شنبه 09 اردیبهشت 1396 10:01:50

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

   

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 19427

تاریخ انتشار : 02/12/1393 - 19:07

نوروز نزدیک است؛ مسئولان به گوش!

خانه‌هایی که در مازندران ساعتی اجاره داده می‌شوند

مازندران سالانه حدود 20 میلیون مسافر دارد، مسافرانی که در همه‌جای این استان اقامت می‌کنند، در خانه‎های اقوام، ویلاها، هتل‌ها، مراکز گردشگری، پارک‌ها، جنگل‌ها و خانه‌هایی که ساعتی اجاره داده می‌شوند!

خانه‌هایی که در مازندران ساعتی اجاره داده می‌شوند

سوادکوه- گشت شبانه در شهر گویای این مسئله است، خانه‌هایی که به‌صورت چندساعت در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

مازندران، استان فرهنگی، ولایی و مهمان‌پذیر با جاذبه‌‎های طبیعی است که باید گردشگری آن به‌سمت‌وسوی گردشگری متعالی و فرهنگی هدایت شود.

طرح ساماندهی تابلوبه‌دستان از طرح‌هایی است که شاید حدود 10 سال، درباره آن صحبت‌های قشنگی شده اما هنوز مسئولان اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران به دلیل وسعت فضاهای گردشگری، دخیل بودن بخش خصوصی، وجود اقامتگاه‌ها و ویلاهای غیررسمی، درگیر این مشکل هستند.

اماکن غیررسمی اقامتی که چندساعته اجاره داده می‌شوند، شاید اقتصاد پنهان و ناپاکی را در استان شکل داده‌اند، اینکه فقط این خانه‌ها را برای اقامت گردشگران نسبت داد، شاید خیلی خوشبینانه باشد و یا آن را به مسائل دیگر نیز بدبینانه‌ترین حالت است.

به هر حال در شکل ظاهر، افرادی هم که مکان‌هایی را به‌صورت ساعتی اجاره می‌دهند، به‌نوعی در کمک به گردشگری، گردشگران و اقتصاد استان فعالیت دارند اما فرق این اماکن با اماکن اقامتی رسمی این است که در مراکز اقامتی رسمی، ارائه مدارک شناسایی، الزامی است ولی در این مکان‌ها مشخص نیست که به چه شکلی عمل می‌شود.

متأسفانه شکل ناخوشایندی از گردشگری در مازندران رونق‎ گرفته و در شرایط فعلی بعید به‌نظر می‌رسد که گردشگری پاک با ورود قارچ‌گونه، بی‌ضابطه و بی‌سامان تابلوبه‌دستان، محقق شود.

حوزه گردشگری و مسائل آن بسیار پیچیده‌تر شده و این در حالی است که مازندران در این بخش افسارگسیخته بوده و به‌جای آنکه مسئولان به فکر رونق گردشگری در ابعاد مختلف باشند، هرچه سریع‌تر فکری به‌حال ساماندهی تابلوبه‌دستان بکنند تا هویت فرهنگی و دینی ما فدای آمدورفت‌های چندساعته افرادی به‌اصطلاح گردشگر نشود.

بنا بر گزارش‎ها، حدود یک‌میلیون و 99 هزار نفر از 18 تا 25 بهمن ماه امسال در استان مازندران، در هتل، هتل‌آپارتمان، کمپ‌های موقت، مهمان‌سراها، چادرهای مسافرتی و منازل استیجاری اقامت داشتند، که هوشمندی و ساماندهی این بخش همت فرهنگی مسئولان را می‌طلبد.

در هر صورت حضور چندمیلیونی گردشگر در مازندران برای نوروز گام مهمی را می‌طلبد، ساخت یک کلبه چوبی برای ساماندهی تابلوبه‌دستان ویلاهای استیجاری با راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی، اقدام جالبی بود که در بخش مرزن‌آباد چالوس اتفاق افتاد که باید چنین طرح‌هایی در سطح گسترده‎تر در تمام استان مازندران اجرایی شود.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : خانه‌هایی که در مازندران ساعتی اجاره داده می‌شوند

خانه‌هایی که در مازندران ساعتی اجاره داده می‌شوند