یکشنبه 03 تیر 1397 15:08:06

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 1987

تاریخ انتشار : 15/10/1392 - 20:56

هشدار یک مقام مسئول در خطوط لوله و مخابرات نفت:

سودجویی یک شرکت خصوصی برای زیراب و پل سفید فاجعه زیست‌محیطی نفتی در پی خواهد داشت

یک مقام مسئول در خطوط لوله و مخابرات نفت گفت: برداشت غیراصولی واریزه‌های کوهی توسط یک شرکت خصوصی در مجاورت خط 32 اینچ انتقال نفت خام در منطقه دوآب سوادکوه تهدیدی جدی برای محیط زیست است.

سودجویی یک شرکت خصوصی  برای زیراب و پل سفید فاجعه زیست‌محیطی نفتی در پی خواهد داشت

به گزارش سوادکوه آنلاین، به نقل از روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، هوشنگ رشیدی ضمن ابراز نگرانی از تعرض به حریم خطوط لوله و فعالیت غیراصولی در مجاورت لوله های انتقال نفت گفت: به رغم تذکرات، توصیه ها و بخشنامه های متعدد سازمان های مسوول و نهادهای امنیتی، تعرض و عدم رعایت حریم های ایمنی و عملیاتی خطوط لوله از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی نگران‌کننده است.

وی افزود: فعالیت های غیراصولی در مجاورت خطوط لوله نفت همواره موجبات نگرانی و دغدغه خاطر مسوولان منطقه شمال و البته مسوولان دلسوز است.

رشیدی ادامه داد: تحرکات سودجویانه برخی اشخاص و شرکت ها و در برخی اوقات صدور مجوزهای غیر اصولی و کارشناسی نشده از سوی برخی از ادارات استان، ماموریت و رسالت مهم شرکت را به چالش می کشد.

وی بر لزوم دخالت مقامات ارشد استان‌های مازندران و گلستان در جهت حل این مشکل تاکید کرد و ادامه داد: در حال حاضر فعالیت یک شرکت در منطقه دوآب واقع در کیلومتر 79 خط 32 اینچ نفت خام و در مجاورت خط انتقال فرآورده بسیار نگران کننده است.

رشیدی اظهار داشت: این شرکت بدون رعایت ایمنی، اقدام به برداشت بی رویه واریزه های کوهی در اطراف این خطوط کرده است که تامین امنیت و ایمن سازی این خطوط و برگرداندن آن به شرایط قبل به سختی و تنها با صرف هزینه‌های بسیار گزاف امکان پذیر است.

مدیر منطقه شمال تصریح کرد: چنانچه بر اثر برداشت های غیر اصولی شکستگی در این خطوط اتفاق بیفتد که دور از ذهن نیست، محیط زیست شهرهای پل سفید، زیراب و مناطق پایین دستی دچار آلودگی گسترده شده، همچنین ساکنین و کشاورزان بومی در سطح گسترده‌ای متحمل خسارت سنگینی خواهند شد.

وی اضافه کرد: اگر این خط لوله دچار مشکل شود، پیامدهای مختلفی در اثر مسدود شدن طولانی مدت محور ارتباطی مهم سوادکوه به وجود خواهد آمد و انجام ماموریت های احتمالی با استقرار ماشین آلات سنگین غیرممکن خواهد شد.

رشیدی گفت: با توجه به اهمیت موضوع و تبعات قابل توجه آن، تقاضا می شود این مشکل به شکل ویژه و جدی در دستور بررسی مسوولان ارشد استان مازندران قرار بگیرد.

مدیر منطقه شمال گفت: متوقف کردن فعالیتهای شرکت متخلف و یا گرفتن تعهد برای برگرداندن به شرایط قبلی و محوطه سازی و ایمن کردن اطراف لوله های نفتی ضروری است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه خطوط لوله نفت منطقه شمال در منطقه کوهستانی و جنگلی البرز که اغلب صعب العبور نیز هستند، کشیده شده است انجام هر گونه فعالیت به ویژه برداشت مصالح کوهی در اطراف خطوط لوله باید با هماهنگی و مجوز شرکت باشد.

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه شمال که یک سازمان دولتی است، انتقال فرآورده های نفتی شامل بنزین، نفت گاز و نفت سفید به استان های مازندران و گلستان و همچنین انتقال نفت خام کشورهای آسیای میانه (سوآپ) را از طریق تقریباً 605 کیلومتر خطوط لوله بر عهده دارد که عمده انتقال به دلیل طبیعت کوهستانی، با فشار بالا صورت می گیرد. 


منبع : فارس
برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر دوشنبه 16 دی 1392 - 13:03
    احسان

    سلام آقای ر ئیس اشکالی نداره جناب آقای وزیر پولش رو میده .... مثل تعرض به خط راه آهن و ایجاد خسارت که توی شیرگاه اتفاق افتاد .... بزا خسارت وارد بشه اونوقت هم جلوشو میگیرن .... هم آقا وزیر پول خسارتشو پرداخت میکنه (:

    0 0
دیدگاه شما در مورد : سودجویی یک شرکت خصوصی برای زیراب و پل سفید فاجعه زیست‌محیطی نفتی در پی خواهد داشت

سودجویی یک شرکت خصوصی  برای زیراب و پل سفید فاجعه زیست‌محیطی نفتی در پی خواهد داشت

  • پربازدیدترین ها