پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 02:24:14

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 22471

تاریخ انتشار : 17/01/1394 - 09:35

به‌مناسبت 17 فروردین؛ روز بهورز

بهورزان، سفیران سلامت و زندگی پر نشاط در روستاها

همه ‎ساله، میلیون‎ها انسان، که اغلب‎شان را کودکان تشکیل می‎دهند، در دنیا به‎دلایل بیماری می‏میرند که می‎توان با استفاده از داروهای ساده و مواد در دسترس با استفاده از بهورزان، بخش زیادی از قربانیان را نجات داد و در اینجاست که ارزش‎ها و اهمیت بهورزان آشکار می‎شود.

بهورزان، سفیران سلامت و زندگی پر نشاط در روستاها

سوادکوه- در ماه مه 1977 در پایان سی‎امین اجلاس بهداشت که در آلماآتامی اتحاد جماهیر شوروی سابق با شرکت 134 کشور جهان تشکیل شده بود، اعلام شد که: مهم‌ترین هدف اجتماعی دولت‌ها و سازمان جهانی بهداشت در دهه‌های آینده باید آن باشد که همه مردم جهان تا سال 2000 میلادی به سطحی از سلامت دست یابند که زندگی آنان را از نظر اقتصادی و اجتماعی ثمربخش و مفید سازد.

این بیانیه بعدها به بهداشت برای همه تا سال 2000 میلادی شهرت یافت.

در سال 1980 میلادی، در مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‎ای به تصویب رسید که بر مراقبت‎های اولیه بهداشت به‎عنوان محور توسعه ملی تأکید شده بود.

اجرای مراقبت‎های اولیه بهداشتی که بهورزان می‌توانند آنها را عملیاتی کنند، عبارتند از:

1. آموزش همگانی جامعه درباره مسائل عمده بهداشتی.

2. بهبود غذا و تغذیه صحیح.

3. تأمین آب سالم و کافی و بهسازی‌های اساسی محیط.

4. مراقبت‎های بهداشتی مادران، کودکان و تنظیم خانواده.

5. ایمن‎سازی علیه بیماری‎های عمده عفونی.

6. درمان مناسب بیماری‌ها و حوادث.

7. پیش‎بینی و تدارک داروهای اساسی.

بهورزی، محصول طرح‌های متعدد وزارت بهداشت در استفاده از نیروهای غیرپزشک در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی است که بنا به آمارهای موجود در کاهش مرگ و میر کودکان، بسیار موفق بوده و جا دارد بهورزان در جهت پیشبرد وظایف مهم‌شان مورد حمایت جدی قرار گیرند.

یکی از دلایل موفقیت بهورزان این است که عموماً از میان دختران و پسران جوان بومی روستاها انتخاب و توسط مربیان تربیت می‌شوند.

بهورزان در ارتباط صمیمی با مادران روستایی کشور با بهره‌گیری از اثرات غیرقابل انکار فعالیت بخش‌های دیگر توسعه، توانسته‌اند میزان مرگ‌ومیر مادران به‌علت عوارض حاملگی و زایمان را از 140 درصد هزار تولد زنده در سال 1363 به 54 درصد هزار تولد زنده در سال 1370 تقلیل دهند و این به معنای جلوگیری از مرگ 1720 مادر در سال است.

* وظایف بهورزان

وظایف مستقیم بهورزان را می‌توان بدین‌گونه خلاصه کرد:

1. واکسیناسیون کودکان؛ واکسیناسیون اطفال با توجه به نقشی که درحفظ جان آنها و پیشگیری از مرگ‌های بی‌مورد دارد، یک ضرورت مسلم بوده، امر مهم واکسیناسیون در روستاها برعهده بهورزان است.

در حال حاضر واکسن بیماری سل (ب‌ث‌ژ)، فلج اطفال، سرخک، دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه و واکسن هپاتیت ب در برنامه واکسیناسیون عمومی کودکان قرار دارد و این امر به‌طور رایگان توسط خانه‌های بهداشت انجام می‌گیرد.

2. آموزش مادران؛ آموزش مادران قبل از وقوع حاملگی و بعد از آن جزو وظایف بهورزان در روستاهاست، که تغذیه دوران بارداری و دوران شیردهی، آموزش مایع درمانی و فاصله‌گذاری بین حاملگی از مهم‌ترین این مسائل است.

نباید فراموش کرد که همه‌ساله میلیون‌ها کودک در دنیا به‌دلیل اسهال می‌میرند، درحالی که با استفاده از ماده‌ای به نام او.آر.اس ـشامل: نمک طعام، جوش شیرین و گلوکز و کلرورپتاسیم به نسبت مناسب است و بسته 27/5 گرمی آن را باید در یک لیتر آب حل کرد ـ می‌توان از مرگ میلیون‌ها کودک که در اثر اسهال رخ می‎دهد جلوگیری کرد.

مصرف این مایع حیات‎بخش را باید بلافاصله بعد از شروع اسهال آغاز کرد و این ماده به‎راحتی توسط بهورزان و بهداشتکاران در اختیار مادران روستایی و شهری قرار می‎گیرد.

حال که نقش بهورزان در نجات جان انسان‌ها به‌ویژه در روستاهای کشورمان روشن شد، باید به‌صورت جدی در جهت رفع موانع فعالیت آنان و تقویت هرآنچه که موجب دلگرمی و ارتقای کارشان می‌شود، کوشید و در این زمینه وزارت بهداشت و علوم پزشکی را یاری کرد.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : بهورزان، سفیران سلامت و زندگی پر نشاط در روستاها

بهورزان، سفیران سلامت و زندگی پر نشاط در روستاها

  • پربازدیدترین ها