شنبه 25 آذر 1396 12:46:58

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 21989

تاریخ انتشار : 05/01/1394 - 01:23

10 برابر شدن هم بی‌فایده است

افزایش 3 برابری ایجاد NGOها در مازندران

آیا فقط با صادر کردن مجوز فعالیت برای سازمان‎های مردم‌نهاد و رها کردن آنها به حال خود می‌شود مشکلات اجتماعی و نارسایی‌های موجود در استان را رفع کرد؟

افزایش 3 برابری ایجاد NGOها در مازندران

سوادکوه- خصوصی‌سازی و برون‌سپاری یکی از اقداماتی است که دولت‌ها تلاش دارند این موضوع را در شعارهای تبلیغاتی‌شان مطرح کنند.

مباحثی که در سال‌های اخیر سعی می‌شود به آن توجه شود ایجاد و حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد است.

سازمان‌هایی که قرار است برای رفاه و کاهش معضلات اجتماعی در کنار دولت قرار گیرند و کمک‌کار باشند که البته باید توجه شود که برای توسعه فعالیت‎های اجتماعی نیاز به حمایت جدی از سوی دولت دارند.

برگزاری مراسم روتین و تقدیر از فعالان حوزه‌های مختلف یکی از برنامه‌هایی است که مسئولان مازندران هم، مانند سایر مسئولان کشور در آن شرکت می‌کنند.

حضور ربیع فلاح استاندار مازندران در مراسم تجلیل یک سازمان مردم‌نهاد در شهرستان بابل هم از برنامه‌هایی بود که در آخرین روزهای سال 93 انجام شد.

فلاح در این برنامه به ارائه مجوز فعالیت برای سازمان‎های مردم‌نهاد اشاره کرد و گفت: از زمان حضورش در استان تعداد مجوزهای صادرشده برای سازمان‌های مردم‌نهاد نسبت به سال قبل سه‌برابر شده است.

اما نکته اینجاست که آیا فقط با صادر کردن مجوز فعالیت برای سازمان‎های مردم‌نهاد و رها کردن آنها به حال خود می‌شود مشکلات اجتماعی و نارسایی‌های موجود در استان را رفع کرد؟

آیا بدون نظارت دقیق از این سازمان‎ها می‌توان به هدف مورد نظر رسید؟ چندی پیش در یکی از همین سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان بابل که با هدف حمایت از بیماران سرطانی تشکیل شده بود، ویژه‌برنامه‎ای ترتیب دادند که یکی از خواننده‌های زن طاغوتی در آن شرکت داشت و به تعریف و تمجید از فرح همسر شاه پرداخته بود.

دولت در حوزه برون‌سپاری و حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد چه برنامه‌ای در استان پیاده کرد؟ اگر قرار است تغییری در توسعه مازندران اتفاق نیفتد، تعداد مجوزها ده‌برابر هم شود، نمی‌توان مشکلات زیست‌محیطی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... مازندران را رفع کرد.

سازمان‎های مردم‌نهاد علاوه بر حمایت برای صدور مجوز، نیاز به حمایت‌‍‌های همه‌جانبه مسئولان دارند تا بتوانند بر روی پای خود بایستند البته نکته‌ای که باید بیش از پیش در مورد این سازمان‌ها توجه شود سیاست‌زده نشدن مدیران این بخش است، تا بتوانند به‌دور از هر گونه سلائق مسئولان را مورد نقد قرار دهند و فقط به پیشرفت استان فکر کنند.

متأسفانه گاهی شنیده می‌شود مدیران این سازمان‌ها با ارتباط با باند قدرت، اعتبارات زیاد و نامعلومی را دریافت می‎کنند و معلوم هم نیست که چطور این پول‎ها خرج می‌شود که نیاز است به دستور جناب استاندار یک هیئت بازرسی تشکیل شده تا مشخص شود که اگر اعتباری هم به این سازمان‎ها تخصیص می‌یابد، چگونه توزیع شده و چطور خرج می‌شود.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : افزایش 3 برابری ایجاد NGOها در مازندران

افزایش 3 برابری ایجاد NGOها در مازندران