دوشنبه 04 تیر 1397 18:24:20

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 26661

تاریخ انتشار : 31/03/1394 - 09:33

وقتی که قصد بر دلربایی باشد

قانون برود پارکینگ تا آنها در مازندران راضی شوند

صلح کل بودن و طوری سخن گفتن که موافق طبع بخشی از قشر خاکستری جامعه بودن، رفتاری است که با عنوان پوپولیستی از آن در ادبیات سیاسی یاد می‌شود که این روزها مصداق بسیاری از اظهارات برخی از دولتمردان حتی در مازندران است.

قانون برود پارکینگ تا آنها در مازندران راضی شوند

سوادکوه- سخن گفتن و وعده دادن برای جلب رضای مخاطبان، فارغ از درستی و صحت اظهارات، که از آن به عوام فریبی یاد می‌شود، ممکن است در کوتاه مدت دارای تأثیر فریبکارانه باشد و عده‌ای را همراه و موافق کند، اما پس از گذشت مدتی، با روشن شدن حقایق به ضد خود تبدیل شده و اساس اعتماد را ویران می‌سازد.

سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جمع اهالی فرهنگ و هنر بهشهر با این تاکید که: نگاه حراستی از هنرمندان باید برداشته شود، تداعی این مفهوم را می‌کند که تا کنون برخورد با هنرمندان حراستی بوده و در دوره کنونی این برخوردها باید حذف شود.

وی با بیان این که هیچ هنرمندی را به حراست نمی‌فرستیم و هیچ هنرمندی را نیز سیاه سفید نمی‌بینیم، بلکه همه را سفید می‌بینیم، روش و فضای قبلی را سخت‌گیرانه و تنگ‌نظرانه و ناشی از فقدان تفکر دانست و گفت: جهش فرهنگی و هنری در دنیا در حال طی کردن مسیر خود است و اگر کشورها در این مسیر حرکت نکنند، از قافله پیشرفت عقب می‌افتند.

پیرامون اظهارات مدیر کل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، که سعی دارند در هر مناسبتی با سیاه‌نمایی دولت گذشته، مراتب وفاداری خود در دفاع از دولت کنونی را به اثبات برساند، بدون آن که خود تاکنون کارنامه‌ای در جایگاه جدیدی خلق کرده باشند، نکاتی است که به چند مورد آن اشاره می‌شود.


1- آیا واقعاً نگاه ساده‌لوحانه سفید سفید دیدن، با واقعیت‌های جهان و از جمله کشورمان قابل انطباق و اعتبار است و نه تنها در میان هنرمندان، که از میان هر صنف و قشر دیگری و آن هم در جایگاه دولتی و نظارت مدعی‌العموم، همه چیز و همه کس را خوب خوب دیدن، رفتاری واقع‌بینانه و واقع‌گرایانه است یا تخیلی و توهمی و یا در پس این اظهارات دلربایانه، قصد دیگری وجود دارد؟

2- همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در برخورد با جامعه هدف خود دارای قوانین و مقرراتی هستند که عدول ذاتی از آنها، تخلف و تخطی تلقی شده و پیگرد قانونی دارد. چگونه است که آقای مدیر کل، مبانی قانونی و ضوابط مقرراتی اسلاف خود را زیر سئوال برده و می‌خواهد خود را از اجرای آن مقررات معاف کند؟

3- در هیچ دوره‌ای، سیاه محض دیدن و یا سفید محض دیدن وجود نداشته و اساساً برخورد صفر و صدی، عدول از اعتدال و گرفتار آمدن در دام افراط و تفریط است. بدین‌جهت، سفید سفید دیدن آقای مدیر کل غیرعملیاتی و ناکارآ است، چراکه باید سیاهی باشد تا ایشان در برابر آنها، سفید سفید ببیند، حتی اگر نخواهد سفید سفید عمل کنند، که اگر حتی بخواهد باید در برابر برخی دیگر، سیاه سیاه رفتار کنند!

4- خیلی زود است یکی دو ماه از انتصاب نگذشته، خود را صفر و صد دید، باید مدتی بگذرد تا عملکردها در ترازوی سنجش قرار گیرد.

5- برخورد رویایی و افسانه‌ای در اجرائیات، هیچ‌گاه موفق نبوده، به‌ویژه آن که حیطه عمل، فرهنگ و هنر باشد. قائلین هنر برای هنر، سال‌هاست به بطلان دکترین خود پی برده، تنها اجرای نظریه خود را برای کشورهای در حال رشد و به منظور ربایش مسئولان این کشورها تجویز می‌کنند و جای تأسف این که، نظریه‌های تاریخ گذشته آنها در کشور ما با تمدن دیرپا و بی‌مثال، منفعلانه باز پروری می‌شود.

6- جامعه هنری کشورمان با خلق آثار فاخر، خود را مدیون و مرهون انقلاب اسلامی و شهدای قهرمان این سرزمین می‌داند و گروه اندک از مدعیان هنر را که ره به‌سوی غرب و ابتذال و استهجان می‌پیمایند، از خود ندانسته و مکرر از آنها تبری جسته است.

بدون تردید، صیانت از سلامت قشر تاثیرگذار هنری کشور از سوی دولت، که ارشاد اسلامی مکلف به آن است، مطالبه حداقلی جامعه هنری کشورمان می‌باشد، که باید به این خواسته انقلابی، ارشاد اسلامی پاسخ مثبت دهد و به آن گردن نهد. در همه حوزه‌ها و از جمله در حوزه فرهنگ و هنر، خطوط قرمزی وجود دارد که عبور کنندگان از آن، نمی‌توانند در شعاع دید سفید سفید آقای مدیر کل قرار بگیرند، و جان کلام در همین جاست.

به نظر می‌رسد ابتدا باید روی خطوط قرمز نظام، که مکرر در کلام امام راحل (ره) و بیانات رهبر معظم انقلاب آمده، به وحدت نظر رسید و آنگاه به تصحیح دیدگاه‌های مجریان و از جمله مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران پرداخت، مقوله ای که در آینده به آنها پرداخته خواهد شد، انشاء الله.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : قانون برود پارکینگ تا آنها در مازندران راضی شوند

قانون برود پارکینگ تا آنها در مازندران راضی شوند

  • پربازدیدترین ها