جمعه 31 فروردین 1397 15:20:56

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 25675

تاریخ انتشار : 11/03/1394 - 13:05

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران:

مازندران رتبه اول کشور در مصادره شدن واحدهای تولیدی را دارد/بیشترین مشکل صنعتگران بانک‌ها هستند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران گفت: بانک قانون را نقص می‌کند و با استفاده از ماده 11 و با اهرم قرار دادن اقساط معوقه، قرارداد جدید با نرخ سود بالاتر می‌بندند که قطعاً سو استفاده و نقض قانون است.

مازندران رتبه اول کشور در مصادره شدن واحدهای تولیدی را دارد/بیشترین مشکل صنعتگران بانک‌ها هستند

سوادکوه- سيدمصطفی موسوی اظهار کرد: مازندران 2450 واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی دارد که 1450 واحد بهره برداری شده و 278 واحد آن تعطیل است.

وی با اعلام اینکه 130 واحد در استان توسط بانک ها مصادره شد، افزود: مازندران در این زمینه رتبه اول کشور را دارد که 12درصد از واحدهای مصادره شده در کل کشور است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران با بیان اینکه از ابتدای سال 93 به تنهایی جلوی این امر ایستادگی کرده‌ام، خاطرنشان کرد: اعتقاد من بر این است جانشینی و مصادره به معنی طلاق است و سرمایه‌گذار را از ادامه کار منصرف می‌کند.

این مسئول ادامه داد: بعد از اینکه واحدی تقاضای تسهیلات از بانک را می‌کند یک قرارداد سه‌جانبه بین بانک شرکت شهرک‌های صنعتی و صنعتگر بسته می‌شود، اگر واحد صنعتی از تعهدات خودش استنکاف کرد ما وکیلیم که واحد را در اختیار بانک قرار دهیم چون صنعتگر به بانک تعهد داده و باید اجرایی کند.

موسوی با انتقاد از سیستم بانکی، بیان کرد: نقص در سیستم بانکی زیاد است، تولیدکننده برای دریافت تسهیلات بالای 25 درصد باید وثیقه خارج از طرح به بانک بدهد که در هیچ جای دنیا اینچنین نیست و بیشتر مشکلات صنعتگران سیستم بانک‌های ما است.

وی یادآور شد: بانک قانون را نقص می‌کند و با استفاده از ماده 11 و با اهرم قرار دادن اقساط معوقه، قرارداد جدید با نرخ سود بالاتر می‌بندند که قطعاً سو استفاده و نقض قانون است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران تأمین وثیقه را از مشکلات واحد‌های صنعتی دانست و اضافه کرد: بیشتر بانک‌ها وثیقه خارج از طرح می‌خواهند که صنعتگر توان تهیه آن را ندارند.

این مسئول با بیان اینکه تمام تلاش ما این است، این مشکلات را حل و فصل کنیم، تصریح کرد: از رئیس‌کل دادگستری دستور گرفته‌ایم تا بانک‌ها را موظف کنیم دفترچه‌های مالکیت را به‌عنوان وثیقه در اختیار بگیرند تا وثیقه‌های خارج از طرح از صاحبان واحد‌های صنعتی دریافت نکنند.

موسوی با اعلام اینکه تمامی واحدهای صنعتی استان شناسنامه‌دار شده‌اند، افزود: واحدهای مختلف توسط کارشناسان ما پایش شدند تا مشکلات تک‌تک واحدها را شناسایی کنیم و به‌دنبال راهکاری برای رفع آن باشیم.

وی اظهار کرد: یک زمانی به‌دلیل مشکلات سیستم بانکی عده‌ای به بهانه تولید و اشتغال‌زایی که اهلیت نداشتند وام‌های کلانی را این طریق گرفتند که به بدنه صنعت تزریق نشد و یا اگر هم که شد کسانی بودند که الفبای تولید را نمی‌دانست و ضرر کردند، پس از آن در سال 88 تسهیلات بانکی بسته و موجب شد تولیدکنندگانی که به‌دنبال تسهیلات بانکی بودند به جایی نرسند و دچار کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش برای خرید مواد اولیه باشند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران با اشاره به اینکه مشکل بازار و فروش در واحدهای صنعتی جدی است، خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی همچون تحریم اقتصادی و آشنا نبودن مدیران و مالکان به بازار فروش و مهارت بازاریابی به تولید ملی ضربه زد.

این مسئول با بیان اینکه رسالت شرکت شهرک‌های صنعتی ایجاد زیرساخت برای واحد صنعتی است، اضافه کرد: اگر یک واحدی به واسطه نبود زیرساخت غیرفعال است من مسئول آن هستم اما بحث‌های نرم‌افزاری تولید مرتبط به ما نیست و به سازمان صنعت و معدن و تجارت برمی‌گردد که نباید خلط مبحث کنند چون تمام شهرک‌های ما زیرساخت‌شان تکمیل است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران شناخت اهلیت تولید کنند و تأیید آن توسط صنعت و معدن و تجارت است را از ضروریت‌ها دانست و گفت: باید سرمایه‌گذاران را توجیه کرد، سازمان صنعت، معدن و تجارت باید به سرمایه‌گذاران مشاوره درست دهد تا مسیر اشتباه طی نشود.

موسوی با اعلام اینکه سال گذشته با تعامل با مسئولین اجرایی و قضایی بسیاری از مشکلات را حل‌وفصل کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: برای واحدهای تولیدکننده جلساتی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا تک‌تک واحدهای صنعتی را با مقامات اجرایی استان و بانک‌ها روبه‌رو کنیم که مشکلات‌شان را به گوش آنها برسانند؛ باید بانک‌ها نرخ بهره را کاهش دهند و نگاه ویژه‌ای به واحدهای فعال داشته باشند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران یکی از مشکلات استان را تعدد شهرک‌های صنعتی دانست و گفت: 39 شهرک صنعتی در استان وجود دارد که هزینه نگه‌داری این شهرک‌ها بسیار زیاد است، دیگر نباید به دنبال ایجاد شهرک جدید باشیم و باید به دنبال شهرک صنعتی تخصصی متناسب با بوم و اقتصاد استان بود.

این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه زمین در مازندران ارزشمند است یکی از برنامه‌های مهم ما فسق واحدهای راکد است، در سال گذشته 128 واحد فسق کردیم و قطعاً امسال ادامه خواهیم داد و با کمک دادگستری استان، دادگاه ویژه این امر تشکیل شد، تا پرونده‌ها با سرعت بیشتری پیگیری شود.

موسوی با بیان اینکه صنعتگران ما دو حالت داریم یا با انگیزه کار و تولید وارد عرصه می‌شوند یا به دنبال بورس بازی و دلالی و سو استفاده از امکانات هستند، اظهار کرد: اگر کسی به دنبال تولید باشد ما هرچه در توان داریم برای پشتیبانی از آن انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاوتی، خاطرنشان کرد: باید در اقتصاد نگاه به داخل داشت باید عزم فرهنگی راه بیفتد که دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها تا حد توان از تولید استان مصرف کنند، وقتی واحد های تولید مواد غذایی استان رو به تعطیلی است لزومی ندارد از استان دیگر وارد شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران با بیان اینکه جلوی نقل و انتقال مالکیت گرفته شد، افزود: تغییر اسناد مالکیت واحد های صنعتی فقط با نظارت و شروط شرکت شهرک‌های صنعتی اجرایی می‌شود، برای این کار حتماً باید به ما مراجعه کنند.

این مسئول در پایان گفت: باید متناسب با مزیت، طرح آمایش و استراتژی استان به‌دنبال سرمایه گذار بود، تا اقتصادی مازندران رونق پیدا کند.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : مازندران رتبه اول کشور در مصادره شدن واحدهای تولیدی را دارد/بیشترین مشکل صنعتگران بانک‌ها هستند

مازندران رتبه اول کشور در مصادره شدن واحدهای تولیدی را دارد/بیشترین مشکل صنعتگران بانک‌ها هستند

  • پربازدیدترین ها