جمعه 01 تیر 1397 13:54:45

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 256

تاریخ انتشار : 08/07/1392 - 10:51

نگرانی اسرائیل و سعودی‌ها از برقراری رابطه ایران و آمریکا

بنیامین نتانیاهو همچنین مانند گذشته از دیپلمات‌های اسرائیلی خواست که حین نطق رییس جمهوری ایران به نشانه اعتراض از سالن سخنرانی خارج شوند؛ اما موضع تهاجمی آقای نتانیاهو دست کم در مقطع فعلی بی‌نتیجه بوده است

نگرانی اسرائیل و سعودی‌ها از برقراری رابطه ایران و آمریکا

سوادكوه- امروز که پس از 34 سال فصل تازه‌ای میان ایران و ایالات متحده آمریکا آغاز شده است، برخلاف واکنش‌های داخلی و خارجی مثبتی که در فصل تازه ای از روابط دیپلماتیک ایران رقم خورد، هستند کسانی که یک تماس تلفنی 15 دقیقه‌ای آنان را نگران کرده است.

 
رژیم غاصب اسرائیل و عربستان سعودی جزو آن دسته گروه‌هایی هستند که این  تماس تفلنی 15 دقیقه‌ای به مذاقشان خوش نیامده است. آنطور که نیویورک تایمز نوشته است؛  این کشورها می ترسند وجه المصالحه یک توافق احتمالی بین ایران و آمریکا قرار بگیرند و نگرانی هایشان درباره رفتارها و سیاست های منطقه ای ایران رفع نشود.
 
دولت راستگرای اسرائیل حسن روحانی را فریبکاری می‌داند که با لحنی ملایم و چهره‌ای خندان غرب را به بازی خواهد گرفت و با نجات جمهوری اسلامی از زیر بار کمرشکن تحریم‌ها، ایران را به آرامی به ظرفیت تولید بمب اتمی نزدیک تر خواهد کرد. هنوز روحانی وارد نیویورک نشده بود که کمپین رسانه‌ای دولت اسرائیل علیه او شروع شد که پیام آشتی و تعامل سازنده او تله ای بیش نیست. 
 
بنیامین نتانیاهو همچنین مانند گذشته از دیپلمات‌های اسرائیلی خواست که حین نطق رییس جمهوری ایران به نشانه اعتراض از سالن سخنرانی خارج شوند؛ اما موضع تهاجمی آقای نتانیاهو دست کم در مقطع فعلی بی‌نتیجه بوده است. 
 
 در همین رابطه جمال خشوقی روزنامه نگار عربستانی نزدیک به خاندان حاکم آل سعود در این زمینه می گوید:" درباره یک توافق محرمانه بین ایران و آمریکا یک سوء ظن جدی و حتی پارانویا وجود دارد. من نگرانم که آمریکایی ها با رفتارهای کنونی ایران کنار بیایند و ایران را با همین سیاست های منطقه ای بپذیرند و در آن صورت حکومت ایران با قوت قلب بیشتر به رفتار و سیاست تهاجمی و توسعه طلبانه خود در منطقه ادامه خواهد داد.
 
البته نخست‌وزیر رژیم ‌صهیونیستی که به شدت از منزوی شدن ادبیات خود علیه ایران نگران شده، پیش از سفر به نیویورک اعلام کرد برای «مقابله با چرب‌زبانی و اغواگری» ایران به سازمان ملل می‌رود. نتانیاهو در حالی که عازم نیویورک بود، در فرودگاه به رادیو اسرائیل گفت: قصد دارم در برابر چرب‌زبانی و اغواگری ایران، حقایق را بیان کنم. بیان حقیقت در این برهه زمانی، برای صلح و امنیت جهانی و همچنین امنیت اسرائیل، ضروری است.
 

نخست‌وزیر رژیم‌ صهیونیستی پس از سخنرانی رئیس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل هم، ساعت ۱ نیمه شب به وقت اسرائیل بیانیه‌ای صادر کرد و اظهارات روحانی را «مملو از فریب» توصیف کرد. نتانیاهو به شدت از توجه جهانی به مواضع معتدل ایران و در انزوا قرار گرفتن ادبیات جنگ‌طلبانه خود نگران شده است. هیات اسرائیلی امسال تنها گروهی بود که به هنگام سخنرانی رئیس‌جمهور ایران سالن مجمع عمومی را ترک کرد.
 
نتانیاهو قرار است روز دوشنبه در واشنگتن با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کند. وی یک روز بعد هم به نیویورک می‌رود و در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کند.
 
او سپس روز سه شنبه در نیویورک از پشت‌‌‌ همان تریبونی در سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد که یک سال پیش در آن خط قرمز معروف خود را در برابر پیشرفت‌های اتمی ایران ترسیم کرده و در مورد احتمال توسل به گزینه نظامی هشدار داده بود. 

منبع : شفاف
دیدگاه شما در مورد : نگرانی اسرائیل و سعودی‌ها از برقراری رابطه ایران و آمریکا

نگرانی اسرائیل و سعودی‌ها از برقراری رابطه ایران و آمریکا

  • پربازدیدترین ها