پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 23:54:53

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 21885

تاریخ انتشار : 03/01/1394 - 07:59

مهندسین ایرانی رکورد زدند

تحریم، فرصت بزرگ ایرانی‌ها

متخصصان ایرانی شرکت پترو گوهر فراساحل کیش همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت توانستند رکورد بیشترین میزان حفاری در یک روز را در حفره ۱.۴ ۱۲ به ثبت برسانند.

تحریم، فرصت بزرگ ایرانی‌ها

سوادکوه- احمد اسماعیلی، رئیس عملیات دکل حفاری پارادایس 400، اظهار داشت: مهندسان ایرانی شرکت پترو گوهر فراساحل کیش در پلتفرم SPD24A فاز 24 پارس جنوبی توانستند در 29 اسفندماه 1393 همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت رکود بیشترین میزان حفاری در یک روز را بر روی دکل مالکیتی و تمام ایرانی پارادایس400 به ثبت برسانند.

 

وی افزود: این رکورد حفاری در حفره 12 1.4 به میزان 575 متر توسط متخصصین جوان شرکت پترو گوهر فراساحل کیش شکسته شد.

 

کمپانی من دکل حفاری پارادایس 400 ادامه داد: با توجه به آنکه در سالهای گذشته برنامهها و دستورالعملها در زمینه حفاری میدان مشترک پارس جنوبی از سوی شرکتهای خارجی ارائه میشد و تا به حال هیچ شرکتی اقدام به تغییر این برنامهها برای بهبود آن‌ها نکرده بود، اما در حفاری چاه‌های سکوی SPD24A  پارس جنوبی دکل، پارادایس400 شرکت پترو گوهر فرا ساحل کیش با بهینه کردن و ایجاد تغییرات اساسی در دستورالعمل‌های حفاری، رکوردی خارق‌العاده در حفاری روزانه در پارس جنوبی به دست آورد.

 

وی اضافه کرد: در این سکو تعداد هشت حلقه چاه در حال حفاری است که حفره 16 اینچ برای همگی آن‌ها پایان یافته و حفره 12 1.4 اینچ برای پنچ حلقه چاه نیز تمام شده است. حفاری حفره 12 1.4 اینچ چاه شماره 09 سکوی SPD24A پارس جنوبی در روز دوم عملیات با اعمال روش‌های کاملا فنی و مهندسی، با اختلاف چشمگیری  رکورد خیره کننده حفاری 575 متر در یک روز را ثبت نمود که این رقم برای یک چاه انحرافی در پارس جنوبی رکوردی تازه به شمار می‌آید.

 

اسماعیلی تاکید کرد: رکورد پیشین متعلق به شرکت پترو پارس بوده و به میزان حد اکثر 512 متر در روز و بر روی دکل‌های غیرمالکیتی به ثبت رسیده بود؛ وانگهی در این حفره نگهداری زاویه و آزیموت چاه در روی برنامه از پیش تعیین شده از مشکلات عمده محسوب می‌گردد، که به لطف الهی در کنار کسب متراژ حفاری این امر نیز تحقق پذیرفت.

 

وی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی و محاسبات دقیق مهندسی و همچنین کار شبانه روزی گروه عملیاتی مستقر در دکل موفق شدیم این رکورد بی‌سابقه را دقیقا در روز ملی شدن صنعت نفت به ثبت برسانیم و رکورد شرکت‌های بزرگ داخلی و خارجی را در این میدان بشکنیم.

 

اسماعیلی تصریح کرد: این سومین رکورد به ثبت رسیده توسط متخصصان ایرانی شرکت پترو گوهر فراساحل کیش می‌باشد چرا که پیش از این نیز مهندسان این شرکت توانسته بودند، در رکوردهای جداگانه مورخ 21 آبان 93 با ثبت رکورد حفاری 480 متر در یک روز و جابجایی دکل در حفره16 اینچ در ظرف مدت 4.79 روز رکورد شرکت‌های شل، توتال و انی که معادل 5.5 روز بود را در حفره 16 اینچ بشکنند، همچنین در 5 بهمن ماه 93 با حفاری حفره 32 اینچی بر روی پلتفرم SPD24B تا عمق 196 متر و راندن لوله جداری راهنما (کاندکتور) 26 اینچی تا عمق 192 متری و انتقال دکل روی چاه بعدی جمعاً در مدت 9 ساعت، 6 ساعت رکورد قبلی را بهبود دهند.

 

به گفته کمپانی من دکل حفاری پارادایس 400، هم اکنون شرکت پتروگوهر فراساحل کیش در حفره های 32 اینچ، 16 اینچ ، 12 1.4 اینچ رکورد دار حفاری در پارس جنوبی است.

 

اسماعیلی اظهار امیدواری کرد: به زودی با تلاش همکاران جوان، متخصص و متعهد خود بتوانند رکورددار حفاری در حفره های 24 اینچ و 8 1.2 اینچ نیز باشند.

 

 

 

 

 

 

حفاری از عمق ۱۹۸۶ متری در ساعت ۱۲ شب 28 اسفند ماه آغاز و در ساعت ۱۲ شب 29 اسفندماه به عمق۲۵۶۱ رسید.

 

 

 

 

 

منبع : خبرگزاری دانشجو
دیدگاه شما در مورد : تحریم، فرصت بزرگ ایرانی‌ها

تحریم، فرصت بزرگ ایرانی‌ها

  • پربازدیدترین ها