چهار شنبه 27 دی 1396 04:55:21

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 21562

تاریخ انتشار : 27/12/1393 - 10:41

وعده ای که عملی نشد

باز هم زمان بهره‌برداری محور سوادکوه عقب افتاد

باقی ‌ماندن 10 کیلومتر از تعریض محور سوادکوه برای سال آینده و رانش‌های مربوط به این محور سئوالاتی را در اذهان عمومی باقی گذاشته است.

باز هم زمان بهره‌برداری محور سوادکوه عقب افتاد

سوادکوه- رانش و ریزش در محور سوادکوه و در تونل ورودی شیر‌گاه از موضوعاتی است که در معرض دید مسافران و مردم سوادکوه قرار دارد که زیر سئوال رفتن توان فنی پیمان‌کار‌ان و توجه نکردن به مسائل ایمنی را در ذهن‌ها به‌وجود می‌آورد.

* تونل محور سوادکوه با رانش‌های مختلف

تونل ورودی شهر شیر‌گاه از سازه‌هایی است که در ابتدا با رانش ماه‌های قبل به چند متر جلو‌تر انتقال یافت و با بارش و آبگرفتگی بالا‌دست آن در روز‌های گذشته شاهد رانش مجدد اطراف آن و شکستگی سد ایجاد شده در اطراف بوده‌ایم که در معرض دید عمومی هم قرار دارد.

یکی از دلایل ریزش سنگ‌ها در داخل محور سوادکوه به دلیل وضعیت خاص آب‌وهوا و جغرافیایی منطقه است که انفجار داخل تونل‌ها نیز این مشکل را تشدید می‌کند و البته نظارت اصلی و نقل و انتقال اسناد مربوط به پایان رسمی فعالیت پیمانکاران و تسویه حساب با آنان در زمان تحویل و افتتاح آن سازه‌ها انجام می‌شود و بررسی مشکلات و بیان ابعاد فعالیت فنی و مهندسی در آن زمان کامل به‌نظر می‌رسد، ولی آنچه مهم است دیدگاه‌های افکار عمومی است که علاقه‌مند هستند توضیحات عمومی و در حد فهم آنان درباره مسائل برای آنان بازگو شود.

گفت‌وگو با نماینده شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل کشور در مازندران که نظارت بر تعریض محور سوادکوه را بر عهده دارد برخی از ابهام‌ها را پاسخ گفته است.

* باقی‌ماندن 10 کیلومتر از تعریض محور سوادکوه

غلام‌عباس رستمی با اشاره به اینکه در زمان خاک‌برداری و فعالیت‌های فنی، وقوع رانش و ریزش طبیعی است و غیر‌مترقبه محسوب نمی‌شود، گفت: مسائل فنی مربوط به راه‌سازی پیچیده و فنی است و محور سوادکوه به دلیل در معرض مشاهده عمومی قرار داشتن، مورد سوال و بحث عمومی است و چنین حوادثی در راه‌سازی سایر مناطق هم وجود دارد.

نماینده شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل کشور در مازندران در پاسخ به سوالی درباره زمان پایان تعریض محور سوادکوه با توجه به قول مسئولان انتخابی و انتصابی درباره بهره‎برداری از آن تا پایان سال‌جاری، بیان کرد: حدود 10 کیلومتر از تعریض محور سوادکوه برای سال آینده باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه املاک و زمین‌های در مسیر طرح تعریض محور سوادکوه در منطقه بالا‌زیراب و سرخ‌کلا در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: طرح با همکاری شهرداری و شورای شهر زیراب و ارزیابی خرید زمین‌ها در حال نهایی شدن است.

* تغییر چند‌باره زمان بهره‌برداری از محور سوادکوه

به‌نظر می‌رسد اعلام زمان مشخص برای بهره‌برداری از تعریض محور سوادکوه مناسب نبوده که تغییر چند‌باره آن موجب انتقاد عمومی قرار گرفته است و پاسخ‌گویی به سئوالات مردم درباره شرایط مختلف چهار باند شدن محور سوادکوه نیز باید مورد توجه لازم قرار گیرد.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : باز هم زمان بهره‌برداری محور سوادکوه عقب افتاد

باز هم زمان بهره‌برداری محور سوادکوه عقب افتاد