دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 23:43:48

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 25599

تاریخ انتشار : 09/03/1394 - 12:39

نگاهی اجمالی به وضعیت صنعت در سوادکوه و سوادکوه شمالی

کارنامه ضعیف صنعتی سوادکوه و سوادکوه شمالی

بخش صنعت به‌ عنوان موتور محرک اقتصاد و مبنای توسعه پایدار و محور تحولا‌ت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش کلیدی در عبور از اقتصاد نفتی ایران را بر عهده دارد.

کارنامه ضعیف صنعتی سوادکوه و سوادکوه شمالی

به گزارش سوادکوه آنلاین بخش صنعت به‌ عنوان موتور محرک اقتصاد و مبنای توسعه پایدار و محور تحولا‌ت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش کلیدی در عبور از اقتصاد نفتی ایران را بر عهده دارد و تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید ملی تدبیر هوشمندانه‌ای است تا دولتمردان را بیش از گذشته به حمایت از صنعتگران ایرانی معطوف کند.

* شهرک‌های صنعتی کلید عبور از اقتصاد نفتی

در حال حاضر بیش از 90 درصد صنایع کشور را واحدهای صنعتی کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند که بیش از 50 درصد اشتغال صنعتی را در برگرفته‌اند، امروزه بسیاری از کشورها به این امر پی برده‌اند که واحدهای تولیدی کوچک، نقش عمده‌ای در اقتصاد ملی ایفا می‌کنند و در برخی از این کشورها چنین به نظر می‌رسد که اقتصاد ملی بر پایه بنگاه‌های اقتصادی کوچک بنا شده است.

با توجه به اهمیت صنایع خرد در تحقق توسعه صنعتی، مسئولیت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عنوان متولی سیاستگذاری و توسعه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در کشور سنگین‌تر شده است.

هم اکنون 895 شهرک و ناحیه صنعتی در سراسر کشور زیر نظر این مجموعه قرار دارد که بیش از 90 درصد واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی را صنایع کوچک تشکیل می‌دهد.

*شهرکهای صنعتی گامی در جهت توسعه سوادکوه و سوادکوه شمالی

یکی از ظرفیت های اقتصادی سوادکوه و سوادکوه شمالی  نیز شهرک های صنعتی این منطقه است، سوادکوه و سوادکوه شمالی با دارا بودن سه شهرک صنعتی نقش عمده ای را در صنعت استان مازندران بر عهده دارند و می توانند ظرفیت مهمی برای استان باشد.

شهرک صنعتی بشل در سال 1381 در فاصله 30 کیلومتری مرکز استان و 11 کیلومتری مرکز شهرستان به عنوان بزرگ ترین شهرک صنعتی استان در محدوده 200 هکتار در 2 فاز 50 و 150 هکتاری احداث شد.

این شهرک دارای زیر ساخت های آب، برق و گاز است و از 270 فقره قرار داد؛ برای احداث صنایع در این شهرک تعداد 84 فقره آن فعال، 57 فقره آن دارای سوله، 4 فقره آن دارای ماشین آلات نصب شده، 24 فقره زمین خالی، 10 فقره بهره برداری غیر فعال و 25 واحد نیمه کاره هستند.

شهرک بشل دارای برق 63 kw و ایستگاه تقلیل فشار گاز 20000 است و همچنین تسویه خانه مرکزی این شهرک در حال احداث است.

ناحیه صنعتی اسلام آباد نیز با مساحت تقریبی 11 هکتار در کیلومتر 5 جاده شیرگاه به بابلکنار در منطقه اسلام آباد در سال 1386 از سوی جهاد کشاورزی به شهرک صنعتی واگذار شد.

در این شهرک صنعتی از تعداد 23 فقره قرارداد واحد صنعتی 10 واحد فعال و 11 فقره دیگر غیر فعال هستند. این شهرک دارای آب و برق و فاقد گاز است.

قدیمی ترین شهرک صنعتی سوادکوه، شهرک صنعتی شورمست است که عملیات اجرایی و عمرانی این شهرک از سال 74 آغاز شد و دارای 35 هکتار مساحت بوده که 25 هکتار آن را زمین صنعتی تشکیل می دهد و تاکنون 56 قرارداد با سرمایه گذاران منعقد شده که 34 واحد با حجم سرمایه گذاری 649 میلیارد ریال به بهره برداری رسیدند.

این شهرک دارای آب، برق، تلفن و تصفیه خانه فاضلاب است.

به گفته سعدی عبدالهی رئیس اداره صنعت، معدن، تجارت شهرستان سوادکوه در حال حاضر تنها 7 واحد صنعتی در این شهرک فعال هستند.

علاوه بر سه شهرک مذکور شرکت های مهمی نظیر شرکت پویا چوب، شرکت پیچ کوبان، شرکت خزر ریس در خارج از این شهرک ها مشغول به فعالیت هستند.

*ورود بی رویه کالا توسط دولت، تحریم و نااهلی برخی از افراد عوامل اصلی وضعیت بد شهرک های صنعتی سوادکوه

این آمار ها نشان می دهد که سوادکوه و سوادکوه شمالی به لحاظ صنعتی در جایگاه ویژه ای قرار دارند و به این لحاظ ظرفیت عظیمی در آنان نهفته است اما چرا این ظرفیت هنوز موجب پیشرفت این دو شهرستان نشده است و اینکه چرا از میان 349 فقره قرارداد برای احداث واحد های صنعتی تنها 101 واحد آن امروز فعال هستند و مابقی به دلایل مختلف قابل بهره برداری نیستند؟

برخی از کارشناسان معتقدند عمده ترین مشکلی که برای واحد های صنعتی بعد از تحریم ها به وجود آمد و ورود بی رویه کالاها توسط دولت موجب شد آنها نتوانند یک بازار هدف خوبی را برای خودشان به دست بیاورند. همچنین موضوع سرمایه در گردش و عدم وصول طلب کاری های این واحد ها در زمان مقرر از شرکت های اقماری و مادر خود موجب بروز مشکلات عدیده برای این واحد های کوچک صنعتی و حتی در برخی موارد موجب تعطیلی این واحدها شد.

به گفته این کارشناسان تا ما نتوانیم این مشکلات و موانع را از سر راه واحدهای صنعتی بر داریم نمی توانیم انتظار بهره وری مناسب و پیشرفت و توسعه‌ی مورد انتظار را داشته باشیم.

*کارنامه  ضعیف صنعتی سوادکوه و سوادکوه شمالی

حدود ‌15 هزار اشتغال‌زایی در شهرک‌های صنعتی شورمست و بشل و ناحیه صنعتی اسلام‌آباد در طرح‌ها و برنامه‌های شرکت‌ها و کارخانجات پیش‌بینی شده بود که حداکثر برای حدود 6 هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

هر چند باید به دغدغه‌ها و خواسته‌های کارآفرینان و فعالان صنعتی و تولیدی هم توجه کرد و سرمایه در گردش و یا تسهیلات و روان‌سازی کارها ی آنان مورد توجه جدی قرار گیرد اما با نگاهی نتیجه‌گرا به وضعیت صنعتی سوادکوه باید به این مهم توجه داشته باشیم که کارنامه صنعتی سوادکوه، کارنامه‌ای ضعیف است.

از مجموع نزدیک به 280 شرکت و کارخانه ثبت شده حدود 140 واحد صنعتی و تولیدی و خدماتی فعال هستند.

استفاده از نیروهای غیربومی هم دلیل مضاعفی بر عدم استفاده از ظرفیت صنعتی سوادکوه برای کاهش میزان بیکاری این شهرستان بوده است تا همچنان جوانان جویای کار به شهرها و استان‌های دیگر رهسپار شوند و آمار کم‌نظیر کاهش نرخ جمعیت را برای سوادکوه به ارمغان آورند.دیدگاه شما در مورد : کارنامه ضعیف صنعتی سوادکوه و سوادکوه شمالی

کارنامه ضعیف صنعتی سوادکوه و سوادکوه شمالی

  • پربازدیدترین ها