پنج شنبه 28 دی 1396 14:54:33

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 2211

تاریخ انتشار : 01/11/1392 - 07:56

قطار بحران سوریه در ایستگاه ژنو2/سرنوشت نامعلوم نشستی که هنوز برگزار نشده

بالاخره طرف های غربی به این نتیجه رسیدند که حضور ایران در کنفرانس ژنو دو در راستای حل مشکلات و بحران سوریه تاثیر بسزایی دارد بر همین اساس ایران را به کنفرانس ژنو دو دعوت کردند.

قطار بحران سوریه در ایستگاه ژنو2/سرنوشت نامعلوم نشستی که هنوز برگزار نشده

سوادکوه- مذاکرات ژنو دو برای بررسی و حل بحران سوریه 22 ژانویه در شهر Montreux سوییس برگزار خواهد شد.

همه موافق راه حل سیاسی برای جنگ داخلی سوریه اند اما هنوز کسی نتوانسته اختلاف ها را پایان دهد، لزوم حضور موثر ایران در مذاکرات ژنو بر همگان روشن است که می تواند در حل مشکلات منطقه ای به خصوص بحران های موجود در سوریه راه گشا باشد اما کشور های غربی و اروپایی با ایجاد پیش شرطهای برای حضور ایران دراین کنفرانس سنگ اندازی هایی را می کردند.

مقامات آمریکایی در ادامه سنگ اندازی ها برای جلوگیری در حضور ایران در مذاکرات ژنو برای حل بحران سوریه گفته بودند: ایران در کنفرانس "ژنو ٢ " حضور نخواهد داشت، چون مواضعش عوض نشده و همچنین تا زمانی که « تغییر قابل توجهی» در مواضع ایران در قبال بحران سوریه پیدا نشود، ایران «نه بصورت رسمی در گفتگوهای صلح شرکت می کند و نه در حاشیه این گفتگوها حضور غیر رسمی خواهد داشت."

ایران نیز پیش تر اعلام کرده بود برای حل بحران سوریه آمادگی دارد ولی هیچ پش شرطی را از طرف غربی قبول نمی کند.

ظریف: ایران بدون پیش شرط در کنفرانس ژنو شرکت می کند 

ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش تر اعلام کرده بود: ایران در صورتی‌که بدون پیش‌شرط در کنفرانس ژنو ۲ دعوت شود در آن شرکت می‌کند.

وی نیز گفته بود:ایران هرگونه پیش شرط برای حضور در کنفرانس ژنو ۲ را رد می‌کند.
 
پوتین: حضور ایران در ژنو 2 برای روسیه خوشایند است
رئیس جمهور روسیه در دیدار با وزیر خارجه کشورمان گفت: حضور ایران در ژنو 2 برای ما خوشایند است و ایران کشوری غیرقابل جایگزین برای حل و فصل مسائل منطقه است. 
دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در دومین سفر منطقه‌ای خود، با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در کاخ کرملین دیدار کرد. 

لاوروف: باید ایران و عربستان در مذاکرات ژنو دو شرکت کنند

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود در پاریس گفت: امیدواریم بان‌ کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل دعوت‌نامه‌ها را برای کسانی که می‌تواند برای بهبود وضعیت سوریه کمک کنند، بفرستد.

جک استراو: حضور ایران در ژنو 2 تنها راه‌حل بحران سوریه

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران-انگلیس در پارلمان انگلستان ،گفت: اعتقاد راسخ ما این است که تنها راه حل بحران در سوریه این است که جمهوری اسلامی ایران در ژنو 2 شرکت کند.

ایران به کنفرانس ژنو دو دعوت شد

بالاخره طرف های غربی به این نتیجه رسیدند که حضور ایران در کنفرانس ژنو دو در راستای حل مشکلات و بحران سوریه تاثیر بسزایی دارد و امروز یکشنبه ایران را به  کنفرانس ژنو دو دعوت کردند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو دو برای حل بحران سوریه دعوت کرده و ایران در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

بازتاب دعوت بان کی مون از ایران برای حضور در کنفرانس ژنو 2

خبرگزاری های رویتر، فرانس پرس، آسوشیتدپرس و شبکه های خبری بی بی سی، فرانس 24 و الجزیره از جمله رسانه های بودند که دعوت ایران را به کنفرانس ژنو 2 بسرعت بازتاب دادند.

اما رسانه‌های ضد ایران در همین رابطه خط تبلیغاتی را شروع کرده اند و مدعی شده‌اند که ایران ژنو1 را پذیرفته اما خواسته که این موضوع علنی نشود.

به هر صورت در حال حاضر این مسئله مطرح است که در صورت صحت ادعای غربی ها مبنی بر پذیرش ژنو 1 از سوی ایران شاید اگر ایران به کنفرانس ژنو 2 دعوت نمی‌شد بهتر بود.

شرط حضور معارضین سوری برای حضور در ژنو2

در همین رابطه سایت روزنامه سعودی "الحیاة" در خبری کوتاه، بدون ذکر منبع نوشت: "اگر دعوت ایران برای حضور در ژنو تا ساعت 19 امروز به وقت گرینویچ پس گرفته نشود، از حضور در این نشست خودداری می کند".

البته این شیوه نقل خبر بار دیگر نشان می دهد که رسانه های وابسته به کشورهای عربی خلیج فارس، از جمله روزنامه سعودی الحیاة، خود را "تریبون" رسمی معارضین سوری می دانند که برای نقل اخبار آنها نیازی به ذکر منبع نمی بینند.

آقامحمدی: ایران هیچ‌پیش شرطی را برای حضور در ژنو 2 نمی‌پذیرد/ادعای غربی ها کذب است

در همین رابطه ابراهیم آقا محمدی عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی دانا در خصوص برخی ادعاها مبنی بر این‌که ایران بیانیه ژنو 1 را به عنوان اساس ژنو 2 پذیرفته است، اظهار داشت:  این حرکت طرف غربی نشان دهنده بی منطقی آن‌ها است چرا که می خواهند آن چیزی را که ایران در آن حضور نداشته و قبول هم نکرده را به عنوان پیش شرط القا کنند.

وی افزود: ایران اعلام کرده است که ما هیچ پیش شرطی را نمی پذیریم و قطعا این موضع در حال حاضر هم تغییر نخواهد کرد و ایران هیچ پیش شرطی را برای حضور در ژنو2  نمی پذیرد.

آقا محمدی همچنین گفت: غربی ها نمی توانند به قطع بدون حضور ایران مشکلات منطقه را حل کنند و خودشان هم واقف به این مسئله هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: این ها اگر به دنبال ایجاد ویرانی و نا امنی و شرارت نیستند چاره‌ای ندارند جز اینکه نقش ایران را بپذیرند. ایران بارها در خصوص سوریه به صراحت اذعان کرده است که مسئله سوریه راه حل نظامی ندارد و راه حل آن روش دیپلماسی است ولی در مقابل برخی طرف ها نقطه مقابل این نظر را دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد خشونت و خون ریزی هستند و قطعا با این روش به اهداف خودشان نخواهند رسید و راه حل اصلی و پایانی همان است که ایران از ابتدا مطرح کرد.

دواتگری: ادعای قبول پیش شرط از سوی ایران از طرف غرب برای حفظ آبروی خودش است

همچنین مهدی دواتگری دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی دانا با بیان اینکه سیاست های کلی نظام توسط رهبری تبیین می شود افزود:من بعید می دانم که وزارت خارجه چنین جسارتی را داشته باشد که پیش شرط غرب را برای حضور ایران در ژنو2 بپذیرد.

وی با بیان اینکه ما باید منتظر اظهار نظر رسمی از وزارت خارجه باشیم افزود: غربی ها و آمریکا با طرح این موضوع فقط می خواهند حضور جمهوری اسلامی ایران را در اجلاس ژنو 2 که ناگزیر به پذیرفتن آن شدند کم رنگ جلوه دهند و با طرح ادعای پذیرفتن پیش شرط توسط ایران می خواهند آبروی از دست رفته خود را حفظ کنند.

دواتگری خاطرنشان کرد:باتوجه به مشی که تاکنون جمهوری اسلامی ایران داشته من شخصا بعید می دانم که مقامات وزارت خارجه کشورمان چنین طرحی را پذیرفته باشند و به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن اینکه غرب و آمریکا تاکنون حرف از اقدام نظامی داشتند و حاضر نبودند حتی در اجلاس ژنو از ظرفیت جمهوری اسلامی استفاده کنند می خواهند با این ادعا آبروی و حیثیت از دست رفته خود را برگردانند.

وی گفت:آمریکا همواره روحیه سلطه گری خود را داشته و نباید اقداماتش را در تک قطبی نشان دادن جهان و دهکده جهانی و بحثهای دیگر از این قبیل نادیده گرفت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: به هرحال آمریکا دوست دارد کشورهایی در اجلاس حضور داشته باشند که در واقع به نظرات آمریکا صحه بگذارند و با این کار نشان دهند که نظراتش از یک اجماع کلی برخوردار است و بیشتر سعی می کند کشورهای همسو با خودش را دعوت کند.

دواتگری اظهار داشت: اگر جایی باشد که کشورها در مخالفت با سیاست های غرب سخن بگویند سعی می کنند از حضور آنها ممانعت به عمل آورند ولو اینکه حتی می تواند متاثر در حل مناقشه ای باشد و اگر هم در جایی مانع نمی شود بیشتر بخاطر ژست سیاسی و بین الملی است که کشور های مخالف هم دعوت می کند.

وی افزود:به نظر می آید که همین بحران سوریه و حضور ایران در آن یکی از این موارد باشد و با طرح این موضوعات فرافکنانه حضور جمهوری اسلامی ایران در روزهای پایانی و یا آغازین اجلاس را توجیه کند.

مهدی دواتگری با بیان اینکه من امیدی به حل بحران سوریه در این اجلاس ندارم اظهار داشت:من نمی توانم نگرانی خودم را پنهان کنم که غرب با تشکیل اجلاس ژنو 2 انگیزه در سوریه دارد مبنی بر اینکه با طرح این موضوعات و تشکیل جلسات،اوضاع را در سوریه تشدید کند و تسلط دولت قانونی سوریه بر اوضاع کشور را به حاشیه براند.

وی همچنین گفت: تردیدی نیست که بحران سوریه راحل نظامی ندارد و و مبتنی بر اراده ملت سوریه و فقط از راه سیاسی قابل حل است.

دواتگری خاطرنشان کرد:با توجه به نقشی که جمهوری اسلامی ایران در معادلات خاورمیانه به ویژه لبنان و فلسطین و سوریه  ایفا می کند طبیعی است که بدون حضور جمهوری اسلامی ایران اجلاس ژنو 2 نتیجه ای نخواهد داشت،اجلاسی که مبتنی بر حفظ حقوق ملت سوریه و تضمین کننده امنیت منطقه باشد.

وی اظهار داشت:جمهوری اسلامی هیچ پیش شرطی را که غربی ها در پیش روی ملت سوریه و جامعه جهانی قرار داده اند مبنی بر تشکیل دولت انتقالی را یه هیچ وجه نخواهد پذیرفت بارها ما اعلام کرده ایم که سرنوشت سیاسی سوریه باید به دست مردم سوریه و در جریان انتخابات سال جاری ریاست جمهوری رقم بخورد و هر گونه اقدامی در تشکیل دولت انتقالی می تواند تبعات ناامنی در منطقه داشته باشد.

دواتگری افزود: اگر جامعه جهانی و سازمان ملل متحد که وظیفه اصلی‌شان برقرای صلح و امنیت جهانی است با طرح موضوع تشکیل دولت انتقالی موافقت کنند قطعا امنیت منطقه را خدشه دار می کنند و این اقدام بر خلاف منشور سازمان ملل متحد است و سازمان ملل متحد نباید آن را فراموش کند.

حقیقت‌پور: ما با تاکید بر اینکه بیانیه ژنو 1 غیرمنطقی ،غیر معقول و غیر شرعی است، به کنفرانس ژنو 2 خواهیم رفت

منصور حقیقت پور نایب رئیس دوم کمیسیون سیاست خارجی مجلس هم در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی دانا در پاسخ به سوالی در خصوص برخی اظهارات که ایران بیانیه ژنو 1 را به عنوان اساس کنفرانس ژنو 2 پذیرفته است، اظهار داشت: خیر؛ اینطور نیست که جمهوری اسلامی ایران بیانیه ژنو 1 را پذیرفته باشد و این مسئله به هیچ وجه صحت ندارد.

وی افزود: بیانیه کنفرانس ژنو 1 مورد قبول دستگاه دیپلماسی کشور نیست.

حقیقت پور تصریح کرد: ما با تاکید بر اینکه بیانیه ژنو 1 غیرمنطقی ،غیر معقول و غیر شرعی است، به کنفرانس ژنو 2 خواهیم رفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: لذا این صحبت هایی که منتشر می شود نادرست است و جمهوری اسلامی همواره گفته است که این بیانیه مورد قبول ما نیست.


منبع : دانا
دیدگاه شما در مورد : قطار بحران سوریه در ایستگاه ژنو2/سرنوشت نامعلوم نشستی که هنوز برگزار نشده

قطار بحران سوریه در ایستگاه ژنو2/سرنوشت نامعلوم نشستی که هنوز برگزار نشده