جمعه 01 تیر 1397 17:38:33

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 23065

تاریخ انتشار : 27/01/1394 - 08:57

نظارت در بن‌بست فراموشی

باشگاه ورزشی یا کلاس رقص!

هر روز صدای تند موسیقی باشگاه‌های ورزشی زنانه از زیرزمین‌های کمتر از 100 متری که بدون مجوز و با مجوز فعالیت می‌کنند، رو به افزایش است اما بیشتر این مکان‌های به‌اصطلاح باشگاه، کلاسی است برای رقاصه ساختن بانوان.

باشگاه ورزشی یا کلاس رقص!

سوادکوه- مفید بودن ورزش برای سلامتی همه افراد جامعه و به‌ویژه بانوان امری اجتناب‌ناپذیر در دنیای ماشینی امروز است، اما مدتی است که باشگاه‌های بدنسازی زنان در سطح شهر بابل با عنوان ورزش ایروبیک برنامه کلاس بدنسازی خود را به ترویج حرکات موزون «رقص» تبدیل کردند.

دایر کردن مکان جمعی برای آموزش چیزی که در اسلام حتی در بین جمع زنانه و محارم حرام اعلام شده است، گرفتن مجوز و فعالیت رسمی در قالب ورزش و انجام دادن خلاف قانون، دین و عرف موجب زیرسئوال رفتن اصل فعالیت ورزش، اعتماد مردم و بسیاری از خانواده‌های به سالن‌های ورزشی بانوان و فراری دادن بسیاری از بانوانی که تمایل به انجام ورزش به شیوه اصولی دارند، شده است.

آنچه که این روزها می‌توان از باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی ویژه بانوان برخی از شهرهای مازندران روایت کرد، فعالیت این باشگاه‌ها با موزیک‌های بسیار زننده و غیرمجازی است که با حرکات موزونی به‌نام ورزش اما آموزش غیرمستقیم بی‌بندوباری ادعا دارند که این امر باعث آرامش و شادی می‌شود.

اما این بار پا را فراتر گذاشته و رسماً کلاس‌های رقص برگزار می‌کنند، در حالی که تنها برای فعالیت‌های ورزشی مجوز دارند اما شرایطی را ایجاد کردند تا بانوانی که مقید هستند، نتوانند از این فضا برای ورزش و سلامتی بهره ببرند.

تبلیغات، بیان شیوا و توجیه‌های زیبای مجریان این طرح موجب شده است که هر روز بیش از پیش بانوان به این امر رو می‌آورند و هزینه‌های زیادی را بابت آن می‌پردازند و به‌جای اینکه ورزش عاملی برای ترویج فرهنگ سلامت باشد، راهی برای ورود فرهنگ غرب شده است.

در پایان باید از مسئولان پرسید در مقابل ترویج روزافزون این معضل و رواج ناهنجارهای دینی و تهدید حوزه فرهنگی و اجتماعی جامعه، چه نظارتی صورت می‌گیرد، جالب اینجاست که این مکان‌هایی که ادعای فعالیت ورزشی به‌شیوه درست و اصولی دارند، از حضور بانوانی که پوشش و رفتار آنها به مذاق آنها خوشایند نباشد، امتناع می‌کنند.

یکی از بانوانی که به این کلاس‎ها رفته بود، در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، گفت: حرکات ورزشی که در باشگاه‎ها در قالب ورزش ایروبیک انجام می‎شود، در من فقط برای تحرک بیشتر است، هرچند در بیشتر باشگاه‎هایی که من فعالیت کردم، مربیان، بانوانی را که برای ورزش ایروبیک به باشگاه می‎آیند را تشویق به حرکات موزون یا به‎اصطلاح رقص می‎کنند و یا حتی بعضی مواقع مربی زمانی که سرحال به لحاظ روحیه بود، خودش حرکت موزون را انجام می‎داد اما خودم این حرکات را نمی‎پسندیدم.

وی افزود: موزیک‌هایی که برای ترغیب بانوان در سالن‌های ورزشی نیز پخش می‌شد، عموماً غیرمجاز بود؛ هرچند برای بسیاری از بانوان در باشگاه‎های ورزشی این مسئله خوش‎آیند بود اما برای برخی بانوان این به این روند رضایت نداشتند.

این بانو خاطرنشان کرد: مربیان در برخورد با بانوانی که به‌نوعی موافق این حرکات نبودند، رفتار مناسبی نشان نمی‌دادند، حتی سلام‌وعلیک هم به زور می‎کردند اما به نظر حضور افرادی مثل من به آنها می‌فهماند که من ورزش بر پایه اصول را می‎پسندم و حرکات موزونی که دیده می‎شود، یک رفتار غیرحرفه‎ای در حوزه ورزش است.

نویسنده : بیتا کمالی
منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : باشگاه ورزشی یا کلاس رقص!

باشگاه ورزشی یا کلاس رقص!

  • پربازدیدترین ها