جمعه 01 تیر 1397 08:09:54

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 26444

تاریخ انتشار : 27/03/1394 - 12:50

پیامی امید بخش

نقش خانواده درپیشگیری از اعتیاد

سالهاست که اعتیاد به مواد مخدر به صورت تهدیدی جدی برای جامعه بشری و به ویژه نسل جوان محسوب می گردد.

نقش خانواده درپیشگیری از اعتیاد

به گزارش سوادکوه آنلاین امروزه در دنیا و در بحث مبارزه با این پدیده شوم مقوله پیشگیری از اعتیاد مقدم بر درمان قرار گرفته و برنامه ریزی های اساسی و اصولی برای مبارزه با این معضل در بحث پیشگیری از آن مطرح شده است.

پر واضح است که در بحث پیشگیری از اعتیاد عوامل و نهاد های بسیار زیادی دخیل هستند و نقش دارند نهاد هایی چون مدرسه، موسسه های فرهنگی ورزشی،نیروانتظامی،موسسه های مذهبی و غیره در این بین میتوانند مفید و اثربخش باشند اما اهمیت و نقش هیچ یک از این نهادها قابل قیاس با خانواده نیست.

خانواده به عنوان اساسی ترین واحد جامعه وظایف و نقش های مهم و بسزایی در دورنگه داشتن فرزندان از مواد مخدر دارد.

تاثیرپذیری از والدین

فرزندان ما چه به صورت ژنتیکی و چه به صورت اکتسابی از پدر و مادر خود بیش از اشخاص دیگر تاثیرمی پذیرند به خصوص پدر برای پسر و مادر برای دختر الگوهای ویژه ای محسوب می شوند.

پدری که خود اعتیاد دارد و مادری که سیگار می کشد  انتظار  زندگی سالم و درستی  برای فرزندان نمی رود زیرا پدر و مادر به عنوان الگو با رفتار های نا سالمی که دارند قبح اینگونه اعمال را نزد فرزندان خود از میان می برند و اجازه اینگونه عمل کردن را برای فرزندان خود صادر می کنند.

والدین باید با رفتارهای صحیح و درست  سالم زیستن را به فرزندان خود آموزش بدهند نه اینکه خود واعظ غیر معتظ شوند و در عمل غیر از آنچه که می گویند عمل کنند.

واکسن محبت

متاسفانه بسیاری از خانواده ها تحت تاثیر برخی باور ها و سنت های غلط درتربیت و رفتار با فرزندان خود زمینه سازجدایی عاطفی میان خود و فرزندشان می شوند.

نوجوانان و جوانان هم وقتی با این تنگناهای عاطفی و محرومیت والدین نسبت به خود روبه رو می شوند دچار چالش های روانی بسیاری می شوند اینگونه افراد برای جلب توجه و مهر خانواده نسبت به خود دست به کارهایی می زنند که گاه نادرست و مخرب است.

نوجوانی که نتواند مهر و محبت نسبت به خود را در درون خانه و خانواده خود بیابد آن را در بیرون از خانواده جست و جو می کند و این خود زمینه ساز بسیاری از ناهنجاری ها و مشکلات فرد است.

نوجوان برای اینکه بتواند مهر و محبت دوستان و گروه های همسال خود را به دست آورد دست به هر کاری می زند هرچند که کار هایی که انجام می دهد کار های صحیح و درستی نیست.

برای بسیاری ازپدر و مادرها ابراز علاقه به فرزندان خود و بیان جمله دوستت دارم دشوار است اما باید به این نکته توجه شود که ابراز محبت و بیان تکرار جملات عاطفی و محبت آمیزبه فرزندان مثل واکسنی برای پیشگیری ازانواع انحرافات به خصوص اعتیاد است.

نوجوانان و جوانان نیازبه ابراز محبت لمسی هم دارند درآغوش گرفته شدن،بوسیدن توسط والدین همه و همه باعث رفع نیازهای عاطفی فرزندان می شود.

تقویت اعتماد به نفس

والدین همواره باید به بحث اعتماد به نفس فرزندان خود توجه ویژه ای کنند و از همان دوران کودکی در جهت تقویت این حس به فرزندان برآیند.

نوجوان و جوانی که دارای اعتماد به نفس بالایی است هرگز در مقابل ناملایمات زندگی به فکر مصرف مواد مخدر برای تسکین و مقابله با مشکلات مربوط نمی افتد.

والدین باید در شناخت فرزندان از کرامت انسانی و شناخت ارزش وجودی خود نقش یاری کننده را ایفا کنند تا فرزند بتواند به شخصیت رشد یافته و خود باوری برسد.

شناخت دوستان

رفیق ناباب، همه ما بارها و بارها با این دو کلمه در مسائل مربوط به اعتیاد و دیگر کارهای خلاف روبه رو شده ایم بعد از پدر و مادر نقش دوستان در تاثیر گذاشتن و شکل دادن به شخصیت فردنقش بسیارقوی و پر رنگی است .

به جرات می توان گفت همه کسانی که دچارمعضل اعتیاد شده اند حداقل چند دوست معتاد داشته اند در اینجا نقش والدین در شناسایی و شناخت پیدا کردن از دوستان نزدیک و صمیمی فرزند خود نقش مهم و ویژه ای است توصیه  می شود که والدین درباره دوستان فرزندانشان تحقیق کنند و حتی از فرزندان بخواهند که دوستانشان را حضورا به آنها معرفی کند تا بتواند از این فرصت برای سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنند.

دین و معنویت

یکی دیگراز عوامل بسیار موثردر آلوده نشدن نوجوانان و جوانان به رفتار های نابهنجار و گرایش به اعتیاد بحث اعتقادات و باور های مذهبی و معنوی فرد است.

باورهای معنوی عمیق و ریشه دار،جوان را در برابر انحرافات محکم و ایمن نگه می دارد اعتقاد دینی پخته و بالغ می تواند تاثیرمثبت بر سلامت روحی و اخلاقی جوان داشته باشد.

در حالی که یک اعتقاد دینی نابالغ خرافه آمیزنه تنها مفید نیست بلکه می تواند مولد نابسامانی های مانند وسواس و افسردگی و پرخاشگری و خشونت ورزی شود.

والدین باید با رفتار خود و همچنین تقویت و تشویق فرزندان طعم معنویت واقعی را به فرزندان بچشانند.

تفریحات سالم

فراهم آوردن زمینه تفریحات سالم،یکی دیگر از مهمترین اقدامات پیشگیری از اعتیاد است.

نوع این تفریحات را خود خانواده ها میباید که بسته به وضعیت مالی،سن و روحیات فرزند امکانات تفریحی شهرمحل سکونت برگزینند.

غیر از ورزش های فرح بخش می توان کلاس های آموزشی رشته های مختلف هنری را مثال زد: سفرهای تفریحی،پیک نیک های خانوادگی،دیدن فیلم های خوب و با محتوا در سینما یا منزل،رفتن به تئاترو همایش ها و کنسرت ها،بازی های فکری، فعالیت های نیکوکارانه و عام المنفعه و از همه مهم تر مطالعه و دوستی با کتاب از موارد دیگری هستند که می توانند اوقات فراغت نوجوانان و جوانان را غنی تر کنند

در آخر......

در آخرباید گفت که خانواده و نقش آن دربه وجود آوردن یک جامعه سالم بسیارمهم و چشمگیر است.

خانواده است که با شیوه ی صحیح فرزند پروری خود می تواند افراد مفید و سالم که منشا خیر و برکت به جامعه می شوند ارائه دهد یا اینکه برعکس با یک شیوه ناصحیح فرزندی ناسالم و شرور را به جامعه تحویل دهد بی شک هیچ پدر و مادری نیست که نخواهد فرزندانی شایسته تربیت کند اما گاه اطلاعات ناکافی،بی خبری از نکات علمی و روانی و باور های غلط سنتی و ابا داشتن از مشورت و رایزنی با مشاورین و روانشناسان و اشخاصی که در این زمینه ها  می توانند یاری دهنده آنها شوند ناخواسته فرزندانی ناشایست به بار می آورند که درگیر مسائل منفی از جمله اعتیاد هستند.

امید که همه والدین عزیزمان بیشتر و بهتر در تربیت و هدایت فرزندان خود اهتمام ورزند تا بتوانیم در این راه گامی بزرگ برداریم.

میلاد قربانی - کارشناس مشاورهدیدگاه شما در مورد : نقش خانواده درپیشگیری از اعتیاد

نقش خانواده درپیشگیری از اعتیاد

  • پربازدیدترین ها