جمعه 29 دی 1396 00:49:00

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 24467

تاریخ انتشار : 20/02/1394 - 08:46

در آشفته بازار نظارت‌ها در مازندران

موسسه‌های زبان یا بنگاه‌های پاروی پول

فراگیری هر زبان، به‌معنی امکان آشنایی با داشته‌های یک ملت و ملیت برای استفاده از ظرفیت‌های زبان و تمدن مقصد است و خودباختگی و برخورد مادی و کاسبکارانه با زبان‌آموزان، از خطرات و آسیب‌های جدی در کشور و استان‌مان، مازندران است که نیازمند نظارت دقیق و کارشناسانه است.

موسسه‌های زبان یا بنگاه‌های پاروی پول

سوادکوه- ده‌ها مؤسسه اعم از دولتی و خصوصی در مازندران مشغول تدریس زبان هستند که بسیاری از آنان دچار مشکلات فرهنگی و فنی هستند و به‌دلیل آنکه نظارت نافذی بر فعالیت آن‌ها نمی‌شود، نتایج مورد انتظاری که در توقع مردم و نظام اسلامی از آن‌ها وجود دارد، به‌دست نمی‌آید.

امروزه، ده‌ها موسسه زبان در استان مازندران هزاران نوجوان و جوان اعم از دختر و پسر را تحت پوشش آموزشی خود دارند که در شماری از آن‌ها، بسیاری از معیارهای فرهنگی و حتی فنی و آموزشی رعایت نمی‌شود و این مؤسسات خود، نعل وارونه‌ای شدند دغدغه‌آفرین که هم وقت زبان‌آموزان و هم پول خانوده‌های آنان را بر باد می‌دهند و خود با تعرفه‌های آنچنانی، پول پارو می‌کنند؛ ضمن آنکه نباید از زحمات مؤسسات مجاز و تلاش‌شان در جهات مختلف و از جمله مهم‌ترین آن‌ها یعنی مسائل فرهنگی، چشم پوشاند و لازم است از آن‌ها تقدیر و تشکر کرد.

علی‌القاعده، همه فعالیت‌های عمومی در همه جای جهان براساس ضوابط و مقررات باید تحت نظارت دولت به عنوان مدعی‌العموم باشند بویژه آن فعالیت‌هایی که صبغه و رنگ و بوی فرهنگی دارند که موسسات زبان از جمله مصادیق مستقیم این نظارت‌ها به‌شمار می‌روند.

در این نکته که تقسیم کار برای صدور مجوز به این موسسات از سوی دستگاه‌هایی همچون آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی صورت پذیرفته، تردیدی وجود ندارد، اما جان کلام در اینجاست که پس از صدور مجوز، نظارت مؤثری بر روند فعالیت این مؤسسات از گزینش مدرس وفق ضوابط شخصیتی و هویتی گرفته تا وضع حجاب و نوع ارتباط‌های نگران‌کننده زبان‌آموزان تا تعرفه و شهریه این مؤسسات، انجام نمی‌شود و به عبارت صریح‌تر باید گفت که این مؤسسات به حال خود‌‌ رها شده و از این خلاء نظارتی، عده‌ای فرصت‌طلب برای فعالیت در این وادی و بدون اخذ مجوز اولیه استفاده کرده و بازار مؤسسات زبان را آشفته‌تر کرده‌اند.

محسن شکوه، بنیانگذار آموزشگاه زبان انگلیسی در ایران، در این زمینه می‌گوید: ۵۶ مؤسسه زبان تقلبی در مازندران فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه در هر دقیقه به بار علمی دنیا اضافه می‌شود، تصریح کرد: در دنیایی که علم هر لحظه در حال نو شدن است، اگر زبان انگلیسی ندانید، از غافله عقب می‌مانید.

شکوه با اشاره به اینکه فرزندان هیچ کشوری به ‎اندازه ایران استعداد آموختن زبان خارجی ندارند، یادآور شد: در آخرین المپیاد فیزیک جهان از بین پنج مدال طلا و ۶ مدال نقره، فرزندان ایران موفق به کسب سه مدال طلا و چهار مدال نقره شدند. 

در هر صورت آنچه که در این ارتباط درخور اقدام جدی و فوری است، مشخص کردن مرجع صالحه برای نظارت بر فعالیت موسسات زبان در استان مازندران به خصوص در عرصه فرهنگ و رفتارهای فردی و اجتماعی و به عبارت دیگر، اقدامات تربیتی مدرسان و زبان‌آموزان است.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : موسسه‌های زبان یا بنگاه‌های پاروی پول

موسسه‌های زبان یا بنگاه‌های پاروی پول