یکشنبه 03 تیر 1397 13:49:00

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 23983

تاریخ انتشار : 11/02/1394 - 16:19

حاشیه‌ای بر اظهارات عجیب روحانی درباره فکت شیت؛

فکت شیت، فراموشی و باقی قضایا!

اظهارات عجیب رئیس‌جمهور در سفر به استان فارس، دعوای «فکت شیت‌ها» را وراد مرحله جدید و در عین حال عجیبی نمود.

 فکت شیت، فراموشی و باقی قضایا!

سوادکوه- اظهارات عجیب رئیس‌جمهور در سفر به استان فارس، دعوای «فکت شیت‌ها» را وراد مرحله جدید و در عین حال عجیبی نمود. روحانی که انگار در فاصله زمانی بیانیه لوزان تا سفر استانی‌اش به شیراز، در فضایی متفاوت با آنچه در ایران در جریان بوده زندگی می کرده است؛ بدون توجه به مباحث داغ مطرح شده در مورد لزوم انتشار فکت شیت ایرانی در مجلس شورای اسلامی، رسانه ملی، دیگر رسانه‌های کشور و همچنیین مجامع علمی و دانشگاهی گفت: نمی‌دانم چرا برخی حافظه‌شان ضعیف شده است؟ چراکه قبل از آمریکایی‌ها ما فکت شیت خود را اعلام کردیم! روحانی در این مسیر حتی اظهارنظرهای متعدد همکاران دیپلمات خود در دولت را که در برنامه های مختلف صداوسیما یا مصاحبه های مطبوعاتی اظهار کرده بودند، نیز نادیده گرفت و طرحی نو درانداخت!

 

البته این اظهارنظر روحانی آنگونه هم که گفته می شود عجیب نیست. زیرا روحانی و تیم مذاکره کننده دولت پیش از این هم چندین موضع گوناگون و کاملاً متناقض درباره ی فکت شیت ایرانی اتخاذ کرده بودند. امری که –بدون آنکه بخواهیم مقایسه ی محتوایی یا مصداقی انجام دهیم- مخاطب را به یاد مواضع متناقض مقامات دولت اوباما در برخورد با تحولات جاری در کشورهای عربی در آستانه ی تحولات مربوط به بیداری اسلامی می اندازد. شاید حسن روحانی هیچ گاه انتظار نداشت که افرادی که هیچ چیز از آداب مذاکره نمی دانند، و از طرفی به گفته ی یکی از مشاوان ارشدش نزدیک به  5/49 درصد آنها اصرار دارند تا در برابر قانون بایستند! اینگونه اصرار کنند تا از محتوای مذاکرات وی و تیم تحت امرش با دشمنان تاریخی خود آگاه شوند.

 

وقتی آدم کمی به این مسئله فکر می کند می بیند که این مسئله واقعاً غافلگیر شدن هم دارد. چه اینکه اصولاً افراد بیسواد، تازه به دوران رسیده و بی شناسنامه حتی همین متون فارسی خودمان را هم به زور از روی کاغذ می خوانند؛ همین ها چطور می توانند رفته باشند و فکت شیت آمریکایی ها را که تازه با زبان دوست داشتنی انگلیسی هم مکتوب شده است بخوانند و حالا مدام از دولت فکت شیت مطالبه کنند؟ از این رو حتماً توطئه ای در کار است. این مسئله به همین سادگی نیست و بوی توطئه می دهد!

 

هرچه هست؛ روحانی این روزها به هر راهی متوسل می شود تا از انتشار فکت شیت برای دوستان بیسواد و تازه به دوران رسیده ی داخلی امتناع کند تا در کنار مدارا با دشمنان قسم خورده ی ملت، مروت با دوستان را نیز به حد اعلای آن رسانده باشد. اما واقعیت آن است که حکایت این روزهای سیاست کشور ما، طنز تلخی ست. دیگر بر همگان آشکار شده است که حسن روحانی و تیم مذاکره کننده اش دارند کارهایی انجام می دهند که مایل نیستند کسی از آن آگاه شود. حال آنکه آمریکایی ها بر خلاف این رویه؛ همدلی و همزبانی با سنا را نیز به اوج رسانده و بر سر نظارت سنا بر توافق هسته ای با ایران به توافق رسیده اند. حالا نگو شعار؛ قرار بود برای ما باشد نه برای آنها!

 

ما در این مجال قصد نداریم تا بر اساس دیدگاه های روانشناختی و یا استفاده از ضرب المثل های حکمت آمیز موجود در زبان فارسی؛ به معرفی کسانی بپردازیم که کم حافظه می شوند، با این حال به نظر می رسد آقای رئیس جمهور به صورت آشکاری صحبت چند روز پیش خود در جمع مردم استان گیلان را فراموش کرده اند. روحانی در سفر خود به استان سرسبز گیلان و در جمع مردم خونگرم این استان برای توجیه عدم انتشار فکت شیت گفته بود: "هنوز مذاکرات تمام نشده که زئیات آن منتشر شود، مذاکره آداب خودش را دارد و هنوز نمی توان جزئیات آن را منتشر کرد." حال افکار عمومی مانده است کدام حرف را مبنای اطلاعات صحیح دولت درباره ی فکت شیت ایرانی قرار دهد. و به قول معروف باید "دم خروس را باور کند یا قسم حضرت عباس را"

 

برای آگاهی بیشتر از حرفهای متنوع و متناقض مقامات دولتی درباره ی فکت شیت ایرانی در یک ماه گدشته بد نیست  برخی موضع گیری های مسئولین دولت یازدهم در مورد انتشار فکت شیت را با یکدیگر مرور کنیم.

 

14/1/1394 پس از حصول تفاهم لوزان سوئیس، محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه ایران در فیس‌بوک خود از رسانه‌ها خواست تا به خبرسازی‌ها توجه نکنند.وی نوشت:" ما به‌زودی راهی تهران خواهیم شد. از سایت‌ها و رسانه‌ها تقاضا می‌کنم که به خبرسازی‌ها توجه نکنند و فراموش نکنید که Fact Sheet در دور قبل هم بویی از واقعیات نداشت. به‌لطف خدا و با حمایت و دعای شما راه‌حل‌ها را نهایی کردیم. نوشتن متن را ظرف هفته آینده شروع خواهیم کرد."

 

19/1/1394 علی‌اکبر صالحی درباره اظهارات متناقض مقامات آمریکایی در خصوص بیانیه سوییس اظهارکرد: "سازمان انرژی اتمی و وزارت امورخارجه فکت شیت ایران را تهیه کردهاند و هم اکنون در دست وزیرامورخارجه است و در صورت صلاحدید منتشر می‌شود. اگر تحلیلی از بیانیه سوییس داشته باشیم در مجموع، مذاکرات مثبت بود."

 

20/1/1394 سیدعباس عراقچی معاون ظریف و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران درباره انتشار فکت شیت ایرانی گفت: «هر یک از طرف‌ها روایت خود را از آن‌چه به دست آمده است بیان کردند. روایت ما از بیانیه مشترک اخیر همانی است که در رسانه‌ها توسط آقای ظریف به ویژه در صحبت مفصلی که در تلویزیون داشتند و یا بنده در جای دیگر داشتم بیان شد. مسائل کاملا روشن است و خیلی لزومی ندارد به ارائه فکت شیت اهمیت دهیم."

 

21/1/1394 رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:" فکت شیت هست. ما داشتیم. سیاهه فکت شیت برای ما و وزارت خارجه بوده است. سازمان انرژی اتمی و با کمک وزارت خارجه فکت شیتی را تنظیم کردند که در اختیار دکتر ظریف قرار دارد."

 

 25/1/1394حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: انتشار فکت شیت ایرانی نیازمند تصمیم مسئولان عالی نظام است.

 

28/1/1394 محمدجواد ظریف در مصاحبه با قدس آنلاین: توافقی نشده که بخواهیم فکت شیت منتشر کنیم.

 

31/1/1394 بهروز کمالوندی معاون بین‌الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی که در نشستی خبری در باشگاه خبرنگاران حضور داشت در پاسخ به سوالی در رابطه با انتشار فکت شیت، گفت: قرار نیست ما وارد جنگ فکت‌ شیت شویم. زیرا آمریکایی‌ها بر مبنای نیاز خود فکت شیت ارائه کرده‌اند ولی باید بگویم در برخی از حوزه‌ها مذاکره تمام نشده و آنها تنها ایده‌آل خود را بیان کرده‌اند.

 

5/2/1394 علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما گفت: حتماً دلیل موجهی داشته که مسئولان کشور فکر کردند انتشار فکت شیت ایرانی ضرورتی ندارد. ما در شرایط حساسی هستیم و هرکس می‌تواند سوء استفاده کند. رژیم صهیونیستی و دیگرانی هستند که می‌خواهند به روند مذاکرات خدشه‌ای وارد کنند

.

10/2/1394 حسن روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری دانشجو در شیراز گفت: شبی که تفاهم بین ایران و 1+5 انجام شد و بیانیه‌ای که در لوزان اعلام شد، یک ساعت قبل آن خبرگزاری‌ها فکت‌شیت ایرانی را منتشر کردند؛ همه خبرگزاری‌ها ما یک فکت شیت را اعلام کردند و همان را هم رسانه‌های خارجی اعلام کردند. نمی‌دانم برخی حافظه‌شان ضعیف شده است چراکه قبل از آمریکایی‌ها ما فکت شیت خود را اعلام کردیم. بنابراین ما اعلام کردیم و روشن است، منتها برخی شبهه‌‌ای ایجاد و مسائلی را مطرح کردند، ضمن اینکه ما نظرات خود را ما به صراحت گفتیم. وزیر امور خارجه ما و رئیس سازمان انرژی اتمی به تفصیل نظرات ایران را اعلام کردند، حال اگر می‌خواهید مصاحبه‌های آنان را دوباره منتشر کنید تا فکت‌شیت دوم منتشر شود.

 

به نظر می رسد رئیس جمهور علاوه بر حرفهای خود در جمع مردم استان گیلان، مواضع همکاران خود درباره ی فکت شیت ایرانی در طی نزدیک به یک ماه گذشته را نیز فراموش کرده است. با این همه؛ روحانی اکنون و در مواجهه با احتمال سوال نمایندگان مجلس از وی درباره ی فکت شیت، برگ دیگری را رو کرده است. برگی که برگی نیست. به نظر می رسد رئیس جمهور پیش از اتخاذ این موضع عجیب درباره ی تمامی اطراف آن به خوبی فکر نکرده است. چه اینکه شاید ملت ایران به همین سادگی ها هم قانع نشوند! و یحتمل در طی دو سال پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، به دنبال کسب دانش رفته و باسواد شده باشند. والله اعلم.


منبع : خبرگزاری دانشجو
دیدگاه شما در مورد : فکت شیت، فراموشی و باقی قضایا!

 فکت شیت، فراموشی و باقی قضایا!

  • پربازدیدترین ها