یکشنبه 26 آذر 1396 23:02:09

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 23977

تاریخ انتشار : 11/02/1394 - 15:32

در روز کارگر، به تکریم واقعی بپردازیم

تجلیل و تکریم کارگر در گرو حذف تعارفات و معظلات آنان است

کارگران، سرمایه اصلی و اصلی ترین سرمایه یک کشور برای رسیدن به خودکفایی و استقلال و دفاع از تمامیت عزت و شرف یک ملت اند که صیانت از این پاسداران غیرت و حمیت ملی بر همگان به ‌ویژه دولت ها واجب و در راستای تدبیر است.

تجلیل و تکریم کارگر در گرو حذف تعارفات و معظلات آنان است

سوادکوه- هر ساله بمناسبت 11 اردیبهشت ماه روز جهانی کار و کارگر، تجلیل و تکریم کارگران و تقدیس کار و نقش این دو مقوله در شکل دادن به چهارچوب های ساختاری اقتصادی و فرهنگ و سیاست کشورها به ویژه ایران اسلامی مورد توجه و بحث و بررسی قرار می گیرد و همواره بر ضرورت و اهمییت نقش تعیین کننده این قشر عظیم، تأکید می شود.


امامان و پیشوایان دین در سخن و در عمل، به کار و اشتغال تأکید داشته و از بیکاری و ابراز بیزاری کرده اند؛ در روایات آمده کسی که به کار و تلاش مشغول است، از کسی که کار را رها کرده و به عبادت خدا مشغول است، اجر و پاداشی فزون تر دارد، دعای بیکار هرچند عابد باشد، مستجاب نمی شود.

در روایات اسلامی از امیرالمومنین حضرت علی (ع) درباره احیای زمین، ایجاد باغ ها، حفر قنوات، کارگری برای دیگران و ... بسیار سخن به میان آمده است.

امام صادق (ع) می فرمایند: «امیرالمومنین علی (علیه السلام) بیل می زد و زمین را احیا می کرد و از درآمد و دسترنج خویش هزار بنده آزاد کرد.»

حضرت علی (ع) فرمود: «خداوند به حضرت داود (ع) وحی فرستاد که تو بنده بسیار خوبی هستی و تنها نقطه ضعفی که در تو وجود دارد، این است که کار نمی کنی و از دسترنج خود امرار معاش نمی کنی، بلکه از بیت المال تغذیه می کنی. حضرت داود (ع) 40 روز گریت و سپس به شغل آهنگری روی آورد و از آن طریق مخارج خود را تأمین کرد.»

در معارف و احکام اسلامی، نسبت به حقوق کارگران تأکید بسیار شده است، تا جایی که امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود می فرماید: «حق زیردستان بر تو این است که بدانی ضعف آنها و قدرت تو (از نظر مالی، بدنی و فکری) دلیل تسلط تو بر آنها شده است. پس باید با آنها به عدالت رفتار کنی مانند پدری مهربان برای آنها باشی، از نادانی و جهل اشتباه آنها در گذری و عقوبت آنها تعجیل نکنی و بر این کارفرمایی که خدا به تو داده است، سپاسگزار باشی.»

به‌طور خلاصه می توان حقوق کارگر برکارفرما را بدین شرح برشمرد: 1- خوراک و لباس او را به نحو مطلوب تأمین کند. 2- بیش از اندازه طاقت از او کار نکشد. 3- متکبرانه با او رفتار نکند. 4- از خطاها و نافرمانی های او درگذرد. 5- دستمزد و حقوق او را کاملاً بپردازد.

* کارفرما و حقوق او

کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می کند، مدیران و مسئولان و به طور عموم تمام کسانی که عهده دار اداره کارگاه هستند، نماینده کار فرما محسوب می شوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان یادشده در قبال کارگر به عهده می گیرند.

رسول الله (ص) می فرمایند: «خداوند آن کارگری را دوست دارد که چون کاری به وی محول شود آن را نیکو انجام دهد.»

جایگاه و اهمیت نقش کارگران کشورمان در توسعه و تعالی ایران اسلامی، کاملاً استراتژیک است، این قشر غیور و زحمت کش همواره در پیشبرد اهداف نظام اسلامی پیشگام بوده و در جبهه های مختلف حفظ و دفاع از نظام اسلامی، عالی ترین نقش را در میدان عمل دارند.

کارگران مازندران قدری بیش از سایر کار گران کشور، دچار مشکلاتی هستند که در مناسبت روز تجلیل و تکریم از آنها، باید مورد توجه و اقدام مثبت دولت و کارفرمایان قرار گیرد.

بنابر آمار، بیش از 80 درصد کارگران کشورمان و به تبع آن در مازندران، دارای قرار داد موقت هستند و هیچ تضمینی برای آینده شغلی خود ندارند، حقوق تصویبی جامعه کارگری اگر مورد رعایت کارفرمایان قرار گیرد، با توجه به اعلام مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان به‌عنوان خط تعادل، باید اعتراف کرد که همه کارگران کشورمان زیرخط فقر قرار دارند که اگر بخواهند از این فقر برهند، باید فراتر از توان خود به کار و اضافه کاری بپردازند تا بتوانند حداقل امکانات را برای خود فراهم آورند.

بیمه کارگران ساختمانی، که آمار آنها تا 50 هزار نفر ذکر می شود، یکی از دغدغه های مطرح شده این روزها است.

تعطیلی چرخ فعالیت برخی از واحدهای تولیدی و تهدید اغلب واحدهای دیگر در مازندران، نارضایی قشر کم توقع و قانع کارگری این استان را در پی داشته است.

روز کارگر، باید رسالت خطیر مسئولان استان مازندران به ویژه استاندار این استان را در رفع بنیادی مشکلات و معضلات کارگری مازندران، مورد یادآوری و تذکر قرار داد و تأکید کند که علاوه بر تلاش شبانه روزی برای موضوع مهم یادشده، باید همزمان برای 13 هزار مهندس بیکار این استان در بخش کشاورزی نیز چاره اندیشی کنند.

جوانان تحصیل کرده ای که بخشی از آنها متأهل و بخش دیگر در حال عبور از سن مفید ازدواج هستند و همه آنها زندگی شان در گرو اشتغال است.

منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : تجلیل و تکریم کارگر در گرو حذف تعارفات و معظلات آنان است

تجلیل و تکریم کارگر در گرو حذف تعارفات و معظلات آنان است