پنج شنبه 31 خرداد 1397 07:25:56

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 21752

تاریخ انتشار : 29/12/1393 - 23:49

بهار فاطمی

4 دعای مهم برای لحظه تحویل سال

خانه‌هایی که برق می‎زند، دل‌هایی که می‎تپد، نگاه‌ها و لبخندها رد و بدل می‎شود، همه‌چیز آماده است، آماده دگرگونی و تحول، هرچه لحظه تحویل سال نزدیک‌تر می‎شود، نفس‌ها عمیق‌تر می‎شود و زمزمه‌ها تندتر نگاه‌ها از سفره هفت سین جمع می‎شود و به آسمان دوخته می‎شود، لحظه تولد سالی جدید نزدیک است، خیلی چیزها جمع کرده بودم که با خدای خود در میان بگذارم، خداوندا ! یاریم کن همه را بگویم، تو باید بشنوی تا برایم اجابت کنی.

4 دعای مهم برای لحظه تحویل سال

سوادکوه- اضطرابی که از دوران نوجوانی، هر سال یک بار آن را تجربه کرده ایم لحظه آغاز، آغاز تحولی تازه، آغاز سال نو، حرکتی جدید، و فرصتی مجدد.

فرصتی برای محاسبه، فرصتی برای جبران، فرصتی برای برنامه‌ریزی و شروعی دوباره و خلاصه فرصتی امید‌بخش!

و چه اسرارآمیز این سفره هفت‎سین تبلور حیات است و منشأ امید، نورانیت و معنویتش دل‌ها را می‎رباید، ماهی قرمز و کوچک هم لحظه‌ای آرامش ندارد، قرآن به‌عنوان مهم‌ترین جزو سفره هفت‌سین ایرانی، در مناسب‌ترین و دسترس‌ترین جای سفره قرار می‌گیرد.

قرآن در اینجا است تا همراهی کند، آرامش بخشد و هدایتگر باشد؛ قرآن، ثقل اعظم و جلوه‌ای از عظمت و حکمت خالق یکتا است و در اینجاست تا به این مراسم و تمام وقایع آن معنا دهد.

وقتی که جسم و جان‌ها اینگونه آماده است جان می‎دهد سفره‌های دل‎مان را بگشاییم و زمزمه‎ای آرام با خدای خوب‎مان آغاز کنیم و دعا کنیم دعاهایی که توشه یک سال‎مان باشد، بهترین دعا را بکنیم دعایی مثل:


1- دعای برای فرج آقا امام زمان (عج)

دعا برای امام عصر ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ یكی از وظایف شیعه در عصر غیبت امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ تضرع و زاری و دعا برای تعجیل در فرج آن حضرت است.

در حدیث است كه «اكثروا الدعا بتعجیل الفرج فان فی ذلك فرجكم»( بحار، ج53، ص181) یعنی برای تعجیل فرج، بسیار دعا كنید به راستی كه فرج شما در آن است.


بهترین دعا همین طلب عاقبت‎به‎خیری است، اگر ما فقط دنیا را بخواهیم و همیشه هم خوش باشیم و قرار باشد آخرت خوبی نداشته باشیم این خوشی پشیزی نمی‎ارزد دعا کنیم خداوند یاری‎مان کند طوری زندگی کنیم که عاقبت به خیری نتیجه اش باشد و بس.


2- دعا برای سلامتی و طول عمر خود و خانواده‌های‎مان

سلامتی نعمتی است که تا از دستش ندهیم قدرش را نمی‎دانیم، همانطور که قدر والدین‎مان را هم نمی‎دانیم، ما وقتی پای دعا کردن میان می‎آید شاید کمتر برای این نعمت‌ها دعا کنیم چون هم‌اکنون آنها را داریم، ولی یادمان می‎رود برای تداوم‌شان دعا کنیم، اگر خدای ناکرده یکی از عزیزان‌مان را از دست بدهیم به هیچ قیمتی باز نمی‎گردند.

دعا کنیم که خداوند خانواده و عزیزان و خود ما را در سلامتی و سعادت در کنار هم خوش و خرم نگه دارد، تا در سایه عنایت خداوند در طلب رضای ربوبیش سال‌های سال زندگی پر ثمری داشته باشیم.

مرحوم سید طاووس از امام صادق علیه السلام نقل می‎کنند: به مردی که تقاضای طولانی شدن عمر خود و نزدیکانش را کرده بود فرمودند:

این دعا را بعد از هر نماز بخوان.

«اَلْلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اَلْلهُمَّ اِنَّ رَسُولَکَ الصّادِقُ الْمُصَدَّقَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ الِهِ قالَ اِنَّکَ قُلْتَ ما تَرَدَّدْتُ فی شَیْءٍ اَنَا فاعِلُهُ کَتَرَدُّدی فی قَبْضِ روحٍ عَبْدِیَ الْمُوْمِنِ یَکْرَهُ الْمَوْتَ وَ اَکْرَهُ مَسآئَتَهُ اَلْلهُمَّ فَصَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ لِوَلِیِّکَ الْفَرَجَ وَ الْعافِیَةَ وَ النَّصْرَ وَ لاتَسُوْنی فی نَفْسی وَ لا فی اَحَدٍ مِنْ اَحِبَّتی.»‌

خدایا ! درود فرست بر محمد و آل محمد، خدایا ! این مطلب را پیامبر راستگوى تصدیق شده که درود تو بر او و آلش باد فرمود که همانا تو فرموده‌اى من در کارى که مى کنم، مردد نشدم مانند مردد شدنم در گرفتن روح بنده مومنم او مرگ را خوش ندارد و من هم ناراحتى او را، خدایا ! پس درود فرست بر محمد و آل محمد و شتاب کن در فرج ولى خود و عافیت و یاریش و بدحالم مکن درباره خودم و نه درباره یکى از دوستانم و اگر خواهى یک‌یک از دوستان خود را نام ببر و بگو: «وَ لافى فُلانٍ وَ لا فى فُلانٍ.»

راوی می‎گوید در اثر استمرار این دعا چنان عمر طولانی یافتیم که از زندگانی خسته شدیم. (مفاتیح الجنان، تعقیبات مشترکه)


3- دعا برای مردم‌مان

این روزها بسیاری از مردم عزیز ما در فشار اقتصادی هستند، خیلی‌های‌شان بر تخت‌های بیمارستان خوابیده اند و خیلی‌های‌شان داغدار شده‌اند برای مردم خوب‌مان هم سلامتی و ثروت، سعادت و امنیت را بخواهیم، دعا کنیم خداوند به ما کمک کند همدیگر را دوست بداریم و اختلاف سلیقه در زمینه‌های مختلف دل‌های ما را از هم دور نگرداند.

سلامتی نعمتی است که تا از دستش ندهیم، قدرش را نمی‎دانیم، همانطور که قدر والدین‌مان را هم نمی‎دانیم، ما وقتی پای دعا کردن میان می‎آید شاید کمتر برای این نعمت‌ها دعا کنیم چون هم اکنون آن‌ها را داریم، ولی یادمان می‎رود برای تداوم‌شان دعا کنیم، اگر خدای ناکرده یکی از عزیزان‌مان را از دست بدهیم به هیچ قیمتی باز نمی‎گردد.

دعا کنیم خداوند همه ما مردم ایران را با هم دوست و غمخوار یکدیگر قرار بدهد و بگوییم: خدایا ! مشکلات مالی و اجتماعی ما را خودت برطرف ساز، خدایا ! دعای همه ما را در حق هم‌کیشان‌مان همه شیعیان و مسلمانان اجابت کن و همه ما را به عزت و آبرومندی برسان... الهی آمین.


4- دعا برای عاقبت به خیری

بهترین دعا همین طلب عاقبت به خیری است، اگر ما فقط دنیا را بخواهیم و همیشه هم خوش باشیم و قرار باشد آخرت خوبی نداشته باشیم، این خوشی پشیزی نمی‎ارزد، دعا کنیم خداوند یاری‌مان کند طوری زندگی کنیم که عاقبت به خیری نتیجه‌اش باشد و بس.

و وقتی الماس‌های اشک از چشم‌های پاکتان جاری شد، لطفاً ما را هم از دعای خیرتان محروم نفرمایید، باشد که آمرزیده شویم.

نویسنده : فاطمه محمدی
منبع : تبیان

Errn : 003

در حال حاضر مشکلی در رابطه با تنظیمات بانک اطلاعاتی وجود دارد!!!

لطفا دقایقی دیگر سعی کنید.

باتشکر.

Site Admin