شنبه 01 اردیبهشت 1397 04:54:04

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 21714

تاریخ انتشار : 29/12/1393 - 12:52

بهترین هدیه در سال نو

آنچه که در روزهای پایانی سال بیش از هر چیز دیگر مورد نیاز جدی همه است، مهربانی و مهرورزی به یکدیگر و جایگزین کردن حسن‌ظن، تقویت نوع‌دوستی، گذشت و عفو به‌جای هر چیز دیگر است.

بهترین هدیه در سال نو

سوادکوه- این روزها، مردم در شرایط دشوار اقتصادی برای خرید سال نو به بازار مراجعه می‌کنند و در اینجاست که مراتب انصاف و مردانگی‌ها باید خود را نشان دهد.

انصاف و مروت، به‌عنوان شرط اول انسانی، برای مسلمانان از شروط اولیه مسلمانی است؛ شارع مقدس اسلام به پیروان خود می‌آموزاند که در همه روابط و مناسبات خود با دیگران، صرف‌نظر از دوست و دشمن، باید انصاف و عدالت را رعایت کنند و هیچ‌گاه از ریل مروت و مردانگی خارج نشوند و اگر در حق دوستان و اقربا، انصاف را رعایت می‌کنند؛کاری طبیعی است و فراتر از آن، باید در حق دشمنان نیز انصاف و مروت را رعایت کنند.

واقعاً اگر نکات اخلاقی را در برخورد با یکدیگر مراعات کنیم، آیا دیگر نیاز گسترده به دستگاه‌های ناظر و بازرس است؟

برای ما مسلمانان مگر چیزهایی بالاتر از اقتصاد، پول، رفاه و...، وجود ندارد که برای آنها قدری از خودگذشتگی کنیم و بیش از این به فکر دیگرانی باشیم که خداوند حق آنها را بر گردن ما نهاده؟!

اگر بازار ما به وظایف خود در رعایت انصاف و مروت عمل کند و آنانی که دست‌شان به دهان‌شان می‌رسد، به فکر افراد ضعیف دور و بر خود باشند و آنان را نیز در شادی سال نو سهیم کنند، آیا باز هم شاهد دل شکستن پدران و مادران شرم‌سار در مقابل فرزندان‌شان خواهیم بود، و اشک رنجش کودکان را بر گونه‌های معصوم‌شان جاری خواهیم دید؟

کلام و سبک زندگی مولای‌مان امیرالمومنین حضرت علی علیه‌السلام، که مایه افتخار بشریت و تاریخ است، چقدر در زندگی ما، بازار ما، مناسبات فردی و اجتماعی ما، در میان مسئولان و سیاست‌مداران ما، پدران و مادران ما، دختران و پسران ما، تحصیل‌کرده‌ها، روشنفکران ما و ...، حضور دارد و آیا تنها ذکر نام و تحسین و تقدیس آن امام و سایر امامان معصوم که باید برای ما الگوی عملی باشند، کفایت می‌کند و فردای قیامت ما را پاسخ‌گو خواهد کرد؟!

نویسنده : محمد عباس‌پور
منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : بهترین هدیه در سال نو

بهترین هدیه در سال نو

  • پربازدیدترین ها