جمعه 31 فروردین 1397 07:22:58

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 26803

تاریخ انتشار : 05/04/1394 - 13:26

نداشتن برنامه مدون در حوزه تامین آب

توصیه‌های پدرانه استاندار مازندران

مشکل ساماندهی آب‌های سطحی مازندران نیز حرف تازه‌ای نیست که مسئولان در جلسات متعدد از آن یاد می‌کنند، انتظار این است که متولیان و دست‌اندرکاران در این جلسات از پیشرفت کاری در این حوزه صحبت کنند.

 توصیه‌های پدرانه استاندار مازندران

سوادکوه- برگزاری جلسات در استانداری مازندران و توصیه‌هایی که تنها در حد توصیه باقی می‌ماند، این شیوه معمول در مازندران شده است، بنا به اقتضائات برنامه از مسئولان ارشد استان برای حضور در برنامه‌ها به‌صورت روتین دعوت می‌شود و نکته جالب اینکه اطلاعات و صحبت‌هایی که مسئول ارشد باید درباره آن انجام دهد نیز از سوی دبیر جلسه در اختیار وی قرار می‌گیرد و کل جلسه تنها با توصیه‌های پدرانه به اتمام می‌رسد و صحبت‌ها هم در حد انعکاس رسانه‎ها باقی مانده و از در بیرون نرفته مسئولان همه موارد مطرح‌شده در جلسه را به باد فراموشی می‌سپارند.


اگر به زمان حضور ربیع فلاح در استان مازندران نگاهی بیاندازیم تاکنون بیشتر صحبت‌های نماینده عالی دولت تنها در حد توصیه‌های پدرانه باقی مانده و نفعی برای اقشار مختلف استان نداشته است؛ از مناسبت‌های مختلف در استان گرفته تا برخی جلساتی که در استانداری باید به‌صورت موظفی برگزار شود و اخبار آنها به بیرون درز پیدا کند، تنها تصمیمات مسئولان ارشد استان در حد حرف باقی می‎ماند و از عملیاتی شدن آنها خبری نیست.

به‌عنوان نمونه استاندار در جلسه شورای حفاظت از منابع آب مازندران نیز که از جلسات موظفی مسئولان استانی است، اظهار کرد: موضوع حفظ و توسعه منابع آب بايد جدی گرفته شود، حفاظت از منابع آب بايد به‌صورت مستمر بر اساس يک بسته سياستی برای مناطق مختلف صورت گيرد.

ربیع فلاح افزود: مصوبات شورای عالی حفاظت از منابع آب كشور در قالب پروژه‌های 15 گانه بايد با جديت و دقت در استان اجرا شود.

وی با تاكيد بر اين كه تركيب و الگوی كشت بايد به‌صورت صحيح و بر اساس نياز منطقه باشد و دولت نيز بايد در اين راستا به‌طور كامل به تعهدات خود عمل کند، بیان کرد: مردم بايد درباره تركيب و الگوی صحيح كشت آموزش ببينند.

استاندار مازندران تصریح کرد: ستادی در سازمان آب تشكيل شود و گروه‌های مختلف اين ستاد برنامه سال 95-94 و برنامه درازمدت حفاظت منابع آب استان و توسعه آن را ارائه کنند.

این مسئول با بيان اين كه در مصرف بهينه آب از ارزش‌های اخلاقی و دينی بايد بهره برد، اضافه کرد: مصرف بهينه و درست آب به‌صورت يک امر فرهنگی درآيد.

فلاح، بر پيگيری اعتبارات سدها برای تأمين منابع آب تاكيد كرد و يادآور شد: با توجه به وجود 400 واحد آب‌بندان در استان، لازم است با لايروبی اين واحدها و افزايش آب آنها تا 2 برابر، نسبت به تامين بخشی از آب زراعی اقدام شود.

وی با اشاره به اينكه درباره توزيع عادلانه آب زراعی از بالادست تا پايين‌دست، بايد از ظرفيت شوراها و دهياری‌ها بهره جست، افزود: از آب زمستانه، بهره‌گيری درستی برای تامين منابع آب زراعی در فصول كشت به‎عمل آيد.

استاندار مازندران با بيان اين كه مديريت بر منابع آب بايد حفاظتی و توسعه‌گرا باشد، گفت: رسانه ملی درباره بيمه محصولات كشاورزی و دامی برای مردم فرهنگ‌سازی كند.

این مسئول بر حفظ و توسعه منابع آب تاکید کرد: این موضوع بسیار جدیدی در استان نیست در حال حاضر و با توجه به گرمایی شدیدی که در استان و کشور وجود دارد، انتظار این بود که از این جلسه طرح و برنامه‌ای در اختیار مردم قرار می‌گرفت.

اگر قرار باشد از جلسات استانداری این توصیه‌ها در اختیار مردم قرار گیرد که مردم گوش‌شان از اینگونه حرف‌ها پر است.

بحث الگوی کشت در استان مازندران چند سال قبل از حضور استاندار فعلی مطرح شد و تاکنون نیز تنها در حد حرف باقی مانده، انتظار این بود که مسئولان استانی به مردم اعلام کنند که در حال حاضر در چه مرحله‌ای هستیم، مازندرانی که استان کشاورزی است، اگر هنوز در بحث الگوی کشت در ابتدای راه قرار دارد، پس باید بگوییم هنوز به‎دنبال کلاف سردرگم می‎گردیم.

مشکل ساماندهی آب‌های سطحی مازندران نیز حرف تازه‌ای نیست که مسئولان در جلسات متعدد از آن یاد می‌کنند، انتظار این است که متولیان و دست‌اندرکاران در این جلسات از پیشرفت کاری در این حوزه صحبت کنند.

توزیع عادلانه آب در بالادست و بهره‌گیری از ظرفیت شوراها و دهیارها هم حرف جدیدی در این حوزه نیست که استاندار و مدیران‌کل دستگاه‌های اجرایی را در این جلسه گردهم آورد، این موضوع باید توسط مسئولان پایین‌دستی انجام شود، در پایان هم باید ذکر کرد که امسال در زمستان با کمبود بارش باران مواجه بودیم، همین مقدار بارانی که در استان بارید، آب سطحی آن هدر رفت و ظاهراً استان در زمینه جمع‌آوری آب‌های سطحی برنامه مدونی ندارد که در زمان کمبود آب مسئولان فکر می‌کنند با برگزاری جلسه می‌توانند مشکل آب استان را حل و فصل کنند.

منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : توصیه‌های پدرانه استاندار مازندران

 توصیه‌های پدرانه استاندار مازندران

  • پربازدیدترین ها