابی است، با 15درصد آراء به دور استانی راه یابد، این روشن است که بخش اعظمی از 85درصد باقیمانده آراء استان را از طریق هزینه‌کرد هنگفت تبلیغاتی به دست آورد و این اقدام تنها از عهده کسانی بر می‌آید که از پشتوانه قوی مالی و رسانه‌ای برخوردار باشند و در این موضوع، چون جریان حاکم و مرتبط با دولت از تمکن مالی و اعتبار حقوقی لازم بهره‌مند است، اغلب کاندیداهای راه یافته به انتخابات استان مورد توجه دولت و جریانات وابسته به او قرار می‌گیرند و آنگاه اتفاقی رخ می‌دهد که آرزوی دولت‌ها در برخورداری از مجلس همگرا و وابسته را محقق خواهد کرد.

اشکال بزرگ این رخداد اجتناب‌ناپذیر، به زیر سئوال رفتن اصل اساسی "استقلال قوا" است و مجلس به جای این که مستقل مشفق برای دولت باشد، از نمایندگانی برخوردار خواهد شد که به جای نمایندگی از ملت، وکیل‌الدوله می‌شوند.

امروزه، نقش تعیین‌کننده پول و تبلیغات بر سرنوشت انتخابات بر کسی پوشیده نیست و دولت‌ها با استفاده از این دو ابزار قدرت، قادر خواهند بود گزینه‌های خود را در صورت استانی شدن انتخابات از درون صندوق‌ها خارج کنند.

نقش ناچیز مردم در حوزه‌های انتخابیه، در انتخاب نماینده واقعی خود که به 15درصد کاهش می‌یابد، این امکان را به صاحبان قدرت، اعم از دولتی و غیر دولتی می‌دهد که خلاء 85درصدی را با استفاده از اعجاز تبلیغات پر کنند. در حاضر، کم نیستند مجالسی در دنیا که صاحبان قدرت به برکت انواع شیوه‌هایربایش، اکثریت نمایندگان را از آن خودساخته و منافع اقتصادی و سیاسی خود را از درون این مجالس و از طریق نمایندگان وابسته به خود تعقیب و تحصیل می‌کنند که در اغلب این موارد، منافع آنها در تعارض با منافع مردم قرار می‌گیرد.

طبیعی است که موضوع فوق، به معنای وقوع حتمی و قطعی پیش‌بینی‌ها و مفروضات نیست، بلکه برای پیشگیری از تالی فاسدهای قانونی است که احتمال وقوع ناگواری‌های فوق را به بالاترین سطح خود افزایش می‌دهد.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : انتخابی برای وکیل‌المله‌ها یا وکیل‌الدوله‌ها؟!

انتخابی برای وکیل‌المله‌ها یا وکیل‌الدوله‌ها؟!