شنبه 25 آذر 1396 00:57:19

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 25184

تاریخ انتشار : 02/03/1394 - 11:49

سرپنجه تدبیر اداره‌کل ارشاد و وزارتخانه به کجا می‌رسد؟

آرای پرشور اهالی رسانه مازندران در مسلخ سیاسی‌کاری‎ها

ششمین دوره انتخابات خانه مطبوعات مازندران که با حضور گسترده خبرنگاران برگزار شده بود، همچنان پس از گذشت حدود سه ماه در گیر و دار اما و اگرها مانده است.

آرای پرشور اهالی رسانه مازندران در مسلخ سیاسی‌کاری‎ها

سوادکوه-  اهالی رسانه در مازندران پنج انتخابات خانه مطبوعات را در صحت و سلامت کامل برگزار کردند و منتخبان نیز با خیالی آسوده عنان مدیریت خانه را برعهده گرفته و مطالبات خبرنگاران را پیگیری می‌کردند.


با به پایان رسیدن دوره فعالیت پنجمین هیئت مدیره خانه مطبوعات مازندران، انتخاباتی پرشور با حضور چشم‌گیر اصحاب رسانه و با مشارکت 350 نفر از خبرنگاران در 12 اسفندماه سال گذشته برگزار شد و برای نخستین‌بار هیئت اجرایی تعیین‌شده از سوی اداره‌کل ارشاد مازندران روند تأیید صلاحیت کاندیدا‌ها و برگزاری انتخابات را برعهده گرفت.

پس از شمارش آرا و اعلام اسامی منتخبان، عده‌ای طرح شائبه تخلف و تقلب را مطرح کردند؛ این تاکتیک تا آنجا پیش رفت که علاوه بر شمارش چندین‌باره آرا و تأیید آن، صندوق رأی به وزارت ارشاد نیز ارسال شد که پس از یک وقفه 70 روزه، وزارت ارشاد طی نامه‌ای با حذف یکی از منتخبان، صحت انتخابات را تأیید کرد.

حذف یک منتخب اعتراض اهالی رسانه و تعدادی از برگزیدگان را برانگیخت و شش منتخب خانه طی نامه‌ای به مدیرکل ارشاد مازندران خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند.

در همین رابطه شیدالله احمدی یکی از منتخبان دوره ششم که از اعضای هیئت مؤسس خانه مطبوعات مازندران و عضو هیئت مدیره دوره‌های اول و دوم نیز بوده، گفت: در پنج دوره گذشته بدون هرگونه سهم‌خواهی و زیاده‌طلبی به آسان‌ترین وجه ممکن و به‌طور طبیعی اداره امور خانه مطبوعات به منتخبان دوره بعدی تحویل شد.

وی افزود: در طول سال‌های گذشته نتیجه کار رو به جلو و امیدآفرین بوده و هیچ‌کس داعیه سرپرستی و سکان‌داری برای خود یا جناح خاصی را نداشت و همواره اداره این تشکیلات فرهنگی، صنفی و غیردولتی ـ نه سیاسی ـ به‌طور صرف به‌عهده منتخبان قرار می‌گرفت.

سرپرست روزنامه قدس در مازندران با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی متصدیان امور خانه مطبوعات مازندران، استقلال و انجام وظیفه قانونی و فرهنگی است، یادآور شد: به‌عنوان مثال رأی منفی قریب به اتفاق اعضای شورای مرکزی به بیلان مالی یکی از دوره‌های گذشته منجر به استیضاح اعضای شورای مرکزی و برگزاری مجدد انتخابات در مجمع عمومی شد و پس از آن طی دو سال پیاپی خانه مطبوعات مازندران موفق به کسب مقام اول در نمایشگاه مطبوعات کشور شد.

عضو هیئت مؤسس خانه مطبوعات مازندران با بیان اینکه این دوره از انتخابات، ویژگی‌های خاصی داشت، برخی از این ویژگی‌ها را این‎گونه برشمرد: برای نخستین‌بار معرفی وکیل یا نماینده با وکالت‌نامه رسمی و محضری الزامی شد؛ اخذ تعرفه رأی پس از ثبت‌نام ورودی با ارائه کارت شناسایی مطبوعاتی و کارت عضویت خانه مطبوعات با نظارت مستقیم یکی از اعضای هیئت اجرایی و دو نفر از کارکنان خانه مطبوعات امکان‌پذیر بود؛ همه تعرفه‌ها ممهور به مهر برجسته و غیرقابل کپی بود؛ حساسیت‌ها و سخت‌گیری‌های نظارتی و انضباطی در حد انتخابات کشوری بوده و آرامش جلسه رأی‌گیری و شمارش آرا نسبت به گذشته بی‌نظیر بود؛ مسئولان حراست ارشاد اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و نماینده آن اداره‌کل، نظارت مستقیم بر تمام فعل و انفعالات داشتند؛ بیشتر قریب به اتفاق اعضای حاضر تا پایان شمارش آرا در جلسه حضور داشتند؛ دقت و نظارت و اجرا نسبت به ادوار گذشته بسیار بیشتر و منظم‌تر بود و هیچ یک از اعضای هیئت مدیره قبلی موفق به کسب آرای لازم نشدند.

منتخب ششمین دوره هیئت مدیره خانه مطبوعات مازندران اضافه کرد: پس از شمارش آرا و اعلام نتایج، توپ‌خانه‌های تردید و شبهه برخی افزون‌خواه آماده شلیک شد و یکی دو نشریه هم به ارائه تحلیل‌های جهت‌دار اقدام کردند، تیترهای برخی نشریات و سایت‌های خبری هم‌ساز مخالف خود را کوک کرده تا جایی که صدای شلیک آن به گوش یکی از شخصیت‌های طراز اول دولت نیز رسید.

احمدی خاطرنشان کرد: در همین راستا اعضای منتخب، نجیبانه سکوت کردند تا ببینند سرپنجه تدبیر مجریان ارشاد و متولیان وزارتخانه چه چیزی را رقم می‌زند ولی پس از گذشت بیش از دو ماه مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد بدون درایت و به‌دور از هرگونه تدبیر، انصاف، اخلاق و قانون، آرای اهالی مطبوعات مازندران را به مسلخ بردند.

وی با بیان اینکه نادیده گرفتن آرای خبرنگاران، به‌نوعی زیرپاگذاشتن دموکراسی است، تصریح کرد: در پرده آخر این نمایش، اتهام تخلف و تقلب که راه همیشگی زیاده‌خواهان و توهم‌گرایان بوده به راه افتاد، در حالی‌که هیئت اجرایی و اداره‌کل ارشاد با ابزار نظارتی تا آخرین لحظات حاضر و ناظر بودند.

سرپرست روزنامه قدس در مازندران از مدیرکل ارشاد درخواست کرد: چنانچه تقلبی در انتخابات صورت گرفته است، متقلب کیست؟ رأی‌دهندگان، انتخاب‌شوندگان، مجریان و یا ناظران، که این مسأله جای تأمل بسیار دارد.

احمدی با ذکر این نکته که شمارش مجدد آرا در چند مرحله توسط اداره‌کل ارشاد و در حضور برخی از معترضان صورت پذیرفته است، از مدیرکل فرهنگ ارشاد مازندران خواست براساس وظیفه قانونی و شرعی و برای جلوگیری از تضییع حقوق همه منتخبان، اقدام شایسته و خداپسندانه‌ای انجام دهد.

منتخب ششمین دوره هیئت مدیره خانه مطبوعات مازندران تاکید کرد: در غیر این‌صورت همان‎گونه که در تاریخ 28 اردیبهشت‎ماه طی نامه‌ای به اداره‌کل ارشاد اعلام شده، خواهان ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن هستیم.

وی در پایان از همه کسانی که به هیئت مدیره جدید اعتماد کرده و رأی دادند و همه همکارانی که انتخابات کار اجرایی و نظارتی را عهده‌دار بودند، تشکر و قدردانی کرد.


* نباید وقت اعضای خانه مطبوعات صرف مسائل جانبی شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز درباره انتخابات خانه مطبوعات مازندران، بیان کرد: هیچ دخالتی در این انتخابات نداشتم، چون در آن زمان مسئولیتی هم نداشتم.

احد جاودانی با اشاره به اینکه در این انتخابات اعضای خانه مطبوعات حضوری پرشور داشتند و نباید شیرینی این حضور تلخ شود، افزود: انعکاس مسائل و مشکلات انتخابات خانه مطبوعات استان به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد را مناسب نمی‌دانم.

وی با بیان اینکه وضعیت اداره‎کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زیاد مناسب نیست و برای ساماندهی شش ماه زمان نیاز است، تصریح کرد: به هیچ طیف و گروهی تعلق ندارم و رعایت اخلاق و حیثیت افراد را سرلوحه کار قرار می‌دهم و خود را در این زمینه متولی کار خبرنگاران می‌دانم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تأکید بر اینکه نباید وقت اعضای خانه مطبوعات صرف مسائل جانبی شود، خاطرنشان کرد: باید در این زمینه توافق شود تا زمینه برای انجام کارهای مهم دیگر در حوزه خبرنگاران مثل احداث خانه مطبوعات در دستور کار قرار گیرد.

با توجه به اینکه اهالی رسانه قانون‌مداری را در سرلوحه کار خود قرار می‌دهند و با توجه به اینکه این قشر به‌عنوان نماینده افکار عمومی، پل ارتباطی میان مردم و مسئولان برای بیان مشکلات هستند و با توجه به نزدیک شدن روز خبرنگار، انتظار می‌رود که هم اهالی رسانه و هم اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با سعه صدر روش مطلوب را در پیش گیرند.

منبع : فارس-مازندران
دیدگاه شما در مورد : آرای پرشور اهالی رسانه مازندران در مسلخ سیاسی‌کاری‎ها

آرای پرشور اهالی رسانه مازندران در مسلخ سیاسی‌کاری‎ها