سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 01:26:36

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 222

تاریخ انتشار : 07/07/1392 - 08:07

نگاهی ویژه به هفته ای که گذشت/ از لبخند روحانی تا عصبانیت از آیه قرآن

در هفته ای که گذشت، دکتر روحانی و تیم همراهش در صدر اخبار جهان قرار داشتند. بی بی سی فارسی و صدای آمریکا که این اخبار را پوشش می دادند و با دعوت از کارشناسان مختلف تمام تلاش خود را برای جهت دادن به این اخبار به کار بستند.

نگاهی ویژه به هفته ای که گذشت/ از لبخند روحانی تا عصبانیت از آیه قرآن

سوادكوه- موضوع سفر رئیس جمهور ایران به نیویورک و رابطه ایران و آمریکا در هفته ای که گذشت در صدر اخبار دو شبکه بی بی سی فارسی(bbc persian) و صدای آمریکا (voa) قرار داشته است. روند خبررسانی این دو شبکه در طول هفته گذشته را به اختصار بررسی می کنیم.

 

 

 

 

مهم ترین موضوعات هفته گذشته: سفر رئیس جمهور ایران به نیویورک، سخنرانی باراک اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل، سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل، احتمال دیدار اوباما و روحانی، شرکت نکردن دکتر روحانی در ضیافت ناهار دبیر کل سازمان، شرکت وزرای خارجه ایران و آمریکا در قالب مذاکرات ایران و 5+1، نشست خبری رئیس جمهور ایران و در نهایت تماس تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی.

 

 

بی بی سی فارسی، از عبارت "نرمش قهرمانانه" که رهبری معظم انقلاب مطرح کرده بودند، برداشت خاص خود را مطرح کرد. این شبکه با اشاره به کتابی که 44 سال قبل رهبری ترجمه کرده بودند، به بینندگان این گونه القا می کرد که منظور رهبر ایران از آن عبارت "صلح امام حسن مجتبی(ع)" بوده است و رهبر ایران از مواضع قبلی خود عقب نشینی کرده است؛ اما با تحقیق بیشتر مشخص شد که منظور رهبری سخنان دو دهه قبل خود بوده است؛ یعنی "نرمش های فنی و دیپلماتیک نه عقب نشینی از اصول"

 

 

 

 

بی بی سی فارسی، قبل از سفر آقای روحانی ب نیویورک و در روزهای ابتدای سفر، به طور مکرر تأکید می کرد که قرار است رؤسای جمهور ایران و آمریکا، اتفاقی با هم دیدار کنند و احتمال دارد با هم احوال پرسی کنند یا دست دهند و لبخندی بزنند. در خبری با عنوان ماجرای لبخند زدن روحانی به اوباما نوشتیم که زیباکلام در این شبکه، رئیس جمهور را به نوعی تهدید کرد و گفت: «اگر واقعا یخ رابطه با آمریکا نشکند، فکر می کنم از آقای روحانی به عنوان یک قهرمان استقبال نخواهد شد... کسانی که به او رأی داده اند و امید به ایشان دارند، خیلی از ایشان استقبال نمی کنند.»

 

 

سخنان زیباکلام در بی بی سی

 

 

پس از آن که خبر حضور محمد جواد ظریف و جان کری در مذاکره ایران و 5+1 مطرح شد، نگاه ها بیشتر به موضوع رابطه ایران و آمریکا جلب شد. در خبر میوه مذاکره رسید/ آخرین تحلیل بی بی سی از مذاکره ایران و آمریکا به سخنان عطاء الله مهاجرانی و مجتبی واحدی در این رابطه پرداختیم.

 

 

بی بی سی سخنان باراک اوباما و حسن روحانی را به طور مستقیم پوشش داد که ما هم این دو سخنرانی را لحظه به لحظه گزارش دادیم. برای بررسی بیشتر این دو سخنرانی می توانید به اوباما: اعتقاد ندارم که اختلاف‌های ایران و آمریکا یک شبه حل می‌شود و سخنان بسیار مهم رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل مراجعه نمائید.

 

 

 

 

 

پس از آن که حجت الاسلام روحانی در ضیافت ناهار بان کی مون به دلیل سرو مشروبات الکلی حضور نیافت، رسانه ها منتظر سخنان وی در مجمع عمومی سازمان ملل بودند.  سخنرانی ایشان، بی بی سی فارسی را راضی نکرد و این شبکه بلافاصله پس از آن، به شکل عجیبی با دعوت از چند کارشناس به رئیس جمهور ایران حمله کرد. اوج این حملات سخنان مهدی خلجی بود که از قرآن خواندن آقای روحانی در سازمان ملل عصبانی شده بود و به شدت از وی انتقاد کرد.

 

 

متن کامل این خبر را در واکنش مأیوسانه به سخنان روحانی/ عصبانیت شدید از خواندن آیه قرآن بخوانید.

 

 

 

توضیح ظریف درباره علت عدم دیدار روحانی و اوباما

 

مهم ترین خبر بامداد جمعه، مذاکره ایران و 5+1 بود؛ علت اهمیت این مذاکرات حضور همزمان جان کری و محمد جواد ظریف بود. در قالب آخرین خبرها از دیدار ظریف و جان کری/ جان کری: با ظریف دیدار کردم و گزارش تصویری از مذاکرات بی سابقه/ ویدئو و عکس به صورت لحظه ای پوشش دادیم.

 

 

رسانه هایی که انتظار احوال پرسی اوباما و روحانی را داشتند به دیدار کری و ظریف راضی شده بودند که ناگهان خبری در روز جمعه همه را شوک زده کرد؛ گفت و گوی تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی.

 

 

واکنش ها همچنان ادامه دارد/ خداحافظی جالب اوباما و روحانی نگاهی دارد به واکنش سایت های وابسته به دولت های غربی پس از انتشار این گفت و گو.

 

 

 

ویدئو/ تعجب بی بی سی از گفت و گوی اوباما و روحانی

 

 

شبکه صدای آمریکا (voa) در ابتدای هفته گذشته خبرهای مربوط به آقای روحانی را در مرتبه پنجم به بعد قرار داده بود. مهم ترین خبرهایی که صدای آمریکا به آن ها می پرداخت؛ موضوعات حمله تروریستی به مرکز خرید در کنیا، حملات انتحاری به مسیحیان پیشاور پاکستان و حملات انتحاری در عراق بود.

 

 

 

 

صدای آمریکا با پوشش گسترده اخبار انتحاری و با نام آوردن از مسلمانان، چهره افراطی از اسلام به نمایش می گذاشت و حملات انتحاری در عراق را ناشی از درگیری های قومی و قبیله ای خواند.

 

 

با وجود آن که در ابتدای هفته اخبار دکتر روحانی در اولویت صدای آمریکا نبود؛ اما در اواسط هفته به صورت ویژه این سفر و حواشی آن را پوشش داد. شبکه وابسته به دولت آمریکا کوشید همپای شبکه وابسته به دولت انگلستان در پوشش اخبار سازمان ملل پیش آید؛ اما نتوانست. بخش زیادی از برنامه های voa بازپخش بود و برخی از برنامه ها را هم به صورت زنده نتوانست پوشش دهد.

 

 

برخی کارشناسان این هفته مانند؛ علی علیزاده، منصور فرهنگ، رضا تقی زاده، بروجردی و ... یک پایشان در بی بی سی بود و پای دیگرشان در صدای آمریکا. آن ها تلاش کردند ساعت های کارشناسی هر دو شبکه را پر نمایند.

 

 

 

ویدئو voa/ خواهش می کنیم فریب روحانی را نخورید!

 


منبع : جام
دیدگاه شما در مورد : نگاهی ویژه به هفته ای که گذشت/ از لبخند روحانی تا عصبانیت از آیه قرآن

نگاهی ویژه به هفته ای که گذشت/ از لبخند روحانی تا عصبانیت از آیه قرآن

  • پربازدیدترین ها