یکشنبه 26 آذر 1396 00:14:44

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 2075

تاریخ انتشار : 21/10/1392 - 16:43

اختصاصی/ نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار:

طرح توزیع سبد کالا نوعی اجبار برای خانواده هاست

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار طرح توزیع سبد کالای خانوار را نوعی اجبار در انتخاب خانواده ها دانست و گفت: : احساس من این است که دولت با روش توزیع سبد کالا می خواهد برود به سمتی که پرداخت یارانه ها را کم و یا حذف کند.

طرح توزیع سبد کالا نوعی اجبار برای خانواده هاست

کمال علیپور در گفتگو با خبرنگار سوادکوه آنلاین در خصوص وضعیت یارانه ها در دولت یازدهم اظهار داشت: یکی از مشکلات بودجه امسال این بود که بحث یارانه ها در بودجه 95 هزار میلیاردی دولت مطرح نشده بود و دولت برای حل این مشکل اعلام کرد  که لایحه هدف مندی یارانه ها را جداگانه به مجلس می فرستد.

وی این مسئله را دارای ایراداتی دانست و گفت: نمی شود در کشور دو برنامه بودجه وجود داشته باشد، یعنی نمی توان بحث پولی و هزینه کشور را در دولایحه تقدیم مجلس کرد.

علیپور افزود: دولت می خواهد هدفمندی و درآمدهایی که در این راستا دارد را دقیقا مشخص و منبعی برای پرداخت یارانه ها به افراد نیازمند پیدا کند، با توجه به این شرایط و علی رقم ایراداتی که وجود دارد مجلس برای اینکه دولت بتواند در قالب دیگری هدفمندی یارانه ها را سریع تراعلام کند با دولت همکاری  می کند.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار اعلام کرد: به نظر می رسد دولت قصد دارد به روش های مختلف لایحۀ هدفمندی یارانه ها را هم به مجلس نیاورد، البته هنوز جمع بندی نهایی انجام نشده ولی امیدوارم در جلسۀ دولت با نمایندگان و کمیسیون اختصاصی  بودجه که قرار است در هفته آتی برگزار شود به یک جمع بندی نهائی برسند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بر اساس اصل هدف مندی یارانه ها دولت باید به تناسب درآمد ها، یارانه ها را پرداخت کند خاطر شان کرد: مجلس هیچ وقت به دولت نمی گوید که چه مقدار یارانه پرداخت کند بلکه بر اساس قانون این از اختیارات دولت است و دولت باید 50% از درآمدهایی را که ازمحل اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، یارانۀ سوخت و واقعی کردن قیمت ها به دست می آورد به تناسب درآمدهای حاصله به مردم پرداخت کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در ضمن سخنانش از نحوه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در دولت احمدی نژاد انتقاد کرد و گفت: دولت احمدی نژاد به همه افراد جامعه نفری 45 هزار تومان یارانه پرداخت می کرد و این هم یک ایراد است.

رئیس کمیته راه و ترابری مجلس انتقادش را اینگونه تشریح کرد: کسی که در شهراستفاده بیشتری از سوخت می کند با کشاورزی که در روستا زندگی می کند فرق دارد، به کسانی که در دهک های بالای درآمدی قرار دارند نباید یارانه پرداخت می شد.

وی ادامه داد: آقای احمدی نژاد احساس کرد نمی تواند همۀ دهک ها را شناسایی کند و این یک ایراد بزرگ دولت احمدی نژاد بود که دولت جدید باید اصلاح می کرد اما تا کنون برای اصلاح آن اقدامی نکرد.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار تاکید کرد: اگر دولت طرح هدفمندی را به مجلس ارائه دهد و مشخص کند که چه مبلغی را و چونه می خواهد پرداخت کند، مجلس هم به فوریت این ها را پیگیری می کند.

علیپور با ذکر اینکه نمی شود همین طوری به هر نفر 45 هزار تومان پرداخت شود تصریح کرد: پول کلانی در کشور بدون سند و مستند دارد به افراد پرداخت می شود، الآن دست دولت باز است، دولت باید افراد را شناسایی کند و فقط به افراد نیازمند یارانه دهد و مابقی را در جهت افزایش تولیدات داخلی هزینه کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در بخش دیگری از سخنانش درمورد طرح توزیع سبد کالای خانوار این طرح را نوعی اجبار در انتخاب خانواده ها دانست و اذعان داشت: تعیین یک سبد کالا برای خانوار سخت است زیرا ممکن است یک خانواده در یک زمان به چیزی غیر از این سبد نیاز داشته باشد، ولی اگر به جای این سبد هزینۀ آن به حساب خانوار پرداخت می شد آنها می توانستند این پول را در هر جایی که نیاز داشتند هزینه کنند.

رئیس کمیته راه و ترابری مجلس اجرای این طرح را مقداری سخت دانست و گفت: دولت می تواند  کارکنان، کارمندان، افراد تحت پوشش بهزیستی، سازمان ها و ادارات را به راحتی شناسایی ودر قالب تجمیع به آنها سبد کالا بدهد ولی کارگران فصلی، کشاورزان و کسانی که حقوق بگیر نیستند را کسی معرفی نمی کند که دولت بتواند آنها را شناسایی کند.

وی با اشاره به عیدانه ای که دولت سال گذشته به همه یارانه بگیر ها و اقشار کم درآمد جامعه پرداخت کرد، اظهار داشت: قبلا می شد این کمک ها را به حساب یارانۀ اشخاص واریز کرد ولی الآن سبد کالا برای بعضی از این اقشار در نظر گرفته نشده است.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار با بیان این که ما نمی دانیم اقلام این سبد چیست، ادامه داد: با صحبتی که با آقای نوبخت داشتیم تصمیم بر این شد که سبد کالا در فواصل سه یا شش ماهه به مردم اهداء شود.

وی بیان کرد:طرح سبد کالا برای هر خانوار هم می تواند کمک خوبی برای خانواده ها باشد، این تصمیم دولت است و ما به آن احترام می گذاریم .

علیپور به اعلام اینکه نگاه دولت حذف یارانه ها برای همۀ اقشار جامعه نیست، ابراز داشت: احساس من این است که دولت با روش توزیع سبد کالا می خواهد برود به سمتی که پرداخت یارانه ها را کم و یا حذف کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با تأکید بر اینکه در قانون مشخص نشده که تا چه سالی یارانه ها پرداخت شود، اعلام کرد: در قانون یارانه نقدی برای همیشه نیست و به تناسب آمادگی مردم برای مصرف بهینه و فرهنگ سازی های لازم به مرور باید دهک های بالای جامعه حذف شوند.

 دیدگاه شما در مورد : طرح توزیع سبد کالا نوعی اجبار برای خانواده هاست

طرح توزیع سبد کالا نوعی اجبار برای خانواده هاست