پنج شنبه 30 فروردین 1397 16:24:40

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 24124

تاریخ انتشار : 14/02/1394 - 09:26

کاش اردوها هم اردو شوند، مثل گذشته!

اردوهای دانش‌آموزی هم حاشیه‌دار شد

اردبیهشت ماه فصل اردوی دانش‌آموزان است و بسیاری از دانش‌آموزان به‌دنبال این هستند که یک روز را با رفتن به اردو از مدرسه خارج شوند.

اردوهای دانش‌آموزی هم حاشیه‌دار شد

سوادکوه- روزهای اردوی دانش‌آموزی است و این روزها دانش‌آموزان با یک برگه رضایت‌نامه و لیست خوراکی‌های مختلف، خواهان اجازه از والدین برای رفتن به اردو هستند، وقتی از آنها می‎پرسی در اردو می‌خواهی چه‌کار انجام دهی، با پاسخ‎های بی‌شماری مواجه می‌شوی.

اردوهای دانش‌آموزی در گذشته محل کسب تجربه‌، مهارت، فعالیت‌ها، بازی‎ها و گشتن‌های گروهی بود اما امروز دانش‌آموزان در اردوها رها می‎شوند، بدون اینکه مربی و معلم بالای سر آنها باشد و در گردش‌‎های حتی نیم‌ساعته، به دانش‌آموزان بگوید فقط به چرایی آمدن اردو فکر کنید.

متأسفانه اردوهای دانش‌آموزی خلاصه شده به کوله‌های پر از خوراکی‌های مضر، فست‌فودها، هندزوری‌های در گوش، تبلت‌ها و گوشی‎های لمسی در دست دانش‌آموزان، بازی‎های خشن داخل تبلت‌ها و گوشی‌ها و گوشه دنج مثل خانه برای دانش‌آموزان برای کلیک کردن در فضایی که چشمت فقط به یک صفحه دوخته شده است.

دیگر در اردوها نه از لی‌لی، دژوال، هفت‎سنگ، والیبال و یارگیری‌ها خبری است، نه از کل‌کل کردن برای اینکه فلانی باید یار ما باشد نه از چانه‎زنی برای اینکه گلی که داخل دروازه رفته، خطای هند بوده.

اردوها نه بیان خاطره است و نه مهارت و نه گفتن از شب‌هایی که به‎خاطر درس نخواندن و نمره پایین از اردو تحریم می‌شدیم و صبح باید با هزاران خواهش و تمنا برگه‌ای که روی آن نوشته رضایت‌نامه والدین را بالاخره با هزاران قول و وعده امضا بگیریم و در دل رضایت خاطر برای رفتن به سمت بازی و تفریح داشته باشیم.

اردوهای امروز دانش‌آموزی با آهنگ‎های تند و خشن و چشمانی که دیگر طبیعت روز اردو را درک نمی‌کند، رها شده است و دانش‌آموزان هم نمی‌دانند برای چه یک روز را به اردو می‌روند و در اردو هم دیگر حلقه نمی‎زنند تا معلم پرورشی، معلم ورزش و حتی آقا معلم و خانم معلمی که هر روز برای‌شان صحبت می‌کند، نیم ساعت برای‌شان در فضای باز با حالت صمیمانه‎تر صحبت کند و خاطره تعریف کند و بیشتر بچه‌ها را بشناسد.

کاش اردوها هم اردو شوند مثل گذشته... .

نویسنده : سروش مهرپویان
منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : اردوهای دانش‌آموزی هم حاشیه‌دار شد

اردوهای دانش‌آموزی هم حاشیه‌دار شد

  • پربازدیدترین ها